Rücu Hakkı ve Kapsamı | Trafik Sigortası
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Rücu Hakkı ve Kapsamı

Rücu hakkı, zarar sigortaları için geçerli olan halefiyet ilkesinden kaynaklanmaktır. Halefiyet ilkesine göre sigortacı ödediği tazminat ile sigortalının hakkına sahip olur ve dava açabilir. 

Hasar anında zarar görene karşı, Sigorta sözleşmesi yahut buna bağlı olan kanun hükümlerinden doğan tazminat yükümlülüğünün kaldırılıması veya tazminatın azaltılması sonucunu doğuran haller kullanılamaz. 

Zarara neden olan kişilere karşı sigorta ettirenin açabileceği bütün davaları sigortacı açarak, meydana gelen hasarın tazminat talebine ilişkin hakları kullanır. Sigortacının zararın hepsini karşılamaması durumunda; sigorta sahibinin ödenmeyen tazminat kısmına ilişkin hakları devam eder.

Sigortacı tazmin ettiği zarar kadar sigortalının halefi olarak, sorumlu olan kişilere rücu hakkını kullanabilir. Sigorta sahibi ‘’Sigorta Ettiren Kişi Hangi Nedenlerle Rücu Edebilir?’’ yazımızda da bahsettiğimiz gibi rücu hakkını elde edilmesini sağlayacak durumlar oldukça geniş.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Rüca Hakkının Kapsamı

Sigortacının rücu hakkı, ödediği tazminat oranı ve gerçek hasar miktarını aşmaması suretiyle devam eder. Sigorta şirketi, sigorta sözleşmesi kapsamında yeralan muafiyetler çerçevesinde sigortalıya zarar miktarının bir kısmını karşıladıysa, ödediği tutar dışında hasara sebebiyet veren sorumluya rücu edemez.

Ve sigortacının zararın dışındaki tazminat talepleri haksız bulunur. Sigortalı 3.üncü şahıslara karşı ancak gerçek zarar talebi ve dava talebi edebilme hakkına sahiptir. 

Sigorta sahibine ödemede bulunan sigortacıi ödeme zamanı baz alınarak faiz isteme hakkını da kazanır. Yani rücu davasında faiz ödeme durumu, olay tarihi değil sigorta şirketleri tarafından sigortalıya ödeme yapılan tarih baz alınarak başlar. 

Sizde olası hasar anını en az zararla, kolayca atlatmak için Sigortam.net üzerinden kolayca sigorta sorgulama yapın, en uygun 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili kolayca bilgi alın.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak araç sigortası ile ilgili bilgi alın.


Benzer İçerikler

TSB’den Trafik Sigortası Genel Şartları İçin Flaş Açıklama

Hazine Müsteşarlığı'nın trafik sigortası genel şartlarında yaptığı değişikliklerle ilgili TSB'den önemli bir açıklama geldi. 

Devamını Oku

Online Trafik Sigortası Sorgulama

Sigortam.net ile online trafik sigortası sorgulama nasıl yapılır? Online sigorta sorgulamanın kolaylıklarını öğrenin, sadece 3dk.da sigortalanın.

Devamını Oku

Zorunlu Trafik Sigortasında Kazalar ve Zaman Aşımı ile İlgili Bilgiler

Zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan kazaları ve zaman aşımı süreleriyle ilgili bilgileri öğrenin, trafik sigortanızı yaptırarak siz de güvende olun.

Devamını Oku