Sigorta Ettiren Kişi Hangi Nedenlerle Rücu Edebilir?

Sigortacının rücu etme hakkı zarar sigortalarında geçerli olan bir durumdur, bu durum halifiyet ilkesine dayanır. Halefiyet ilkesine göre sigortacı ödemiş olduğu tazminat nedeniyle sigortalının haklarına sahip olabilir, 3.üncü kişilere dava açabilir.

Hasar anında zarar görene karşı, Sigorta sözleşmesi yahut buna bağlı olan kanun hükümlerinden doğan tazminat yükümlülüğünün kaldırılıması veya tazminatın azaltılması sonucunu doğuran haller kullanılamaz. Ödeme yapan sigortacı, sigorta sözleşmesine ve sözleşmeye ilişkin hükümlere göre tazminatın azaltılmasını yahut kaldırılmasını sağlayabileceği oranda sigorta ettirene rücu edebilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Ettiren Kişi Şu Nedenlerle Rücu Edebilir?

 • Tazminat ödenmesini gerektiren olay, sorumlu olan kişilerin kasti hareketi yahut ağır kusurundan dolayı meydana gelirse,
 • Karayolları Trafik Kanunu Hükümlerine göre ehliyet sahibi olmayan kimseler tarafından meydana geldiyse,
 • Eylemden sorumlu olan kişilerin uyuşturucu veya keyif verici maddeler almış olarak olaya sebebiyet vermiş olması, alkollü içki içen kişilerin güvenli sürüş yeteneklerini kaybetmiş olması,
 • Olay esnasında, yolcu taşıma ruhsatı olmayan araçlarda yolcu taşınması tespit edilmiş veya tehlikeli, patlayıcı gibi maddeleri taşıma ruhsatı bulunmayan araçlar olması,
 • Rizikonun gerçeklmesi halinde sigorta ettirenin yükümlülükleri sorusunda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmemesinden dolayı hasarda artış olursa,
 • Tazmini gerektiren olayın aracın çalınması yahut gasp edilmesi sonucunda olması durumunda; gasp olayından kendisinin sorumlu olduğu tespit edilirse.

Sizde olası hasar anını en az zararla, kolayca atlatmak için Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama yapın, en uygun 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları listesine kolayca ulaşın. 

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak 2014 trafik sigortası hesaplaması yapın, sigorta sorgulamaişlemini hızlıca yapın.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...CinsiTutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

 • İlk yardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • ...
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL