Sigortalı ve Sigorta Şirketleri Arasındaki Sorunlar Kalkıyor

Hazine Müsteşarlığı, 2013 yılında kasko ve trafik sigortası, bireysel emeklilik sistemi (BES) ve sağlık sigortası gibi sigortacılığın birçok alanında tüketici odaklı düzenlemeler gerçekleştirdi.

2013 yılının son çeyreğinde yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişikliklerle birlikte sigortacı ve sigortalıyı karşı karşıya getiren sorunlara çözümler sunuldu. Bu değişikliklere ek olarak 2014’te uygulamaya girecek düzenlemeler de mevcut. İşte bu değişiklikler;

Sigortalının Menfaatleri Korunacak

Bankalar, 2014 yılının Mayıs sonu itibariyle tüm kredilerde, yıllık hayat, konut sigortası ve kasko sigortası gibi isteğe bağlı sigortalardan sigortacının isteği dışında hiçbir sigortayı zorunlu kılamayacak. Ayrıca sigortalı sigortasını istediği şirketten yaptırarak poliçeyi bankaya sunabilecek ve banka da bunu kabul edecek. Yeni uygulamayla birlikte bankaların müşterinin sigorta yaptırma isteğini kayıt altına almaları zorunlu tutuldu. Bu uygulamayla amaçlanan olası bir şikayet durumunda yapılan işlemin tüketicinin isteğiyle yapıldığını kanıtlayabilmek. Yeni yasaya göre, krediye bağlı olarak yapılan sigortaların borç tutarı ve kredinin vadesiyle de uyumlu olması gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Piyasa Rayiç Bedeli Dikkate Alınıyor

Kasko sigortasında değişiklik 1 Nisan 2013’te başladı. Artık ikinci el ve sıfır araçların kaskosunda poliçeye sigorta değeri yazılmıyor. Aracın o anki piyasa rayiç bedeli tespit ediliyor. Hem primin belirlenmesi hem de hasarın ödenmesi bu bedel üzerinden yapılıyor. Bu nedenle sigorta şirketlerinin primi belirlerken aracın piyasa rayiç bedelini nereden tespit ettiklerini ve neyi referans aldıklarını poliçede mutlaka belirtmeleri gerekiyor.

Trafik Sigortası Primlerinde Serbest Dönem

2014’te trafik sigortasının şartları da değişiyor. Artık sigorta şirketleri primleri kendileri belirleyebilecek. Hazine buna müdahale etmeyecek fakat şirketler yaptıkları indirim ve artırımların gerekçelerini açıklayacaklar. Ayrıca şirketler, primleri birer aylık süreler içinde değiştirebilecek. Sonuç olarak 2014 itibariyle trafik sigortası primlerinde şirketler açısından tam serbest dönem başlamış olacak.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Başlıyor

2014’te tamamlayıcı sağlık sigortası da başlayacak. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sağlanacak hizmetlerin tanımlandığı temel bir teminat paketi oluşturulacak. Belirli sağlık harcamaları kapsam içine alınırken bazıları da kapsam dışında tutulacak. Kapsam dışında kalan hizmetlerde tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girecek.

Bina Tamamlama Sigortası Yapılacak

2014’te maketten konut satışı olarak adlandırılan ön ödemeli konut satışı sözleşmelerine de yönelik düzenlemeler olacak. Bu düzenlemeye göre, belirli büyüklüğün üzerindeki projeler için yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce, bina tamamlama sigortası yaptıracak. Bina tamamlama sigortasının kapsamını, şartlarını ve içeriğini ise Hazine Müsteşarlığı belirleyecek. Sigorta şirketleri isterlerse sigorta yapmayabilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Emeklilik Fonları Düzenleniyor

2014 ile birlikte emeklilik fonlarında da yeni düzenlemeye gidiliyor. Bu yeniliklerden biri ‘fon performans kesintisi’ . Bu düzenlemeyle birlikte emeklilik şirketleri, fazla getiri sağlayan fonlardan daha fazla işletim gideri kesebilecek. SPK, Hazine ve bireysel emeklilik şirketleri fonların getirisiyle ilgili bir oran belirleyecek. Fonun getirisi bu oranın altına düşerse SPK, emeklilik şirketinden portföy yönetim şirketini değiştirmesini isteyecek.

Değişiklikler Poliçede Açık Şekilde Yazacak

Yeni uygulamaya göre sigorta yaptıracak kişi, sigorta şirketlerinin yenileme garantili veya yenileme garantisi olmayan poliçelerinden istediğini seçebilecek. Tüketici ömür boyu yenileme garantisi içeren bir sağlık poliçesi seçerse sigorta şirketi tüketicinin mevcut hastalıklarına ya da ileride karşılacabilceği risk durumuna göre özel şartlar belirleyebilecek ve ek prim de isteyebilecek. Fakat bu değişikliklerle ilgili sigortalı bilgilendirilecek ve değişiklikler poliçe üzerinde açık bir şekilde yazacak. Böylece sigorta yaptıracak kişi ne satın aldığını önceden bilecek.

Bireysel Emeklilikte % 25 Devlet Katkısı

2013 yılının başında bireysel emeklilik sistemi devlet katkılı sisteme geçildi. Devlet, sisteme önceden katılmış ve bundan sonra katılacak herkese % 25 katkı yapmaya başladı. Bununla birlikte kesinti oranları da değişti. Şirketler yönetim gideri adı altında en fazla % 2 kesinti yapabiliyor. Yeni uygulamaya göre sisteme yeni gireceklerden ve mevcut katılımcılardan emeklilik fonuna göre % 1,09 ile % 2,28 fon işletim gideri kesiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!

Size en uygun sigorta teminatına sahip olmak ve fiyatları sigorta şirketlerine göre karşılaştırmak için Sigortam.net’ten hemen teklif alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta konusunda uzman müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL