Torba Yasa Muayene Gecikme Cezalarına İndirim Getiriyor!

11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yürürlüğe giren Torba Yasa’nın araç muayene gecikmeleri, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi gecikmelerine dair hükümleri içerdiğine ‘’ Torba Yasa Trafik Cezalarına İndirim Getiriyor!’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu indirimlerle ilgili merak edilenlere geçmeden önce ülkemizdeki araç muayene uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kanunlara göre ;
Husus, ve resmi binek otomobiller, trafiğe çıktıkları ilk 3 yılın sonrasında iki yılda bir,
Taksi, kamyon, otobüs, minibüs gibi ticari araçlar ilk yılın sonrasında her yıl,
Motosikletler, ilk 3 yılın sonunda iki yılda bir, 
Traktörler, ilk üç yılın sorasında üç yılda bir, periyodik olarak araç muayenelerini yaptırmalıdır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu muayeneleri geciktirenler veya yaptırmayanlar bir takım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Torba yasa kapsamındaki yeni düzenleme, bu cezalara yönelik bir indirim getirdi. Buna göre; geçerli bir muayenesi bulunmayan, muayenesini kanunun çıktığı gün itibariyle yaptırmamış araçlar cezalarını indirimli ödeyebilecek.

Geciken her ay için muayene ücretinin %5’i olarak  hesaplanan muayene gecikme ücreti, yerine; kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplamaya tabi tutulacaktır.  

Araç Muayene Cezaları İndirimleri Hakkında Merak Edilenler

Araç muayene kapsamındaki indirimler ile ilgili derlediğimiz soru-cevaplar yeni uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Araç Muayene Gecikme Cezaları Her Aracı Kapsıyor mu?

Yeni düzenleme, kanunun yayımlandığı tarih itibari ile geçerli muayenesi olmayan, tüm araç türlerini içeriyor. Bu uygulama MTV, trafik idari para cezaları, oto yol ve köprülerden usulsüz geçişler sebebiyle kesilen cezaların tamamını kapsıyor.

Düzenleme Araç Muayene Ne Kadar Ceza İndirimi Getiriyor?

Gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i olarak hesaplanan muayene gecikme ücreti yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişimi, kanununun yayımlandığı tarih itibari ile araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık olarak  % 1 oranı baz alınarak hesaplanacak. 

Düzenleme Ne Kadar Geçerli Olacak? Yasadan Sonra Gecikmeler Ne Olacak?

11 Eylül 2014 tarihiyle başlayan uygulama 31 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar geçerliliğini koruyacak. Kanun çıktıktan sonra araç muayene süresi dolmuş olan araçlar gecikmeler sonrası, her ay için % 5 oranındaki ceza ödemelerine devam edecek.

Aracımın Muayenesi 2014 Kasımda Doluyor. Aralık ve Ocak Ne Kadar Gecikme Cezası Öderim?

Düzenleme, geçmişe dönük gecikme ücretlerinin indirimli ödenmesine olanak tanıyor. Aracınızın muayenesinin, düzenlemenin çıktığı tarihten sonra dolması durumunda her ay için % 5 gecikme ücreti vermeye devam etmek durumundasınız.

İndirimden Yararlanabilmek için Ekstra Yapılması Gereken Bir Şey Var mı?

Araç muayenesi için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası yahut otoyol geçiş cezaları için borçlarını kanun kapsamında yapılandırmış olmaları ve herhangi bir borçlarının olmaması gerekiyor. Borçları olmayan araç sahiplerinin 31 Aralık 2014 tarihine kadar randevu alarak, muayene istasyonlarına gitmeleri yeterli olacaktır.

Araç muayene gecikme ücretleri ve diğer bilgiler ile ilgili daha detaylı açıklama için T.C. Maliye Bakanlığı'nın Vergi İletişim Merkezi hattı aranabilir.

Siz de hala zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız; Sigortam.net’e gelin, sadece 3 dakikanızı alacak trafik sigortası sorgulama ile uygun sigorta fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araç muayene ücreti ne kadar? sorusu araç sahiplerinin her yıl araştırdığı konuların başında geliyor....Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2018 yılına ait güncel bilgilerine...yazımızdan ulaşabilirsiniz. Araç muayene ücretleri 2018 yılında aşağıdaki gibidir.

Araç Muayene Ücretleri...2018

İşte "Araç muayene ücretleri 2018 yılında ne kadar?" sorusunun cevabı;
Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 305,62...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 226,56 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 115,64 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan...binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak...üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları...ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2018 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler...ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 ay lık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylı ksüre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kayetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2018 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2018 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. 2018 araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa...üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.