Trafik Cezası Sorgulama ve Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödeme işlemini yapabilmeniz için internetten trafik cezası sorgulama yapmanız gerekir. Gecikme faizi ödememek için araç ceza sorgulama yaparak aracınıza ait trafik cezalarını öğrenebilir, kolaylıkla trafik cezası ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki trafik cezası sorgulama nasıl ve nereden yapılıyor? Trafik cezası ödeme işlemleri internetten nasıl halledilir? Trafik cezası sorgulama ve ödeme hakkında güncel bilgileri sizler için yazımızda bir araya getiriyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Plakadan Ceza Sorgulama

Trafik cezasını öğrenme ve ödeme işlemlerinizi aşağıdaki araç trafik ceza sorgulaması yöntemleri ile yapabilirsiniz.

E-devlet Sorgulama

E-devlet’te “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmından araç plakası ceza sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Bu sorgulamanın sonucunda, sadece adınıza tescilli araç plakasına son 1 yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını görebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sorgulama

GİB’de plakadan ceza sorgulama SMS yoluyla yapılıyor. Sorgulama yapan kullanıcıların telefonlarının mesaj bölümüne TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeleri gerekiyor. Bu mesajın sonucunda gelen yanıt, “..cezadan toplam TPC borcunuz ….. TL’dir.” şeklinde oluyor.

Ayrıca TPC AYRINTI yazarak 1189‘a SMS göndermeniz durumunda, trafik cezalarınızın son ödeme tarihlerini de öğrenebilirsiniz. Mesaj gönderme işlemlerinin ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Operatörler kısa mesaj tarifeleri üzerinden ücretlendirme yapıyorlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sorgulama

Trafik cezası sorgulama EGM üzerinden yapılabilir.Hem plakanıza hem de sürücü belgenize yazılan cezaları EGM’den öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranında istenilen bilgiler aşağıdadır.

Araç Plakasına Yazılan Trafik Ceza Sorgulama

trafik cezası sorgulama araç plakası

Sürücü Belgesine veya Şahsa Yazılan Trafik Ceza Sorgulama

trafik cezası sorgulama sürücü belgesi

Trafik Cezası Ödeme

 • Trafik cezası ödeme e-devlet üzerinden trafik para cezası borcu sorgulama ve ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • İnternet trafik cezası ödeme işleminizi Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi üzerinden de halledebilirsiniz. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme için GİB’in anlaşmalı olduğu bankalara ait kartınızın olması yeterli.

 • Araç plakasına yazılan ceza ödeme işlemini, vergi dairelerinden ve banka şubeleri üzerinden nakit şekilde de yapabilirsiniz.
 • Bankaların kendi online web sitelerinden veya cep telefonu uygulamaları aracılığı ile de ödeme yapmanız mümkün.

Trafik Cezası Ödemesi İçin Anlaşmalı Bankalar

 • Akbank T.A.Ş.
 • Aktif Yatırım Bankası A.Ş.
 • Albaraka Türk Yatırım Bankası A.Ş.
 • Alternatifbank A.Ş.
 • Anadolubank A.Ş.
 • Denizbank A.Ş.
 • Qnb Finansbank A.Ş.
 • HSBC Bank A.Ş.
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • ING Bank A.Ş.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
 • Odea Bank A.Ş.
 • Şekerbank T.A.Ş.
 • T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
 • Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
 • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
 • Türkiye Halk Bankası A.Ş.
 • Türkiye İş Bankası A.Ş.
 • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
 • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

2020 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Trafik cezaları 2020 listesini incelemek, trafik cezalarının nasıl ve nereden ödendiğini öğrenmek için;

Trafik Cezaları 2020 >

Trafik Sigortası Cezalarına Dikkat!

Yetkililerin içerisinde bulunduğumuz şu günlerde araç sahiplerine en fazla uyarıda bulundukları bir diğer konu ise trafik sigortası olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu trafik sigortası, poliçe bitim tarihinin dolmadan yaptırılması gereken, yaptırılmaması halinde ise oldukça sert yaptırımların uygulandığı bir sigorta sürüdür.

Trafik sigortası yaptırmanın idari para cezası, ödenmediği taktirde faizli ödeme detayları ve diğer yaptırımlarını öğrenmek için;

Trafik sigortası cezası 2020 > sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik cezası sorgulama işlemlerinizin ardından size yönelik uygulanmış bir trafik cezasına itiraz hakkınız ise cezanın uygulanış şekline göre farklılık göstermektedir. Eğer ki isminize kesilmiş olan trafik cezası size 10 iş günü içerisinde tebliği edilmemişse, bu durumda Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Cezanın yüze karşı veya plakaya yönelik uygulanması halinde ise farklı bir yol izlenmektedir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

Plakaya kesilen trafik cezalarında, ceza bilgilendirme tutanağının teslim edilmesi sırasında eğer araç sahibi evde değilse, kurye kapıya bir not bırakarak, belgeyi muhtarlığa teslim eder ve tebliğ de bu tarihten itibaren başlamış olur. Araç sahibinin farklı bir adreste oturması halinde ise, ikametgah adresini güncellememesi nedeniyle suçlu araç sahibi olur. Trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yaparak, bilginiz dahilinde bir cezanızın olup olmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Trafik Cezalarına karşı Hangi Mahkemeye Gidilir?

Ülkemizde trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalarda normal şartlarda trafik mahkemeleri ilgilenmektedir. Ancak her yerde trafik mahkemelerinin olmaması nedeniyle, Sulh Ceza Mahkemeleri de bu davalara bakabilmektedir. Plakadan araç trafik cezası sorgulama ile öğrenilen veya yüze karşı uygulanan trafik cezalarına itiraz için, cezanın tebliğ belgesi ve ceza tutanağının fotokopisi, dava için yazılmış olan dilekçe, ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibinin kimlik, ehliyet fotokopileri gibi belgeler gerekmektedir.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemini Düzenli Olarak Yapın

Trafikte farkında olmayarak işleyeceğiniz trafik kuralları ihlalleri nedeniyle karşılaşabileceğiniz cezaların sorgulama işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü üst kısımlarda da belirttiğimiz gibi cezanın size tebliği aşamasına ortaya çıkabilecek aksilikler nedeniyle haberinizin dahi olmadığı bir trafik cezası, size istenmedik problemler çıkartabilir. Böyle bir durumda söz konusu araç trafik cezası borcu gecikme cezası ve yasal faizlerin de eklenmesiyle birlikte çok daha yüksek tutarlara ulaşabilir. Böylesi bir senaryo ile karşılaşmamak içinse sadece birkaç dakikanızı ayırarak trafik cezası sorgulama işleminizi, plaka ve kişisel bilgilerinizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sigortam.net’ten Araç Sigortası Teklifi Almayı Unutmayın!

Kasko ve trafik sigortası 2020 güncel fiyatları hakkında bilgi almak için;

İnternetten sadece 2 dakikada teklif alıp karşılaştırma yapmak için;

Dilerseniz 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak, Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanlarından destek alabilir, ihtiyacınız olan poliçeye sadece 2 dk’da en iyi fiyat garantisi ile sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL