Ruhsat Yenileme | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ruhsat Yenileme Nasıl Yapılır?

Ruhsat, aracın size ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Nasıl ki nüfus cüzdanınız olmadan dışarı çıkmıyorsak aracınızın ruhsatını yanınıza almadan trafiğe de çıkmamanız gerekir.

Araç ruhsat belgesinde aracın motor ve şase numarası, koltuk sayısı vs. teknik özellikleri de yazar. Trafiğe çıkan araçlarda trafik memurunun istemesi üzerine bu belgenin gösterilmesi zorunludur.

Ruhsatsız trafiğe çıkmak yasaktır ve cezası vardır. Bu nedenle ruhsatın kaybolması durumunda hemen yenilenmesi gerekir.

Ruhsatı kaybeden bir kişi ruhsatının fotokopisini elinde bulunduruyorsa yenileme için bu belgeden yararlanabilir. Eğer yoksa aracının kayıtlı olduğu Trafik Tescil Kuruluşu’na müracaat ederek aracının kaydıyla ilgili belgeleri aldıktan sonra yeniden ruhsat çıkarmak istediğine dair bir form doldurmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Ruhsat Yenileme yaparken gerekli bazı evraklar vardır.

 • Sahiplik Belgesi faturası
   
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
   
 • ÖTV Ödeme Belgesi
   
 • Zorunlu Trafik Sigortası
   

Ruhsat yenilemede sunulması zorunlu evraklardan olan trafik sigortası, ayrıca trafiğe çıkan motorlu her taşıtın da yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Sigortam.net üzerinden sigortası sorgulama ile bütçenize en uygun trafik sigortasına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 bilgi alabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?

Hasar anında oluşabilecek giderler için Sigortam.net ile trafik sigortanızı yaptırın, trafik sigortası kapsamında giderler nasıl ödenir telaşına düşmeyin.

Devamını Oku

Karşı Tarafın Aracınıza Zarar Vermesi Halinde Ne Yapmalısınız?

Kendinizin ve başkalarının güvenliği açısından aracınızı dikkatli kullanmalısınız. Ancak, siz bu kadar dikkatli olurken ya başkalarının dikkatsizliği nedeniyle aracınız hasar görürse?

Devamını Oku

Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?

Trafik Sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında birinin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiğinde devreye girer.

Devamını Oku