Tesk’ten Türkiye’nin Trafik Sigortası Raporu

HaberOku
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araçların 4’te birinin sigortasız olduğunu belirterek, ‘Sigorta yaptırmada Avrupa ile dünyanın gerisindeyiz’ dedi.
Tesk'ten Türkiye'nin Trafik Sigortası RaporuTESK tarafından ‘Trafik Sigortası’ araştırması yapıldı. Araştırmaya göre, Türkiye’nin sigortacılıkta Avrupa’nın ve dünyanın gerisinde olduğunu belirten Palandöken, ‘2010 yılı ekim ayı itibariyle ülkemizde toplam 58 sigorta ve 1 reasürans şirketi bulunmaktadır. Bu şirketlerin 52’si özel, 6’sı kamuya aittir. Bunların 45’i Türkiye’de kurulu yabancı ortaklı şirkettir. Ülke genelinde bulunan yaklaşık 15 milyon aracın 4’te biri sigortasız trafikte seyretmektedir. Sigorta yaptırmada ise Marmara bölgesi birinci, Ege bölgesi ikinci, Akdeniz Bölgesi üçüncü, İç Anadolu bölgesi dördüncü, Karadeniz bölgesi beşinci, Doğu Anadolu bölgesi altıncı sırada yer alırken, Güneydoğu Anadolu bölgesi son sırada bulunmaktadır’ dedi.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL
Sigortacılığın son yıllarda Türkiye’de gelişmiş olmasına rağmen halen Avrupa ve Dünya ülkeleri ortalamasının gerisinde olduğunu ifade eden Palandöken, ‘Ülkemizde sigorta olayının gelişmesi hep büyük yıkım ve zararlar sonrası olmuştur. 1999 depremlerini takiben 2000 yılında meskenler için zorunlu hale getirilmiş bulunan deprem sigortaları (DASK), dolu ve sel baskınları ‘Tarım Sigortaları’ (TARSİM) gibi poliçeleri artırmıştır. Ülkemizde sigortacılık sektörü 2002-2007 yılları arasında yüksek oranda reel büyüme sergilemiştir. Ancak, dünyada yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle 2008 yılını bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında artışla 11,8 Milyar TL, 2009 yılını da yüzde 5,57 oranında artışla 12,4 Milyar TL prim üretimi ile tamamlamış ve artış oranları her iki yılda da enflasyon oranının altında kalmıştır’ dedi.
Sigorta yaptırmanın yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Palandöken, ‘2009 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam 14 milyon 316 bin 700 adet taşıt var. Zorunlu olmasına rağmen trafik sigortası 2009 yılında 10 milyon 757 bin adet olup yüzde 24,8 oranında yani 3 milyon 557 bin araç sigorta yaptırmamıştır. 2010 yılı Ekim ayında 14 milyon 828 bin 010 araç trafikte kayıtlı iken 11 milyon 363 bin 725 trafik sigortası yaptırmış olup, 3 milyon 464 bin 285 araç yani yüzde 23.36 oranında araç trafikte sigortasız dolaşmaktadır. Kasko sigortası yaptıran araç sayısı ise 3 milyon 544 bin 682 adet olup yüzde 75,2 oranında araç kasko sigortası yaptırmamıştır’ dedi.
1 Nisan 2008’de başlayan Kaza Tespit Tutanağı uygulaması ile geçen 2 yılı aşkın sürede düzenlenen tutanak sayısının 1 milyon 184 bine ulaştığını kaydeden Palandöken, ‘Sahte hasarlarda önemli bir artış söz konusu. Trafik ve kasko sigortalarında hasar ödemelerini artıran önemli diğer bir konu ise bayram ve yaz tatili başlangıç ve dönüş zamanlarında yaşanan trafik kazalarıdır’ dedi.
Araştırmaya göre, toplam direkt prim üretimi içinde Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası ile Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası önemli pay oluşturmaya devam ediyor. Adı geçen sigorta türlerine ait toplam prim üretimi son iki yılda gerilemesine rağmen 2009 yılında Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası 2,65 milyar TL prim üretimi ve yüzde 21,75 oran ile halen en yüksek payı teşkil ediyor. Kasko sigortasını sırasıyla trafik (1,93 milyar TL üretim ve yüzde 15,81 pay) ile yangın ve doğal afetler (1.88 milyar TL üretim ve yüzde 15,40 pay) takip etti.

Benzer İçerikler

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

İnternetten araç sigortası teklifi alın,...%50'ye varan fiyat avantajı ve internete özel indirimleri kaçırmayın! Sigortam.net üzerinden araç sigortası...sorgulama yaparak, sigorta şirketlerinin tekliflerini tek bir ekran üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Sadece fiyatları...değil ürün teminatlarını da karşılaştırarak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun araç sigortasını rahatlıkla...bulabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Araç sigortası ne kadar? sorusu...kasko ve trafik sigortası yaptırmayı düşünenlerin en merak ettiği konuların başında gelir....En uygun araç sigortası fiyatları için internete özel indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Online indirimli...sigorta fiyatlarına ulaşmak için ise araç sigortası teklif işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Siz de geç...olmadan araç sigortalarınızı yaptırın, yüksek maliyetli hasar risklerine ve trafik sigortası cezalarına karşı önleminizi...alın!

İnternetten Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçenizi Koruyun!

Araç sigortası fiyatları, birçok...etkene göre değişiklik gösterir. Trafik sigortası kapsamında teminat ve limitler tüm sigorta şirketleri için aynı fiyat üzerinden...hesaplanırken, ödeme koşullarında farklılıklar olabilmektedir. Aynı zamanda indirim ve ek hizmet gibi şirkete bağlı özellikler,...%10- 20 oranında fiyatlar üzerinden farklılıklara neden olabilir. Kasko sigortası fiyatları ise zorunlu trafik sigortasına göre...daha fazla değişir. Sigorta şirketine ait özelliklerden bağımsız olarak kasko ürünleri arasındaki çeşitlilik farklı fiyat...yelpazelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Teminatların sınırlı olduğu dar kasko ve teminatların daha kapsamlı olduğu...genişletilmiş kasko gibi ürünler, fiyatların düşük ve yüksek olmasına yol açar.

İnternete Özel İndirim Fırsatı

En...uygun fiyatlı araç sigortasını bulmak için uzun karşılaştırmalar yapmak yerine, Sigortam.net'in online indirim fırsatlarını...değerlendirebilirsiniz. Kasko veya trafik sigortası arıyorsanız teklif almanız yeterli. Teklif almanız durumunda size özel indirimli...sigorta fiyatlarına erişebilirsiniz. Bu sayede normal fiyatlandırmanın da altında çok daha uygun fiyatlara araç...sigortası yaptırma avantajınız olur.

Karşılaştırma Yapın, Bütçenize Uygun Poliçeyi Seçin!

İnternetten...araç sigortası teklifi almanın en önemli avantajlarından biri de karşılaştırma yapma imkanıdır. Tek tek...acenteleri gezerek zaman kaybetmek yerine, tek bir ekrandan tüm sigorta şirketlerinin araç sigortası tekliflerine ulaşabilirsiniz. Bu...sayede fiyatlar gözünüzün önünde olur ve seçim yapmanız daha da kolaylaşır. En yüksek fiyattan en uygun fiyata kadar tüm...teklifleri görerek bütçenize en uygun poliçeyi kendiniz seçebilirsiniz. Aynı zamanda ürünler arasında da karşılaştırma yaparak...teminatları inceleyebilme şansınız olur. Araç sigortası hesaplama yapmak için kasko teklifi
ve trafik sigortası teklifi alın, aracınız ve...bütçeniz güvencede olsun!