Hangi Sigorta Branşı Ne Anlama Geliyor?

Sigorta, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında belirlenen süre dahilinde sigortalının farklı riskler karşısında hasara uğrayabilecek mallarını güvence altına almasıdır. Günümüzde onlarca farklı sigorta branşı mevcuttur. Ancak bu içeriğimizde en çok bilinen sigorta branşlarının genel tanımlarını açıklayacağız.

İşte En Yaygın Sigorta Branşları

Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizdeki en yaygın sigorta türüdür. Tüm motorlu kara taşıtlarının bu sigorta türüne sahip olması zorunludur. Zorunlu trafik sigortası poliçelerini diğer sigorta branşlarından ayıran en temel özelliği sigortalının uğradığı hasarı değil, sigortalının karşı ve üçüncü taraflara verdiği hasarı güvence altına almasıdır. Bu bakımdan ele alındığında zorunlu trafik sigortasının bir kamu yararı gözettiğini de belirtebiliriz. Zorunlu trafik sigortasının primleri sigortalının hasarsızlık kademesi, yaşı, aracın cinsi – modeli ve bulunduğu şehire göre değişiklik göstermektedir.

Kasko Sigortası

Bir diğer araç sigortası türü olan kasko sigortası da ülkemizde bir hayli yaygın sigorta türlerinden bir diğeridir. Kasko sigortası, sigortalıya ait aracın sigortalının iradesi dışında uğrayacağı hasarlarda devreye girmektedir. Kaza, arıza, yanma, hırsızlık gibi riskler kasko sigortasının teminatları arasında yer almaktadır. Kasko sigortasını, zorunlu trafik sigortasından ayıran bir diğer temel özellik ise temel teminatlar dışındaki poliçe teminatlarının sigortalının istekleri doğrultusunda belirlenebilmesidir. Bu nedenle kasko primlerinin belirlelenmesi sürecinde poliçedeki teminatlar belirleyici olmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, sigortalının karşılaşacağı hastalık veya kaza hallerinde meydana gelecek sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan kişiye özel bir sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası poliçelerindeki ana teminatlar dışında kalan teminatlar da tıpkı kasko sigortasında olduğu gibi sigortalı tarafından belirlenebilir. Bu nedenle özel sağlık sigortası primlerinde de kişinin yaşı vs. gibi kıstaslar dışında poliçedeki teminatlar belirleyici durumdadır. Özel sağlık sigortası poliçelerindeki teminatların ihtiyaca göre belirlenmesi sigortalının mağdur olmaması adına dikkat edilmesi gereken en önemli konularında başında gelmektedir. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırmaya karar verilmişse, mutlaka uzman bir sigorta danışmanından destek alınmalıdır.

Konut Sigortası

Konut sigortası, sigortalının konut ve konut içerisinde bulunan eşyalarını olası kaza, yangın, infilak, sel, deprem, hırsızlık ve daha birçok farklı risk unsuru karşısında güvenceye alan sigorta türüdür. Konut sigortalarının tümünde ortak ana teminat yangın teminatıdır. Bu teminat dışındaki diğer teminatları sigortalı poliçesine ekletebilir veya çıkartabilir. Konut sigortası yaptırırken binanın yaşı, çevresel faktörler, coğrafi özellikler gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bu risklere göre poliçe teminatları belirlenmelidir. Özel sağlık sigortasında olduğu gibi konut sigortasında da uzman bir sigorta danışmanının varlığı çok önemlidir.

Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK )  

Zorunlu deprem sigortası, yaygın adıyla DASK, 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos Marmara Depremi’nin ardından yaşanan sıkıntıların benzer bir felaket halinde yine yaşanmaması adına uygulanmaya başlayan ve bu kapsamda zorunlu hale getirilen sigorta türüdür. Geçen yıl itibariyle ülkemizde yürürlükte bulunan zorunlu deprem sigortası poliçe sayısı 7.230.000 olmuştur. Zorunlu deprem sigortası binada deprem kaynaklı yaşanan ve yine deprem nedeniyle meydana gelen tsunami, infilak, yangın, yer kayması gibi afetlerin neden olduğu hasarları teminat kapsamına almaktadır.

Yıllık Hayat Sigortası

Yıllık hayat sigortası, sigortalının vefatı halinde geride kalanların yaşam standartını devam ettirmesi ve maddi anlamda mağduriyet yaşamamaları için gerekli güvenceleri sağlayan sigorta türüdür. Yıllık hayat sigortası kapsamında söz konusu riskin gerçekleşmesi halinde sigorta tazminatı poliçede belirtilen kişilere ödenmektedir. Yıllık hayat sigortasını 18 – 65 yaş arasındaki herkes yaptırabilir. Yıllık hayat sigortasının primleri ise sigortalının yaşı ve mesleğine göre sigorta uzmanlarınca belirlenmektedir.

Seyahat Sigortası

Seyahat sigortası, sigortalının seyahatlerinde karşılaşabileceği kaza, hastalık veya valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alarak, karşılaşabileceği mağduriyetleri en aza indirmeyi amaçlayan sigorta türüdür. Seyahat sigortası Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat için ön koşul olarak gösterilmesinden dolayı çoğu kişi tarafından vize sigortası olarak da bilinir. Seyahat sigortası en az 1 hafta en fazla ise 1 yıllık dönemleri kapsayayacak şekilde yaptırılabilir. Seyahat sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konuların başında seyahat süreniz ile poliçe başlangıç ve bitiş süresinin aynı olmasıdır.

En Uygun Sigorta Nasıl Alınır?

Geçmiş yılların aksine günümüzde poliçe yaptırmak oldukça kolay bir hal almış durumda. İsteyen herkes tek bir telefonla ya da internet bağlantısı sayesinde online olarak poliçesini yaptırabiliyor. Siz de sigorta poliçenizi hem dakikalar içerisinde kolayca yaptırmak, hem de en uygun fiyatlardan yararlanmak istiyorsanız 15 yıllık deneyimi ve 3 milyonu aşkın mutlu müşterisi ile Türkiye’deki online sigortacılık platformunun lider kuruluşu Sigortam.net hemen teklif alın.

İster 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak, isterseniz de online sigorta sorgulama ile hızlıca teklif alın, uzman sigorta danışmalarımız eşliğinde ihtiyacınız olan poliçeye en avantajlı fiyatlarla sahip olmanızı sağlayalım.

Benzer İçerikler

Köprü Geçiş Ücretleri 2018’de Ne Kadar Oldu? 2018 yılı itibariyle otoyol ve köprü geçiş ücretleri de...yeniden belirlendi. İstanbul’da bulunan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü...geçiş ücretleri, 2018 yılı ile birlikte %10- %25 arasında artış gösterdi. Konumu ve İstanbul-İzmir arasındaki...mesafeyi kısaltması nedeniyle bir hayli önemli olan Osmangazi Köprüsü'nün ve İstanbul Boğaz Köprüleri'nin...geçiş ücret tariflerini sizler için bir araya getirdik.

2018 Köprü Geçiş Ücretleri

15 Temmuz Şehitler ve Fatih...Sultan Mehmet Köprüsü 2018 Geçiş Ücretleri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet...Köprüsü ücretlerine 2018 yılında da zam geldi. İstanbul 1. ve 2. boğaz köprülerinin 2018 güncel fiyat bilgilerini...aşağıdaki tabloyu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 2

SINIFI

 ARAÇ...CİNSİ

KÖPRÜ GEÇİŞ...ÜCRETİ(TL)

 1

AKS...ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK...İKİ AKSLI ARAÇLAR

8,75 TL

AKS...ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI...GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ...İKİ AKSLI ARAÇLAR

11,25​ TL

 3

3 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR

24,50 TL

 4

4 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ...ARAÇLAR

49,00...TL

 5

6 VE YUKARI AKSLI...ARAÇLAR

65,25...TL

 6

MOTOSİKLETLER (Sadece HGS Aboneleri için...geçerlidir.)

3,50...TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2018 Geçiş Ücreti

Yavuz Sultan Selim...Köprüsü, 3.boğaz köprüsü olarak dikkat çekici özelliklere sahip. 59 metre genişliği ve 2 bin 164 metre uzunluğu ile en...uzun asma köprüsü olma unvanına sahip. Yeni bağlantı yolları açması ve trafiği azaltması yönünden öneme sahip olduğu...için Yavuz Sultan Selim Köprü ücretleri en çok araştırılan bilgiler arasında.  Yavuz Sultan Selim...Köprüsü geçiş ücretleri hakkında aşağıdaki tablodan detaylı bilgi alabilirsiniz. 3 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR 6 VE YUKARI AKSLI ARAÇLAR
SINIFI

 ARAÇ...CİNSİ

KÖPRÜ GEÇİŞ...ÜCRETİ(TL)

 1

AKS...ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK...İKİ AKSLI ARAÇLAR

  13,05 TL

 2

AKS...ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI...GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ...İKİ AKSLI ARAÇLAR

  17,40...TL

 3

   32,30 TL

 4

4 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ...ARAÇLAR

    82,00...TL

 5

      102,00 TL

 6

MOTOSİKLETLER (Sadece HGS Aboneleri için...geçerlidir.)

   9,15...TL

Osmangazi Köprüsü 2018 Geçiş Ücreti

Osmangazi...köprüsü, İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi kısaltması nedeniyle önemli bir bağlantı yolu. Köprü geçiş ücretleri...arasında en çok kullanılan yollardan  Bu nedenle Osmangazi Köprüsü ücreti en çok merak edilen geçiş...ücretlerinin başında geliyor. 2018 yılı için Osmangazi geçiş ücretleri aşağıdaki gibidir:

 3

 5

MOTOSİKLETLER (Sadece HGS Aboneleri için...geçerlidir.)
SINIFI

 ARAÇ...CİNSİ

KÖPRÜ GEÇİŞ...ÜCRETİ(TL)

 1

AKS...ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK...İKİ AKSLI ARAÇLAR

71,75  TL

 2

AKS...ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI...GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ...İKİ AKSLI ARAÇLAR

114,80 TL

3...AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR

136,35 TL

 4

4 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ...ARAÇLAR

180,80 TL

6 VE...YUKARI AKSLI ARAÇLAR

228,20...TL

 6

50,25...TL

İnternet üzerinden hızlıca zorunlu trafik
ve kasko sigortası tekliflerini Sigortam.net'ten alabilirsiniz. Farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini...karşılaştırarak inceleyebilir ve size en uygun poliçeyi satın alabilirsiniz. En uygun kasko fiyatları ve trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'e gelin, 3...dakikada online olarak poliçenize kavuşun. Dilerseniz 444 24 oo numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayarak...Sigortam.net'in sigorta uzmanlarına danışabilirsiniz.