444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010
Sigortacı Gazetesi
 
Sahte hasar oranının tam olarak tespit edilmesinin mümkün olmadığını ancak bu oranın yüzde 15 seviyelerinde bulunduğunun tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasara yönelik mücadelesini anlattı.  
 
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Kaza Tespit Tutanağı uygulamasının temel amacının, maddi hasarlı kazalarda polis beklemeye gerek kalmadan, en hızlı şekilde bürokratik işlerin taraflar arasında halledilebilmesi olduğunu ifade etti. Trafikte polis beklenirken yaşanan sıkışıklığın azaltılmasını amaçlayan uygulamanın Türk halkı tarafından kısa sürede benimsendiğini söyleyen Su, suistimallerinse hasar adetlerinde artışa neden olduğunu ifade etti. 
 

Sahte Hasarlar yüzde 15 seviyelerinde
 

Su, sigorta teminatı olmayan durumlarda, bir hasar sonrası zarar görenlerin geriye dönük poliçe yaptırma yoluna gittiklerini vurgulayarak, 'Malına kasten zarar verenler ve zarar miktarını olduğundan fazla gösterenler ile karşılaşıyoruz. Maalesef, kuralların tam olarak işletilememesi ve sahte hasara maruz kalan şirketlerin çeşitli nedenlerle olayları hukuki zemine taşıyamamaları sahte hasarların artmasına yol açıyor' dedi.
 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN
 
Mustafa Su, sahte hasar oranının tam olarak tespit edilmesinin mümkün olmadığını ancak bu oranın yüzde 15 seviyelerinde bulunduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Mustafa Su, sektörün sahte hasara yönelik mücadelesine de değinerek, şunları söyledi: 'Kendi denetim kadrolarımızı oluşturduk. Ayrıca, TSRŞB bünyesinde kurulan Sigorta Bilgi Merkezi, suistimal olaylarının önlenmesine yönelik tüm verileri depolayıp şirketlere sunuyor. Sahte hasarın en yoğun yaşandığı trafik sigortasında ise tüm poliçeler Trafik Sigortası Bilgi Merkezi üzerinden online olarak düzenleniyor. Kasko sigortalarına ait hasar verileri de bu merkez üzerinde toplanıp, bilgi bankası oluşturuluyor' dedi.
 
Su, geçen yıl sahte hasar olaylarının en yoğun yaşandığı trafik sigortasında maddi ödenen hasarın yaklaşık 1.31 milyar lira, kasko sigortasında ödenen hasarın ise 2.44 milyar lira olduğunu belirterek; 'Yaklaşık 3.75 milyar lira civarındaki bu tutarın yüzde 15'inin sahte hasarlardan oluştuğunu tahmin ediyoruz' diye konuştu.

 

Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.

Erzurum Kaza Riski Yüksek İller Arasında

20 Mayıs 2010 Perşembe

Erzurum’da sigorta acentesi işletmeciliği yapan Hasan Başkaban, trafikte seyreden araç sayısının 74 bin 311 olduğunu belirterek, 13 bininde, sigorta bulunmadığını bildirdi.