Trafik Sigortasında Rizikonun Gerçekleşmesi

Trafik sigortası, Trafik Kanunu'na göre trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafik şube otoparkına çekilir. Bundan sonraki süreç maddi ve manevi çok yorucudur. Bu nedenle sözleşmesi dolan poliçelerinde zamanında yenilenmesi gerekir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırarak kaza durumunda karşı tarafın ve 3. şahısların bedeni ve araçlarında oluşan hasarlar sigorta tarafından teminat altına alınır. Böylece kazaya karışan sürücü maddi açıdan korunmuş olur.

Sigorta Uzmanı Ayfer Mercan, trafik sigortası yaptırarak; hasarın yaşanması durumunda her kişi için vefat ve tedavi masraflarının ve mahkeme, avukatlık ücreti gibi giderlerin de sigorta tarafından teminat altına alındığının altını çizdi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta yaptıran kişinin, rizikonun gerçekleşmesi durumunda bazı yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler aşağıdaki gibidir:

 • Sigorta yaptıran kişi, sorumluluğunu gerektirecek bir olaydan haberdar olduğu andan itibaren 5 gün içinde sigortacıya bu durumu bildirmelidir.
   
 • Sigortalı, gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almalı ve bu amaçla sigortacı tarafından verilecek talimata uymalıdır. 
   
 • Sigortalı, sigortacının isteği üzerine, olayın ve zararın nedenini, hangi durum ve şartlarda meydana geldiğini ve sonuçlarını hatta varsa belgeleri sigortacıya bildirmek zorundadır.
   
 • Sigortalı, zarar nedeniyle dava yoluyla veya başka yollarla bir tazminat talebi karşısında kalmışsa ya da aleyhine cezai kovuşturmaya geçilmişse bu durumu hemen sigortacıya bildirmelidir. Ayrıca zarar ziyan talebine ve cezai kovuşturmaya ait aldığı ihbarname, davetiye vs. belgeleri de sigortacıya vermek zorundadır.
   
 • Sigortalı, sigorta konusuyla ilgili başka sigorta sözleşmeleri varsa bunları sigortacıya bildirmek zorundadır.
   

Sigortam.net üzerinden bütçenize en uygun trafik sigortası fiyatlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sİgorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL