Torba Yasa Muayene Gecikme Cezalarına İndirim Getiriyor!

11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yürürlüğe giren Torba Yasa’nın araç muayene gecikmeleri, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi gecikmelerine dair hükümleri içerdiğine ‘’ Torba Yasa Trafik Cezalarına İndirim Getiriyor!’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu indirimlerle ilgili merak edilenlere geçmeden önce ülkemizdeki araç muayene uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kanunlara göre ;
Husus, ve resmi binek otomobiller, trafiğe çıktıkları ilk 3 yılın sonrasında iki yılda bir,
Taksi, kamyon, otobüs, minibüs gibi ticari araçlar ilk yılın sonrasında her yıl,
Motosikletler, ilk 3 yılın sonunda iki yılda bir, 
Traktörler, ilk üç yılın sorasında üç yılda bir, periyodik olarak araç muayenelerini yaptırmalıdır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu muayeneleri geciktirenler veya yaptırmayanlar bir takım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Torba yasa kapsamındaki yeni düzenleme, bu cezalara yönelik bir indirim getirdi. Buna göre; geçerli bir muayenesi bulunmayan, muayenesini kanunun çıktığı gün itibariyle yaptırmamış araçlar cezalarını indirimli ödeyebilecek.

Geciken her ay için muayene ücretinin %5’i olarak  hesaplanan muayene gecikme ücreti, yerine; kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplamaya tabi tutulacaktır.  

Araç Muayene Cezaları İndirimleri Hakkında Merak Edilenler

Araç muayene kapsamındaki indirimler ile ilgili derlediğimiz soru-cevaplar yeni uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Araç Muayene Gecikme Cezaları Her Aracı Kapsıyor mu?

Yeni düzenleme, kanunun yayımlandığı tarih itibari ile geçerli muayenesi olmayan, tüm araç türlerini içeriyor. Bu uygulama MTV, trafik idari para cezaları, oto yol ve köprülerden usulsüz geçişler sebebiyle kesilen cezaların tamamını kapsıyor.

Düzenleme Araç Muayene Ne Kadar Ceza İndirimi Getiriyor?

Gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i olarak hesaplanan muayene gecikme ücreti yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişimi, kanununun yayımlandığı tarih itibari ile araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık olarak  % 1 oranı baz alınarak hesaplanacak. 

Düzenleme Ne Kadar Geçerli Olacak? Yasadan Sonra Gecikmeler Ne Olacak?

11 Eylül 2014 tarihiyle başlayan uygulama 31 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar geçerliliğini koruyacak. Kanun çıktıktan sonra araç muayene süresi dolmuş olan araçlar gecikmeler sonrası, her ay için % 5 oranındaki ceza ödemelerine devam edecek.

Aracımın Muayenesi 2014 Kasımda Doluyor. Aralık ve Ocak Ne Kadar Gecikme Cezası Öderim?

Düzenleme, geçmişe dönük gecikme ücretlerinin indirimli ödenmesine olanak tanıyor. Aracınızın muayenesinin, düzenlemenin çıktığı tarihten sonra dolması durumunda her ay için % 5 gecikme ücreti vermeye devam etmek durumundasınız.

İndirimden Yararlanabilmek için Ekstra Yapılması Gereken Bir Şey Var mı?

Araç muayenesi için öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası yahut otoyol geçiş cezaları için borçlarını kanun kapsamında yapılandırmış olmaları ve herhangi bir borçlarının olmaması gerekiyor. Borçları olmayan araç sahiplerinin 31 Aralık 2014 tarihine kadar randevu alarak, muayene istasyonlarına gitmeleri yeterli olacaktır.

Araç muayene gecikme ücretleri ve diğer bilgiler ile ilgili daha detaylı açıklama için T.C. Maliye Bakanlığı'nın Vergi İletişim Merkezi hattı aranabilir.

Siz de hala zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız; Sigortam.net’e gelin, sadece 3 dakikanızı alacak trafik sigortası sorgulama ile uygun sigorta fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL