Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracınıza ait trafik cezası olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde (www.egm.gov.tr) “Trafik Sorguları” sayfası üzerinden plakadan araç trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıda görmüş olduğunuz sorgulama ekranına girdikten sonra adınız, soyadınız, TC Kimlik Numarası ve doğum yılı bilgilerinizi doldurarak aracınıza ait trafik cezası borcu olup olmadığını araç ceza sorgulama sistemi ile öğrenebilirsiniz.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Adımları

Günümüzde artık araç sahipleri trafik cezalarını evlerine gelen postalarla değil, sadece cep telefonlarını kullanarak saniyeler içerisinde, istedikleri yerde plakadan araç trafik cezaları sorgulama yöntemiyle öğrenebiliyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağladığı sistemle sadece birkaç bilgi sayesinde isteyen herkes, trafik cezasının olup olmadığı bilgisine plaka bilgilerini kullanarak araç borç sorgulama yöntemiyle erişebiliyor. İnternet üzerinden sağlanan bu hizmet ayrıca turkiye.gov.tr adresi üzerinden de sağlanıyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz içinse aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir;

 • Turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “E- Hizmetler” bölümüne geçiş yapın.
 • Daha sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklayın.
 • Plakadan araç trafik cezası sorgulama sayfasına ayrıca “Site içi ara” bölümüne almak istediğiniz hizmetin birkaç kelimesini yazarak da ulaşabilirsiniz.
 • Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra son 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş bir plakaya yazılmış trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Eğer son 1 yıl içerisinde araç plakanıza yazılmış herhangi bir ceza bulunmuyorsa, ekranda “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” İbaresi çıkacaktır.

Trafik cezası sorgulama sayfasına başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

 • T.C Kimlik No.
 • Araç plakası
 • Cezanın yazıldığı il
 • Cezanın yazıldığı ilçe
 • Cezanın yazıldığı tam tarih
 • Cezanın yazıldığı saat
 • Toplam yazılan ceza tutarı

Ceza bilgilerinizi görüntülediğiniz sayfada ayrıca “detay” sekmesine tıklayarak, plakanıza yazılan ceza ile ilgili daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Detay sayfasında üst kısımdaki maddelenmiş bilgilere ek olarak ceza tutanağı seri no ve ceza maddeleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemlerinizi resmi olarak belirtilen platformlar dışında farklı internet siteleri üzerinden gerçekleştiremeyeceğinizi unutmayın.

Plakaya Trafik Cezası Kesme Dönemi Bitti mi?

Geçen yılın ortalarında Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu bir karar, birçok basın yayın kuruluşunda “ plakaya kesilen trafik cezası dönemi bitiyor mu?” şeklinde duyurulmuştu hatırlanacağı gibi. Olayın gelişimi ise şöyle yaşandı. Hatay’da yaşayan bir vatandaş araç plakasına kesilen 407 TL’lik cezaya, cezanın yazıldığı tarihte aracı kullanmadığını, aracı kullananın bir başkası olduğunu gerekçe göstererek, kesilen cezaya itirazda bulundu. Anayasa Mahkemesi de vatandaşı itirazsında haklı bulunca, araç sahibi ceza ödemekten kurtuldu. Ancak bu durum plakaya ceza döneminin bittiği anlamına kesinlikle gelmiyor. Araç sahiplerinin benzer bir durumla karşılaşması halinde ceza ödememeleri için mutlaka itirazda bulunmaları gerekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda ise basın kuruluşlarına yansıyan bir haberde, hayatı boyunca İstanbul’a gitmemiş bir vatandaşın traktörüne köprüden geçiş ücreti vermeden geçtiği gerekçesiyle trafik cezası geldiği haberleri gündeme gelmişti. Olayın basına yansımasının ardından ortaya çıkan gerçekte ise, asıl trafik ihlali yapan aracın plakası üzerinde bulunan bir vida nedeniyle, araç plakasının yanlış okunduğu ve bu nedenle trafik cezasının da yanlış kişiğe tebliğ edildiği ortaya çıkmıştı. Bu durum olası benzer olaylarla karşılaşmamak adına plakadan araçtrafik cezası sorgulama işleminin ne derecede önem taşıdığını gözler önüne seriyor.

2019 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Trafik cezaları nasıl öğrenilir ve nereden ödenir sorularının cevapları ile trafik cezalarının detaylı listesini “Trafik Cezaları 2019” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Siz de trafik kusurlarından birisini yapıp yapmadığınızı merak ediyor veya plakanıza kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, online olarak plakadan trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemleri gibi trafik cezalarının ödeme işlemlerinde de oldukça kolaylıklar sağlanmış durumda. Artık trafik cezası borçlarınızı GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sayfası üzerinden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitesine giriş yaptıktan sonra, plaka (plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekmektdir.), TC Kimlik No ve tescil tarihi bilgilerinizi girerek ödeme işleminizi aşağıda listesi bulunan anlaşmalı kredi kartları ile ödeyebilirsiniz. Ancak ödeme işlemlerinin saat 22:00 – 02:00 arasında yapıldığını belirtmekte fayda var. Trafik cezası ödeme işlemlerinizi GİB üzerinden olduğu gibi bankanızın internet şubesi veya cep şubesi üzerinden de online olarak ödeyebilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar ve Ödeme Seçenekleri

Aşağıdaki listede bulunan banka kartları ve anlaşmalı kredi kartlarından birisine sahipseniz, trafik cezası borcunuzu internet üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternet dışında nakit olarak trafik cezası tutarını ödemek istiyorsanız ise vergi daireleri, banka şubeleri ya da herhangi bir PTT şubesine başvurarak adınıza kesilmiş trafik cezalarını nakit olarak ödeyebilirsiniz.

 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartlarıPlakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları

Trafik Sigortası Cezalarına Dikkat

Yetkililerin içerisinde bulunduğumuz şu günlerde araç sahiplerine en fazla uyarıda bulundukları bir diğer konu ise trafik sigortası olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu trafik sigortası, poliçe bitim tarihinin dolmadan yaptırılması gereken, yaptırılmaması halinde ise oldukça sert yaptırımların uygulandığı bir sigorta sürüdür.

2019 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 108 TL olarak belirlenmiştir, ancak araç sahibinin cezasını 15 gün içerisinde ödemesi halinde bu ceza tutarı 81 TL’ye düşürülmektedir. Ancak trafik sigortasının yaptırılmaması halinde uygulanacak ceza sadece bununla sınırlı kalmıyor. Trafik sigortası yaptırılmayan araç tespit edildiği yerde bağlanacağı gibi, çekici masrafı, aracın otoparktan alınacağı tarihe kadarki otopark masrafı da araç sahibinin yükümlülüğündedir.

Ayrıca trafik sigortasının yaptırılmadığı her ay gecikme faizi uygulaması var. Poliçenizi yenilemeyi bir gün bile geciktirseniz %5 gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Trafik cezası ve sonrasındaki diğer yükümlülükler nedeniyle oldukça kritik olan trafik sigortası, araç sahiplerini ise olası bir kaza halinde karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına alması nedeniyle hayati bir öneme sahip. Trafik sigortası yaptırmamanın yaptırımları ile ilgili detaylar için “Trafik Sigortası Cezası 2019” yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafikte Dikkat!

Özellikle son 10 yıl içerisinde yaygınlaşan kamera gözetimli elektronik denetim sistemleri ile artış gösteren trafik cezalarının çok büyük bir bölümünün araç plakalarına uygulandığı dikkat çekiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte trafikte can ve mal güvenliğinin daha da arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda da ilginç yöntemler hayatımıza giriyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda İstanbul’da uygulamaya giren bir cep telefonu uygulaması ile trafik ihbar hattı, oldukça ilgi çekmişti. Bu uygulama ile trafikteki sürücüler, kural ihlali yapan başka bir sürücüyü telefonu ile görüntüleyip, bu görüntüyü emniyet müdürlüğünce söz konusu bu uygulama için oluşturulan birime gönderiyor, birimdeki görevlilerse görüntüleri incelemelerinin ardından gerek gördükleri kişilere ceza uyguluyorlardı.

Uygulamaya sadece birkaç gün içerisinde binlerce ihbar gelirken, vatandaşlar tarafından ise bu yöntemin varlığı memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak yetkililerin yaptıkları bir açıklama bu yöntemin şimdilik uygulamadan kaldırıldığı, birtakım işlemler ve yenilikler sonrasında yeniden kullanılacağı yönünde oldu. Bu durum trafik ihlali yapma eğilimdeki sürücüler içinse önemli bir caydırıcılığı beraberinde getirmesi bekleniyor. Yani araç plakası ile trafik cezası borcu sorgulama işlemlerinizde, farklı bir sürücünün tespiti ile ceza aldığınız gerçeği ile karşılaşabilirsiniz.

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik cezası sorgulama işlemlerinizin ardından size yönelik uygulanmış bir trafik cezasına itiraz hakkınız ise cezanın uygulanış şekline göre farklılık göstermektedir. Eğer ki isminize kesilmiş olan trafik cezası size 10 iş günü içerisinde tebliği edilmemişse, bu durumda Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Cezanın yüze karşı veya plakaya yönelik uygulanması halinde ise farklı bir yol izlenmektedir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır.

Plakaya kesilen trafik cezalarında, ceza bilgilendirme tutanağının teslim edilmesi sırasında eğer araç sahibi evde değilse, kurye kapıya bir not bırakarak, belgeyi muhtarlığa teslim eder ve tebliğ de bu tarihten itibaren başlamış olur. Araç sahibinin farklı bir adreste oturması halinde ise, ikametgah adresini güncellememesi nedeniyle suçlu araç sahibi olur. Trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yaparak, bilginiz dahilinde bir cezanızın olup olmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Trafik Cezalarına karşı Hangi Mahkemeye Gidilir?

Ülkemizde trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalarda normal şartlarda trafik mahkemeleri ilgilenmektedir. Ancak her yerde trafik mahkemelerinin olmaması nedeniyle, Sulh Ceza Mahkemeleri de bu davalara bakabilmektedir. Plakadan araç trafik cezası sorgulama ile öğrenilen veya yüze karşı uygulanan trafik cezalarına itiraz için, cezanın tebliğ belgesi ve ceza tutanağının fotokopisi, dava için yazılmış olan dilekçe, ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibinin kimlik, ehliyet fotokopileri gibi belgeler gerekmektedir.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemini Düzenli Olarak Yapın

Trafikte farkında olmayarak işleyeceğiniz trafik kuralları ihlalleri nedeniyle karşılaşabileceğiniz cezaların sorgulama işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü üst kısımlarda da belirttiğimiz gibi cezanın size tebliği aşamasına ortaya çıkabilecek aksilikler nedeniyle haberinizin dahi olmadığı bir trafik cezası, size istenmedik problemler çıkartabilir. Böyle bir durumda söz konusu araç trafik cezası borcu gecikme cezası ve yasal faizlerin de eklenmesiyle birlikte çok daha yüksek tutarlara ulaşabilir. Böylesi bir senaryo ile karşılaşmamak içinse sadece birkaç dakikanızı ayırarak trafik cezası sorgulama işleminizi, plaka ve kişisel bilgilerinizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulaması Çok Kolay!

Araç cezası sorgulama işlemlerinizde İnterner Vergi Dairesi’nin resmi sorgulama platformunu kullanarak hiçbir ücret ödemeden, plakanıza yazılmış bir trafik cezasının olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu aşamada internet veya diğer kitle iletişim araçlarında karşılaşılan ücret talep ederek adınıza kayıtlı olası trafik cezalarının bilgilendirmelerini yaptığını belirten kuruluşlara ihtiyaç duymadan kendinizin de araç borç sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğinizi unutmayın. Aracınızın borç sorgulamasını internet erişiminin bulunduğu hemen hemen tüm platformlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar, tablet veya cep telefonu ile tarayıcınız üzerinden veya resmi uygulamalar aracılığıyla plakadan araç trafik cezası sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aracınızın trafik sigortası ve kasko işlemlerinde ise günün istediğiniz saatinde 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak, Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanlarından destek alabilir, ihtiyacınız olan poliçeye sadece 2 dk’da en iyi fiyat garantisi ile sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL