444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Tahkim Komisyonu Faaliyet Raporunu Açıkladı

05 Ağustos 2015

Sigorta sözleşmesinden doğan anlaşmazlıkların çözümü için Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu raporuna göre 2014 yılında gelen başvurulardaki çözüme kavuşturulan uyuşmazlık sayısında ve uyuşmazlık çeşitliliğinde artış gözlendi.

Her geçen yıl toplum tarafından tanınmasının da etkisiyle sigorta uyuşmazlıklarının çözümündeki rolünü arttırmayı başaran Sigorta Tahkim Komisyonu’nun 2014 Faaliyet Raporu’na göre 2014’teki başvuru sayısı 10 binin üzerinde olurken, 2015’in ilk yarısında ise bu sayı şimdiden 11 bini aşmış vaziyette.

En Büyük Pay Trafik Sigortası Kaynaklı Başvurularda

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Komisyonun raporuna göre 2014 yılında gelen toplam başvuruların %76’lık kısmı trafik sigortasından doğan uyuşmazlıklar kaynaklı olurken, kasko kaynaklı başvuruların oranı ise %13 oldu. Trafik ve kaskoyu %3 yangın kaynaklı başvurular takip ederken, yangın kaynaklı başvuruları  sağlık, hırsızlık, makine kırılması gibi başvurular izledi.

2014 yılının faaliyet raporuna göre ayrıca karara bağlanan uyuşmazlık başvurularının oranında da önemli bir yükseliş sağlandı. 2014 yılında karara bağlanan uyuşmazlık başvuru oranı bir önceki yıla göre %78 oranında artış gösterirken, gelen başvuruların %35’inde tazminat talebinin tamamı, %41’inde ise bir kısmı kabul edildi. Gelen tazminat taleplerinin %24’ünde ise red kararı çıktı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

40.000 TL Üstü Başvuru Sayısı Artıyor

2014 yılında uyuşmazlık bazlı gelen başvuruların %61’ini 5 bin TL altı uyuşmazlıklar oluştururken, 5.000 – 15.000 TL arasındaki uyuşmazlık başvurularının oranı ise bir önceki yıla göre %12 oranında düşerek %10 oldu. 40.000 TL üstü başvuruların oranı ise bir önceki yıla göre %4 oranında artış göstererek %20’ye yükseldi.

Faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü İbrahim Taşbaşı ise uyuşmazlık başvurularında yaşanan artışın vatandaşlar tarafından gün geçtikçe daha fazla tanınmalarından kaynaklı olduğunu belirtti. Sigortacılıkta tahkim sisteminin önemli bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Taşbaşı, bu sistemin benzer alanlar için de bir model oluşturabileceğini ifade etti. 

Trafik sigortasıkasko veya diğer sigorta türlerinden birisine olmak istiyorsanız, hemen Sigortam.net üzerinden online olarak ya da, 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayarak başvurunuzu gerçekleştirin, Sigortam.net avantajları ve kolaylıklarından bir an önce yararlanmaya başlayın. 


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.