Araçlarda Renkli Camın Cezası

Araç camlarına film taktıran sürücülerin 88 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacaklarına; “Cam Filmi Takılı Araç Sahipleri Yandı!” başlıklı haberimizde yer vermiştik. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, renkli cam kullanımına açıklık getirdi ve 172 TL trafik cezasıyla yaptırım uygulandığını açıkladı.

Bugün gazetesinin haberine göre; bir vatandaşın “Renkli camlar ve araç camlarına film takılması yasal mı?” sorusunu cevaplayan Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ile araç camlarının teknik özelliklerinin belirlendiğini bildirdi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yapılan açıklamaya göre; araç camlarının ışık geçirgenliğinin %70’in altında olmaması gerekiyor. Eğer altındaysa, düzenlenen bu tür renkli camların ‘E’ veya ‘e’ işaretinin yanında ‘V’ sembolü ile gösterilmesinin zorunluluğu belirtiliyor. Belirtilen teknik uygulamaya uygun olmayan oto camları kullanan sürücüler, 172 TL’lik cezayı ödemekle yükümlü kılınıyor.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre; araçların ilgili yönetmelikte belirtilen teknik şartlara uygun olması bir seçenek değil, zorunluluktur. Açıklamada yer alan ifadeler ise şöyle;

“Eksiklik ve bozukluklarıyla güvenli sürüşü riske atacak, bir kaza halinde yolcular için tehlikeli olabilecek aksesuarları olan, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak, görüşü engelleyerek çevredekileri rahatsız edecek derecede duman çıkaran veya gürültülü olan araçlarla yola çıkan sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun’u gereğince 172 TL idari para cezası uygulanır.”

Yasal Sis Farı Kullanımı

Görüş açısını bozan ve trafikte risk oluşturan camlara dair cezalara değinen Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, sis farları kullanımına da değindi. Başkanlığın yaptığı açıklamaya göre; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Işıkların kullanılması başlığı altındaki; “Gece sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması yasaktır.” İfadesini hatırlattı.

2015 trafik cezaları ile ilgili diğer detaylar için “2019 Trafik Cezaları Yaptırımları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hem trafik sigortası geciktirme cezaları, hem de yasalarla sınırları çizilmiş trafik kurallarının ihlali bütçenizde büyük maliyetlere neden olabiliyor. Trafik sigortasını yaptırmamış olmak da bir çeşit kural ihlalidir.

Siz de umulmadık cezalarla karşılaşmamak için Sigortam.net’intrafik sigortası sorgulamaformunu doldurun, sadece 3 dakikada teklif alın. En uygun araç sigortasıyla güvenceyi yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL