Sigorta Genel Şartlarını Okumak Neden Önemli

 Sigorta yaptıracağımız zaman ilk odaklandığımız şey ne yazık ki sigorta fiyatları oluyor. Bu yüzden sigorta alımlarında asıl önemli olan konuları atlayabiliyoruz. Sigorta fiyatlarına bu kadar odaklanmak yerine; hem sigortamızın içeriğine dair hem de sigortalı ve sigorta şirketinin sorumluluğuna dair bilgileri içeren sigorta genel şartlarının detaylarını bilmek gerekiyor.

Sigortaların kullanımı esnasında yaşanan şikayetlerin büyük bir çoğunluğu sigorta genel şartlarının okunmamış olmasından kaynaklanıyor. Genel şartlarla ilgili bilgi sahibi olmadan sigortalanan sigortalılar, beklentilerinin karşılanmamasından şikayetçi oluyor.

Sigortalarını bilinçsizce alan sigortalılar hasar sürecinde pişmanlık yaşarlar. Çünkü; sigortanın verdiği güvencelerin eksikliği ancak hasar sürecinde anlaşılır. Eğer bir hasar yaşamadıysanız, her hangi bir şey talep etmeyeceğiniz için sorun çıkmaz. Karşılanması gereken bir hasar yaşandığında sigortalı ve sigorta şirketi karşı karşıya gelir.

  

Taraflar sorumluluklarının farkında olarak hareket ediyorsa, sorun çıkmadan sigorta ödemeleri gerçekleşir. Sorunsuz sigorta işlemlerinde bilinçli hareket etmek, en önemli ayrıntıdır.

Sadece fiyat odaklı alınan poliçelerin ileride bir probleme neden olması çok doğaldır ve beklenmesi gereken bir durumudur. Peki, bu durumun önüne geçebilmek için sigorta genel şartlarıyla ilgili bilinmesi gerekenler neler?

Genel Şartlar Sigorta Çeşitlerine Göre Değişir

Genel şartlarla ilgili bilinmesi gereken ilk şey; sigorta teminatlarının yaptırılan sigortanın türüne göre değiştiğidir. Hazine Müsteşarlığının belirlediği genel şartlarda ilgili sigorta türünün hangi güvenceleri kapsadığı, hangi güvenceleri kapsam dışında tuttuğu yazılıdır. Ayrıca tarafların anlaşmazlık yaşaması durumunda nasıl bir yol izleneceği ve buna benzer birçok konu sigorta genel şartlarında açıklanmıştır. Kasko, özel sağlık veya trafik sigortası hangi sigorta çeşidini alırsanız alın, güvencelerin çok iyi okunmuş ve anlaşılmış olması gereklidir. Aksi halde hasar ortaya çıktığında hukuki anlamda bir hak iddia edemezsiniz.

Sigorta genel şartları sadece verilen güvencelerin anlaşılması için değil, tarafların hak ve yükümlülüklerinin anlaşılması açısından da önemlidir. Alınan sigorta ürünün kusursuz işlemesi için genel şartları okumak kritiktir.

Sigorta genel şartlarının okunmaması, sigortanızın sunduğu avantajlı hizmetlerden haberdar olmamanıza neden olabilir. Örneğin; kasko güvencesinde asistans hizmeti vardır. Genel sözleşme niteliğinde olan genel şartlar okunmadığı için kişilerin işine yarayabilecek pek çok yardım hizmeti, kullanılmıyor. Oysa bu hizmetler, hasar süreçlerinde kurtarıcı olabiliyor.

Siz de ihityacınız olan sigortay sahip olmak için Sigortam.net'e gelin, sigorta sorgulama yaparak en uygun sigorta fiyatları hakkında bilgi alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL