Sigorta ve Bireysel Emeklilik Sektörü Hızla Büyüyor!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Babacan’ın yaptığı açıklamaya göre yıl sonunda prim üretiminin %10 artacağı öngörülüyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’nun 2015’in bütçeleri hakkındaki görüşmelerinde gerçekleştirdiği sunumda, sigorta ve bireysel emeklilik sektörlerindeki prim üretiminin 2013 yılında 2012’ye göre %22 oranında arttığını ve 2014’ün sonunda %10 oranında yükselerek 26,6 milyar liraya yükseleceğinin öngörüldüğünün altını çizdi.

 

 

 

BES Katılımcılarının Yıl Sonunda 5 Milyonu Aşması Öngörülüyor

Babacan, bireysel emeklilikte devlet katkısı uygulamasıyla birlikte sistemin oldukça büyüdüğünü söyledi. 2013’te sisteme katılanların sayısının 1 milyon 50 bin kişi arttığını ve 4 milyon 150 bine yükseldiğini belirtti. 2014 yılında da katılımcıların arttığını ve ilk 9 ayda 700 bin kişi yükselişle 4 milyon 850 bine ulaştığını ekledi. Bu dönemde katılımcılara yapılan katkı payı ödemelerinin de 1 milyar 193 milyon lira olduğunu söyledi. 2014 sonunda ise bu sayının 5 milyonu geçmesini öngördüklerini aktardı.

Sigortalı Konut Sayısı %68 Oranında Arttı

Zorunlu deprem sigortası konusuna da değinen Babacan, 2012 yılında çıkartılan Afet Sigortaları Kanunu ile bu sigortanın daha kontrol edilebilir olduğuna dikkat çekti. Yasadan sonra sigortalı konut sayısının 4 milyondan %68 oranında bir artışla 6 milyon 700 bine yükseldiğini söyledi.

Devlet Destekli Bilgi Sistemi

Devlet Destekleri Bilgi Sistemi ile ilgili mevzuatın yayımlandığını hatırlatan Babacan, 2015’ten itibaren sistemle ilgili detaylı bilgilerin verileceğini aktardı. Babacan, Orta Vadeli Program ve 2015 Yılı Bütçesi’nin Türkiye’nin yüksek gelirli ülkelerde yer alma potansiyelinin oldukça fazla olduğu için daha iyi seviyeye çıkması amacıyla hazırlandığının altını çizdi. Ülkemizin demografik özellikleri, nitelikli işgücü, iç pazarının genişliği ve gelişmiş pazarlara erişim imkanları konusunda yeni bir girişim yapma potansiyelinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Siz de sigortanızı yaptırın ülkenin gelişimine katkıda bulunurken olası risklere karşı da güvencenizi almış olun. Sigorta yaptırmanın gerekliliği ile ilgili ''Sigorta Bilincinin Önemi'' yazımızdan bilgi alın. En uygun sigorta fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayarak sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL