Torba Yasa Muayene Gecikme Cezalarına İndirim Getiriyor!

11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yürürlüğe giren Torba Yasa’nın araç muayene gecikmeleri, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi gecikmelerine dair hükümleri içerdiğine ‘’ Torba Yasa Trafik Cezalarına İndirim Getiriyor!’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu indirimlerle ilgili merak edilenlere geçmeden önce ülkemizdeki araç muayene uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kanunlara göre ;
Husus, ve resmi binek otomobiller, trafiğe çıktıkları ilk 3 yılın sonrasında iki yılda bir,
Taksi, kamyon, otobüs, minibüs gibi ticari araçlar ilk yılın sonrasında her yıl,
Motosikletler, ilk 3 yılın sonunda iki yılda bir, 
Traktörler, ilk üç yılın sorasında üç yılda bir, periyodik olarak araç muayenelerini yaptırmalıdır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu muayeneleri geciktirenler veya yaptırmayanlar bir takım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Torba yasa kapsamındaki yeni düzenleme, bu cezalara yönelik bir indirim getirdi. Buna göre; geçerli bir muayenesi bulunmayan, muayenesini kanunun çıktığı gün itibariyle yaptırmamış araçlar cezalarını indirimli ödeyebilecek.

Geciken her ay için muayene ücretinin %5’i olarak  hesaplanan muayene gecikme ücreti, yerine; kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplamaya tabi tutulacaktır.  

Araç Muayene Cezaları İndirimleri Hakkında Merak Edilenler

Araç muayene kapsamındaki indirimler ile ilgili derlediğimiz soru-cevaplar yeni uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Araç Muayene Gecikme Cezaları Her Aracı Kapsıyor mu?

Yeni düzenleme, kanunun yayımlandığı tarih itibari ile geçerli muayenesi olmayan, tüm araç türlerini içeriyor. Bu uygulama MTV, trafik idari para cezaları, oto yol ve köprülerden usulsüz geçişler sebebiyle kesilen cezaların tamamını kapsıyor.

Düzenleme Araç Muayene Ne Kadar Ceza İndirimi Getiriyor?

Gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i olarak hesaplanan muayene gecikme ücreti yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişimi, kanununun yayımlandığı tarih itibari ile araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık olarak  % 1 oranı baz alınarak hesaplanacak. 

Düzenleme Ne Kadar Geçerli Olacak? Yasadan Sonra Gecikmeler Ne Olacak?

11 Eylül 2014 tarihiyle başlayan uygulama 31 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar geçerliliğini koruyacak. Kanun çıktıktan sonra araç muayene süresi dolmuş olan araçlar gecikmeler sonrası, her ay için % 5 oranındaki ceza ödemelerine devam edecek.

Aracımın Muayenesi 2014 Kasımda Doluyor. Aralık ve Ocak Ne Kadar Gecikme Cezası Öderim?

Düzenleme, geçmişe dönük gecikme ücretlerinin indirimli ödenmesine olanak tanıyor. Aracınızın muayenesinin, düzenlemenin çıktığı tarihten sonra dolması durumunda her ay için % 5 gecikme ücreti vermeye devam etmek durumundasınız.

İndirimden Yararlanabilmek için Ekstra Yapılması Gereken Bir Şey Var mı?

Araç muayenesi için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası yahut otoyol geçiş cezaları için borçlarını kanun kapsamında yapılandırmış olmaları ve herhangi bir borçlarının olmaması gerekiyor. Borçları olmayan araç sahiplerinin 31 Aralık 2014 tarihine kadar randevu alarak, muayene istasyonlarına gitmeleri yeterli olacaktır.

Araç muayene gecikme ücretleri ve diğer bilgiler ile ilgili daha detaylı açıklama için T.C. Maliye Bakanlığı'nın Vergi İletişim Merkezi hattı aranabilir.

Siz de hala zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız; Sigortam.net’e gelin, sadece 3 dakikanızı alacak trafik sigortası sorgulama ile uygun sigorta fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Sorgulama 2019 Trafik sigortası sorgulama yaparak, araç sigortası poliçe bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz....Trafik sigortası sorgulama 2019 ile zorunlu trafik sigortası içerisindeki bitiş ve başlangıç...tarihleri, indirim kademeniz gibi detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Peki trafik sigortası sorgulama nasıl...yapılır? Trafik sigortası poliçe sorgulama nereden yapılır? Trafik poliçe sorgulama...hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Trafik Sigortası Sorgulama 2019

Trafik poliçe ve...hasar bilgileri sorgulama için 2019 güncel bilgilerini yazımızda sizler için bir araya getirdik. Trafik sigortası bilgilerine...ulaşmak, araç sahipleri için oldukça önemli. Özellikle trafik sigortası ne zaman bitiyor, yeniden trafik...sigortası ne zaman yapılmalı sorularının cevapları, poliçe sorgulama ile öğrenebileceğiniz bilgiler. Bu...sebeple doğru bilgilere ulaşarak yenileme tarihlerini öğrenmek, sigorta şirketi ve poliçe bilgilerinize ulaşmak için sorgulama...yapmanız gerekli. Trafik sigortası sorgulama 2019 yapmak için farklı seçenekler mevcut. Dikkat edilmesi gereken en...önemli nokta ise bazı sorgulama yöntemlerinin ücretli olması. Gelin sorgulama seçeneklerine yakından bakalım.

Trafik sigortası...Nereden Sorgulanır?

Trafik sigortası sorgulama e-devlet sistemi ile yapılabiliyorE-devletten...SBM'nin (Sigorta Bilgi Merkezi) Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama bölümüne girerek, poliçe detaylarınızı...ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Kendi üzerinize olan aracınızın poliçesini e-devlet şifreniz ile kolaylıkla...inceleyebilirsiniz. E-devletten trafik sigortanızı sorgulatarak öğrenebileceğiniz bilgiler ise;
  • Poliçe...bilgileri
  • Araç bilgileri
  • Teminat bilgileri
  • İndirim/sürprim bilgileri
Poliçenizin...teminat limitlerini öğrenmek isterseniz, teminat bilgileri kısmından aşağıdaki detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Araç...Başına Maddi Teminat
  • Kişi Başına Tedavi Teminat
  • Kişi Başına Ölüm Sakatlık Teminatı
  • Kaza...Başına Maddi Teminat
  • Kaza Başına Tedavi Teminatı
  • Kaza Başına Ölüm Sakatlık Teminatı
Poliçe...ve araç bilgilerinizden, poliçenizin başlangıç ve bitişi tarihine, saşi no, araç tescil tarihi gibi önemli bilgilere...ulaşabilirsiniz. İndirim/sürprim bilgileri kısmında ise tarife basamak kodunuzun hangi kademede olduğu bilgisi yer alır....Hasarsızlık indiriminiz için önemli olan bu detay, yenileme dönemlerinizde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü yeni yaptıracağınız...poliçenin prim ücretini etkiler.

SBM'nin Trafik Poliçesi Sorgulama Seçenekleri

Trafik sigortası sorgulama SBM'nin sitesinden...de yapılabiliyor. SBM'nin Sigortam.360 uygulaması ile trafik poliçenizi sorgulatabilirsiniz. Trafik Poliçe...Sorgulama bölümünden sorgulama yapmak ücretsiz. Plaka ve TC Kimlik No ile SorgulamaPlaka ve Vergi Kimlik No ile...Sorgulama ve Sigorta Bilgileri ile Sorgulama şeçeneklerinden birini tercih ederek sorgulama işlemini...tamamlayabilirsiniz. trafik sigortası sorgulama 2019 SBM'nin ücretli web sorgulama seçeneği de mevcut. Sigortam 360.com'un web uygulamasından...ulaşabileceğiniz bilgiler ise oldukça geniş. Araç hasar, değişen parça, trafik ve kasko poliçe bilgileriniz, kaza tespit tutanağı...gibi birçok önemli bilgiyi sisteme üye olarak ve sorgu adedine göre satın alma yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgu başı ücret 5 TL...olarak belirlenmiş. Dilerseniz üye olmadan ücret karşılığı da sorgulamaları yapabilirsiniz. Üye olmanız durumunda ise önceki...sorgulama sonuçlarınıza ücretsiz olarak istediğiniz zaman erişebilme fırsatınız var. Trafik sigortası sorgulama...2019 için güncel bilgilerinizi SMS göndererek de öğrenebilirsiniz. Araç sahipleri, 5664'e mesaj atarak arabalarının hasar...geçmişlerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve detaylarını, kazaya karışma durumları varsa tespit tutanağı...detaylarını SMS ile öğrenebilirler. Bilmekte fayda var; bu uygulama tüm operatörler için sorgulama başına 7 TL ücrete...sahip. Trafik sigortası sorgulama 2019 için çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Trafik poliçenizin olup...olmadığı, var ise poliçe numarası, ne zaman sona ereceği, iptal edildi ise ne zaman gerçekleştiği gibi detaylı bilgiler için...11890 Alo Hasar çağrı merkezini aramanız yeterli. Aracınızın plakasını veya saşi numarasını ileterek gerekli bilgileri...öğrenebilirsiniz. Araç sigorta sorgulama yapmak çok kolay! Poliçeniz hakkında doğru bilgileri almak ve yenileme...zamanlarınızda doğru kararlar vermek için yukarıda anlattığımız sorgulama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bütçenizin...Güvencesi Sizin Elinizde!

Trafik sigortası, kaza...durumlarında karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni zararları karşılar. Bu sebeple kaza sonrasında hasar masraflarını sizin...ödemenize gerek kalmaz. Aynı zamanda trafik sigortasının yaptırılmaması durumda para cezası ve aracın trafikten men edilme riski...vardır. Poliçenizi yaptırmadığınız ya da yenilemediğiniz her ay ise gecikme faizi. Hasar masraflarından ve para cezasından...korunmak için trafik sigortanızı geciktirmeyin! Sigortam.net'ten en uygun trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...ayrı ayrı sigorta şirketlerini gezmek yerine tek bir ekranda teklifleri karşılaştırın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattımızdan arayarak trafik sigortanızı telefonda yaptırın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL