444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ruhsat Yenileme Nasıl Yapılır?

07 Mayıs 2014

Ruhsat, aracın size ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Nasıl ki nüfus cüzdanınız olmadan dışarı çıkmıyorsak aracınızın ruhsatını yanınıza almadan trafiğe de çıkmamanız gerekir.

Araç ruhsat belgesinde aracın motor ve şase numarası, koltuk sayısı vs. teknik özellikleri de yazar. Trafiğe çıkan araçlarda trafik memurunun istemesi üzerine bu belgenin gösterilmesi zorunludur.

Ruhsatsız trafiğe çıkmak yasaktır ve cezası vardır. Bu nedenle ruhsatın kaybolması durumunda hemen yenilenmesi gerekir.

Ruhsatı kaybeden bir kişi ruhsatının fotokopisini elinde bulunduruyorsa yenileme için bu belgeden yararlanabilir. Eğer yoksa aracının kayıtlı olduğu Trafik Tescil Kuruluşu’na müracaat ederek aracının kaydıyla ilgili belgeleri aldıktan sonra yeniden ruhsat çıkarmak istediğine dair bir form doldurmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Ruhsat Yenileme yaparken gerekli bazı evraklar vardır.

 • Sahiplik Belgesi faturası
   
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
   
 • ÖTV Ödeme Belgesi
   
 • Zorunlu Trafik Sigortası
   

Ruhsat yenilemede sunulması zorunlu evraklardan olan trafik sigortası, ayrıca trafiğe çıkan motorlu her taşıtın da yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Sigortam.net üzerinden sigortası sorgulama ile bütçenize en uygun trafik sigortasına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 bilgi alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?

11 Şubat 2015 Çarşamba

Trafik Sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında birinin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiğinde devreye girer.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Kaza anında yapmanız gerekenleri bilmeniz hem sıkıntı yaşamamanız hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karıştıysa Nasıl Tutanak Tutulur?

06 Ekim 2010 Çarşamba
İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda da kaza tespit tutanağı formu kullanılabilir mi?