Ruhsat Yenileme Nasıl Yapılır?

Ruhsat, aracın size ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Nasıl ki nüfus cüzdanınız olmadan dışarı çıkmıyorsak aracınızın ruhsatını yanınıza almadan trafiğe de çıkmamanız gerekir.

Araç ruhsat belgesinde aracın motor ve şase numarası, koltuk sayısı vs. teknik özellikleri de yazar. Trafiğe çıkan araçlarda trafik memurunun istemesi üzerine bu belgenin gösterilmesi zorunludur.

Ruhsatsız trafiğe çıkmak yasaktır ve cezası vardır. Bu nedenle ruhsatın kaybolması durumunda hemen yenilenmesi gerekir.

Ruhsatı kaybeden bir kişi ruhsatının fotokopisini elinde bulunduruyorsa yenileme için bu belgeden yararlanabilir. Eğer yoksa aracının kayıtlı olduğu Trafik Tescil Kuruluşu’na müracaat ederek aracının kaydıyla ilgili belgeleri aldıktan sonra yeniden ruhsat çıkarmak istediğine dair bir form doldurmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Ruhsat Yenileme yaparken gerekli bazı evraklar vardır.

 • Sahiplik Belgesi faturası
   
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
   
 • ÖTV Ödeme Belgesi
   
 • Zorunlu Trafik Sigortası
   

Ruhsat yenilemede sunulması zorunlu evraklardan olan trafik sigortası, ayrıca trafiğe çıkan motorlu her taşıtın da yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Sigortam.net üzerinden sigortası sorgulama ile bütçenize en uygun trafik sigortasına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL