Pazartesi Sendromu Trafik Kazasını da Etkiliyor!

Pazartesi sendromu, çalışan kişilerde sıkça görülen bir durumdur. Bu sendrom aslında hafta sonunda tatil moduna girildiği için tekrar işe adapte olma zorluğundan kaynaklanıyor. Bazı kişilerde bu sendromun şiddeti fazlayken bazılarında daha az olabiliyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’den alınan bilgiye göre, maddi hasarlı trafik kazası en çok Pazartesi günü gerçekleşiyor. 2012’de ülkemizde 962 bin kaza meydana geldiği bilgisi kayıtlara geçerken, 2013’te ise bu sayı %11 azaldı ve 857 bin oldu.

Trafik Sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin kaza durumunda güvencede olun. Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulaması yapın, en uygun zorunlu trafik sigortası fiyatlarına 2 dakikada ulaşmanın keyfini yaşayın.

2013’de ülkemizde gerçekleşen 857 bin trafik kazasının %36’sı İstanbul’da gerçekleşti. Her yıl trafik kazalarının yaşanma sıklığı en fazla metropol şehir olan İstanbul’da meydana geliyor. Bu şehri Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli takip ediyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

2013’de en az kazanın yaşandığı şehir ise Ardahan. Tüm yıl boyunca 253 trafik kazasının yaşandığı bu şehri Tunceli, Hakkari, Kilis ve Bayburt izliyor.

Maddi hasarlı trafik kazalarında tazminat alabilmek için önemli noktaların unutulmaması gerekiyor. Konuyla ilgili “Hasar Anında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?” yazımızı okumanızı öneririz.

İstanbul’daki Kazaların %6’sı Ümraniye’de Yaşanıyor

İstanbul’da yaşanan kazaların %6’sı da Ümraniye’de yaşanıyor. Bu ilçeyi Bağcılar, Kadıköy, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Ataşehir izliyor.

Trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların sayısı düşünülerek en fazla yaşanan kaza sayısı %9,15’lik oranla Kocaeli oluyor. Bu şehri %9,14 oranla İstanbul, %6,43 oranla Bursa ve %6,22 oranıyla Ankara takip ediyor.

En az hasarın meydana geldiği il %0,73 oranla Kilis olurken, bu ili Burdur, Şanlıurfa, Ardahan ve Niğde izliyor.

Pazartesileri Kaza Günü

Maddi hasarla sonuçlanan kazaların en fazla yaşandığı gün sendrom günü olan Pazartesi gerçekleşiyor. Sık kaza yaşanan 2. gün ise, Cuma günü. Ayrıca, kazalar en sık iş günlerinde yaşanıyor. Tatil günlerinde yaşanan kazaların sayısı günlük ortalama 2 bin 51’ken iş günlerinde bu sayı 2 bin 486’ya yükseliyor.

Kazalar özellikle öğle saatlerinde, 12:00-13:00 saatleri arasında yaşanıyor. Bu zaman diliminin dışında 14:00-15:00 ve 15:00-16:00 saatleri arasında da kazalar sıkça meydana geliyor. İstanbul’da kazaların en az yaşandığı zaman ise gece 03:00-06:00’da gerçekleşiyor.

En Çok Kaza Park Halindeyken Yaşanıyor

Kaza Tespit Tutanağı (KTT)’nin bilgilerine göre, 2013 yılında kazaya karışanların yaş grbu genellikle 31-35 arası oluyor. Sonrasında 26-30 ve 36-40 diye devam ediyor. Kazaya en az 56 yaş ve üzerindekiler karışıyor. Kazalar ise daha çok park halindeyken meydana geliyor. Her 100 kazadan 21’i bu şekilde yaşanıyor.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayaran sigorta uzmanlarımızın yardımıyla 7/24 sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu? Trafik cezaları 2018 yılında 14,47 oranında zamlanarak geldi. Maliye Bakanlığınca yeniden hesaplanan trafik...cezaları, sürücüler için daha fazla ceza yükü anlamına geliyor. Trafik cezaları 2018 yılında ne kadar...oldu? sorusuna karşılık trafik cezaları 2018 listesini sizinle paylaşıyoruz.

Trafik Cezaları 2018...Listesi

Ruhsatsız araç kullanmak Kırmızı ışıkta geçmek Hız sınırını %30’dan fazla aşmak Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak 5.942 TL 7.623 TL
Ceza...Nedeni Ceza Miktarı...(TL)
Ehliyetsiz olarak araç...kullanımı 2.018 TL
108 TL
Aracın muayene süresini...geçirmek 108 TL
235 TL
Trafik işaretlerine...uymamak 108 TL
488 TL
Yasak yerden...dönme 108 TL
Hatalı sollama 235 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 108 TL
Engelli...yerine park etmek 216 TL
3 bin 42 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak 5.167 TL
Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak...kullanmak 1. defada 1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında...2.018 TL
Hususi otomobil dışında kalan...diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 1. defada...1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında 2.018 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak 2.018...TL
Sahte plaka kullanmak
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme 2.869...TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka...basma 11.885
Taksimetre bulundurmamak 488 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak

Geç Kalmadan 2018 Trafik Cezanızı...Sorgulayın

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?Trafik cezaları...2018 yılı için bir hayli yüksek ücretlere sahip. Bu açıdan trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek daha da önemli...hale geldi. Araç plakanıza veya adınıza yazılan bir trafik cezanız varsa süresi geçmeden ödemeniz gerekiyor. Plakadan trafik...cezası sorgulaması için yapılması gereken ayrıntıları öğrenmek için " Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır?
" yazımızı okuyabilirsiniz. İnternetten kolay ve hızlı bir şekilde trafik cezası sorgulaması yapabilir, eğer var ise...ödeme konusunda geç kalmadan faiz ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.

Trafik Cezasını Erken Ödeyene %25 İndirim...Fırsatı

Trafik cezanızı 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman ceza tutarı üzerinden %25 indirim fırsatı yakalayabilirsiniz....Trafik cezasızı %25 daha az ödemek istiyorsanız siz de 15 gün içerisinde cezanızı internet üzerinden veye diğer yetkili...kuruluşlar aracılığıyla ödeyerek daha fazla maddi sorumluluk altına girmekten kurtulun.Trafik cezanızı 15 gün içerisinde...ödeyerek indirimde faydalanmak için fazladan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.  Aracınızın trafik cezasını indirimli ödemek...için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız veya randevu almanız gerekmiyor. Trafik cezaları 2018 için ödeme...yaptığınız zaman %25 indirim fırsatı ödeme yöntemine göre değişmiyor. Ödeme türü olarak hangi yöntemi seçerseniz seçin,...otomatik olarak indirimli ceza tutarını ödeme ekranında görebilirsiniz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de trafik...cezanızı nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi  kredi kartı kullanarak da ödeyebilirsiniz.

2018'de Trafik Sigortası Cezasına...Dikkat!

Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü oldukları zorunlu trafik sigortasının 2018 yılında da...yaptırılmaması ciddi cezalar alınmasına neden oluyor. 2018 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 108...TL'dir. Ancak araç sigortasını yaptırmamanın cezası ve tehlikesi sadece bu ceza ile sınırlı kalmıyor. Geçen yıl...artan fiyatlar nedeniyle önemli sayıda sürücü araç sigortasını yaptırmazken, bu durum sürücülere farklı tehlikeleri de...beraberinde getiriyor. Araç sigortasını yaptırmayan sürücüler aracının bağlanması tehlikesi ile karşı karşıya kalabildikleri...gibi, aracın çekici ile çekilmesi ve otopark masrafları gibi ekstra ödemelerle de kötü sürprizler yaşayabiliyor. Ayrıca...poliçesini yenilemeyen sürücüler hasarsızlık kademesi sabit kaldığı için bir sonraki poliçe yenileme sürecindeki indirim...hakkını kaybediyorlar. Artı olarak araç sahipleri, mevcut poliçe tutarına da %5 oranında zamla karşılaşıyor. Araç sigortası...yaptırmamanın sürücüler açısından belki de en büyük tehlikesi olası bir kazada ortaya çıkabiliyor. Bilindiği gibi bu poliçe...türü karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına aldığı gibi, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda da yine karşı tarafın...tedavi masraflarını karşılıyor. Yani aracınızın sigortası bulunmadan bu gibi bir kazaya karışmanız halinde yüz binlerce...TL’lik bir hasar durumu ile karşı karşıya kalabileceğinizi asla aklınızdan çıkartmayın."Ben kaza yapmam" gibi bir düşünce...sürücülerin en fazla düştükleri yanılgıların başında geliyor. Belirttiğimiz gibi trafik cezaları 2018...kapsamında araç sigortası cezası çok büyük bir miktar olarak görülmese de sağladığı avantajlar ve yaptırılmadığı takdirde...ortaya çıkabilecek yaptırımlar nedeniyle trafik sigortası için gereken önem ve takibin mutlaka yapılması gerekmektedir. [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"] Trafik cezaları 2018 kapsamında bir de trafik sigortası nedeniyle ciddi...yaptırımlarla karşılaşmamak adına aracınızın poliçesini yaptırmaya ve poliçe yenileme tarihinizin gecikmemesine mutlaka özen...göstermelisiniz. Sigortam.net'ten en uygun fiyat garantisiyle trafik sigortası tekliflerini internet üzerinden...karşılaştırabilirsiniz. Sadece 3 dakikanızı ayırarak trafik poliçenize anında sahip olun, dilerseniz 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattı'mızdan arayarak da bilgi alın.