444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Rücu Hakkı ve Kapsamı

Rücu hakkı, zarar sigortaları için geçerli olan halefiyet ilkesinden kaynaklanmaktır. Halefiyet ilkesine göre sigortacı ödediği tazminat ile sigortalının hakkına sahip olur ve dava açabilir. 

Hasar anında zarar görene karşı, Sigorta sözleşmesi yahut buna bağlı olan kanun hükümlerinden doğan tazminat yükümlülüğünün kaldırılıması veya tazminatın azaltılması sonucunu doğuran haller kullanılamaz. 

Zarara neden olan kişilere karşı sigorta ettirenin açabileceği bütün davaları sigortacı açarak, meydana gelen hasarın tazminat talebine ilişkin hakları kullanır. Sigortacının zararın hepsini karşılamaması durumunda; sigorta sahibinin ödenmeyen tazminat kısmına ilişkin hakları devam eder.

Sigortacı tazmin ettiği zarar kadar sigortalının halefi olarak, sorumlu olan kişilere rücu hakkını kullanabilir. Sigorta sahibi ‘’Sigorta Ettiren Kişi Hangi Nedenlerle Rücu Edebilir?’’ yazımızda da bahsettiğimiz gibi rücu hakkını elde edilmesini sağlayacak durumlar oldukça geniş.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Rüca Hakkının Kapsamı

Sigortacının rücu hakkı, ödediği tazminat oranı ve gerçek hasar miktarını aşmaması suretiyle devam eder. Sigorta şirketi, sigorta sözleşmesi kapsamında yeralan muafiyetler çerçevesinde sigortalıya zarar miktarının bir kısmını karşıladıysa, ödediği tutar dışında hasara sebebiyet veren sorumluya rücu edemez.

Ve sigortacının zararın dışındaki tazminat talepleri haksız bulunur. Sigortalı 3.üncü şahıslara karşı ancak gerçek zarar talebi ve dava talebi edebilme hakkına sahiptir. 

Sigorta sahibine ödemede bulunan sigortacıi ödeme zamanı baz alınarak faiz isteme hakkını da kazanır. Yani rücu davasında faiz ödeme durumu, olay tarihi değil sigorta şirketleri tarafından sigortalıya ödeme yapılan tarih baz alınarak başlar. 

Sizde olası hasar anını en az zararla, kolayca atlatmak için Sigortam.net üzerinden kolayca sigorta sorgulama yapın, en uygun 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili kolayca bilgi alın.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak araç sigortası ile ilgili bilgi alın.


Benzer İçerikler

Araç Türüne Göre 2015 Trafik Sigortası Teminatları

2015 trafik sigortası teminatları araç türüne göre değişiklik gösteriyor. Peki, hangi araç için ne kadar güvence var?

Devamını Oku

Ruhsat Belge Seri Numarası Neden Gerekli?

Ruhsat Belge Seri Numarası, sayesinde sürücülerin araç bilgilerine ulaşmak, detaylı bilgi almak kolaylaştı. 

Devamını Oku

5 Soruda Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortasını tam anlamıyla anlayabilmeniz adına, sürücülerin sıklıkla sorduğu 5 soruyu bir araya getirdik.

Devamını Oku