Trafik Cezası Sorgulama

Aracınıza ait trafik cezalarını, araç ceza sorgulama ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama yaparak trafik cezası ödeme zamanınızı kaçırmayın, gecikme faizi ödemek zorunda kalmayın!

Peki trafik cezası sorgulama nasıl ve nereden yapılıyor? Trafik cezası sorgulama ve ödeme hakkında güncel bilgileri sizler için yazımızda bir araya getiriyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Plakadan Ceza Sorgulama

Trafik cezasını öğrenme ve ödeme işlemlerinizi aşağıdaki araç trafik ceza sorgulaması yöntemleri ile yapabilirsiniz.

E-devlet Sorgulama

E-devlet’te “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmından araç plakası ceza sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Bu sorgulamanın sonucunda, sadece adınıza tescilli araç plakasına son 1 yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını görebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sorgulama

GİB’de plakadan ceza sorgulama SMS yoluyla yapılıyor. Sorgulama yapan kullanıcıların telefonlarının mesaj bölümüne TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeleri gerekiyor. Bu mesajın sonucunda gelen yanıt, “..cezadan toplam TPC borcunuz ….. TL’dir.” şeklinde oluyor.

Ayrıca TPC AYRINTI yazarak 1189‘a SMS göndermeniz durumunda, trafik cezalarınızın son ödeme tarihlerini de öğrenebilirsiniz. Mesaj gönderme işlemlerinin ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Operatörler kısa mesaj tarifeleri üzerinden ücretlendirme yapıyorlar.

GİB’in İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile ise internetten hızlıca araç ceza sorgulama ve ödeme işlemlerinizi halledebilirsiniz. Sadece T.C. kimlik numaranızı ve araç plakasını girerek sorgulama yapabilir, ödemenizi de internetten yatırabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sorgulama

Trafik cezanızı öğrenebileceğiniz diğer bir uygulama ise EGM’nin sorgulama ekranıdır. Hem plakanıza hem de sürücü belgenize yazılan cezaları EGM’den öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranında istenilen bilgiler aşağıdadır.

Araç Plakasına Yazılan Trafik Ceza Sorgulama

trafik cezası sorgulama araç plakası

Sürücü Belgesine veya Şahsa Yazılan Trafik Ceza Sorgulama

trafik cezası sorgulama sürücü belgesi

PTT Ceza Sorgulama

PTT, araç sahiplerine ePttAVM, HGS Kurumsal, HGS Web ve Mobil Uygulamaları üzerinden trafik cezalarını sorgulama ve ödeme hizmeti sunuyor.

Plaka ve T.C. kimlik bilgilerinizi girerek trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

2019 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Trafik cezaları nasıl öğrenilir ve nereden ödenir sorularının cevapları ile trafik cezalarının detaylı listesini “Trafik Cezaları 2019” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemleri gibi trafik cezalarının ödeme işlemlerinde de oldukça kolaylıklar sağlanmış durumda. Artık trafik cezası borçlarınızı GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sayfası üzerinden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeyebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitesine giriş yaptıktan sonra, plaka (plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekmektdir.), TC Kimlik No ve tescil tarihi bilgilerinizi girerek ödeme işleminizi aşağıda listesi bulunan anlaşmalı kredi kartları ile ödeyebilirsiniz. Ancak ödeme işlemlerinin saat 22:00 – 02:00 arasında yapıldığını belirtmekte fayda var. Trafik cezası ödeme işlemlerinizi GİB üzerinden olduğu gibi bankanızın internet şubesi veya cep şubesi üzerinden de online olarak ödeyebilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar ve Ödeme Seçenekleri

Aşağıdaki listede bulunan banka kartları ve anlaşmalı kredi kartlarından birisine sahipseniz, trafik cezası borcunuzu internet üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternet dışında nakit olarak trafik cezası tutarını ödemek istiyorsanız ise vergi daireleri, banka şubeleri ya da herhangi bir PTT şubesine başvurarak adınıza kesilmiş trafik cezalarını nakit olarak ödeyebilirsiniz.

 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları

Trafik Sigortası Cezalarına Dikkat

Yetkililerin içerisinde bulunduğumuz şu günlerde araç sahiplerine en fazla uyarıda bulundukları bir diğer konu ise trafik sigortası olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu trafik sigortası, poliçe bitim tarihinin dolmadan yaptırılması gereken, yaptırılmaması halinde ise oldukça sert yaptırımların uygulandığı bir sigorta sürüdür.

2019 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 108 TL olarak belirlenmiştir, ancak araç sahibinin cezasını 15 gün içerisinde ödemesi halinde bu ceza tutarı 81 TL’ye düşürülmektedir. Ancak trafik sigortasının yaptırılmaması halinde uygulanacak ceza sadece bununla sınırlı kalmıyor. Trafik sigortası yaptırılmayan araç tespit edildiği yerde bağlanacağı gibi, çekici masrafı, aracın otoparktan alınacağı tarihe kadarki otopark masrafı da araç sahibinin yükümlülüğündedir.

Ayrıca trafik sigortasının yaptırılmadığı her ay gecikme faizi uygulaması var. Poliçenizi yenilemeyi bir gün bile geciktirseniz %5 gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Trafik cezası ve sonrasındaki diğer yükümlülükler nedeniyle oldukça kritik olan trafik sigortası, araç sahiplerini ise olası bir kaza halinde karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına alması nedeniyle hayati bir öneme sahip. Trafik sigortası yaptırmamanın yaptırımları ile ilgili detaylar için “Trafik Sigortası Cezası 2019” yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik cezası sorgulama işlemlerinizin ardından size yönelik uygulanmış bir trafik cezasına itiraz hakkınız ise cezanın uygulanış şekline göre farklılık göstermektedir. Eğer ki isminize kesilmiş olan trafik cezası size 10 iş günü içerisinde tebliği edilmemişse, bu durumda Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Cezanın yüze karşı veya plakaya yönelik uygulanması halinde ise farklı bir yol izlenmektedir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

Plakaya kesilen trafik cezalarında, ceza bilgilendirme tutanağının teslim edilmesi sırasında eğer araç sahibi evde değilse, kurye kapıya bir not bırakarak, belgeyi muhtarlığa teslim eder ve tebliğ de bu tarihten itibaren başlamış olur. Araç sahibinin farklı bir adreste oturması halinde ise, ikametgah adresini güncellememesi nedeniyle suçlu araç sahibi olur. Trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yaparak, bilginiz dahilinde bir cezanızın olup olmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Trafik Cezalarına karşı Hangi Mahkemeye Gidilir?

Ülkemizde trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalarda normal şartlarda trafik mahkemeleri ilgilenmektedir. Ancak her yerde trafik mahkemelerinin olmaması nedeniyle, Sulh Ceza Mahkemeleri de bu davalara bakabilmektedir. Plakadan araç trafik cezası sorgulama ile öğrenilen veya yüze karşı uygulanan trafik cezalarına itiraz için, cezanın tebliğ belgesi ve ceza tutanağının fotokopisi, dava için yazılmış olan dilekçe, ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibinin kimlik, ehliyet fotokopileri gibi belgeler gerekmektedir.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemini Düzenli Olarak Yapın

Trafikte farkında olmayarak işleyeceğiniz trafik kuralları ihlalleri nedeniyle karşılaşabileceğiniz cezaların sorgulama işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü üst kısımlarda da belirttiğimiz gibi cezanın size tebliği aşamasına ortaya çıkabilecek aksilikler nedeniyle haberinizin dahi olmadığı bir trafik cezası, size istenmedik problemler çıkartabilir. Böyle bir durumda söz konusu araç trafik cezası borcu gecikme cezası ve yasal faizlerin de eklenmesiyle birlikte çok daha yüksek tutarlara ulaşabilir. Böylesi bir senaryo ile karşılaşmamak içinse sadece birkaç dakikanızı ayırarak trafik cezası sorgulama işleminizi, plaka ve kişisel bilgilerinizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Araç sigortalarınızı yaptırmak için trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. İnternetten sadece 2 dakikada kasko teklifi ve  trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak, Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanlarından destek alabilir, ihtiyacınız olan poliçeye sadece 2 dk’da en iyi fiyat garantisi ile sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL