444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015’te Trafiğe Araç Sigortasız Çıkanlar Ehliyetinden Oluyor

25 Şubat 2015

2015 yılı ile birlikte kurallara uymayan sürücülerin ciddi yaptırımlarla karşı karşıya geleceğine "2015 Trafik Cezaları Yaptırımları" haberimizde değinmiştik. Trafik cezaları sadece kuralları uymayan sürücüleri değil, trafik güvenliği adına zorunlu tutulan prosedürleri yerine getirmeyenleri de etkiliyor.

1 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya konulan yeni yönetmelikle zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırmayan sürücüler, ehliyet ve ruhsatlarından olmaya başladı. Araç sigortalarının yapılıp yapılmadığı sigorta kontrolleri merkezinden yapılıyor. Trafik sigortasının geçerli olmadığının tespiti halinde trafik sigortası poliçesi yetkililere ulaştırılana kadar kişilere lisans, izin ya da ruhsat verilmiyor.

Trafik sigortası hesaplama ile poliçenizi en iyi fiyat garantisiyle yaptırabilirsiniz.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Merkez sadece aracın sigortası olup olmadığı bilgisini değil, yaptığı kontroller sonrasında trafik sigortasının vadesinin ne zaman biteceği bilgisini de poliçenin bitiş tarihinden 30 gün önce sigortalıya bildiriyor ve poliçe yeniletmesini yapması için uyarıda bulunuyor.

Trafik poliçesini yaptırmayanlar veya vadesini geciktirerek yenilemeyenler merkez tarafından takip edilir ve kolluk kuvvetlerince belirlenerek yasal işlem başlatılır. Uyarıya rağmen trafik sigortasını 15 gün içerisinde yaptırmayan veya yeniletmeyen kişilerin ehliyet ve ruhsatlarına el konulur. Trafik sigortası geciktirmelerinde sadece araç ruhsatı ve ve ehliyetinizden olmaz, bütçenizi de zarara uğratacak durumlarla karşı karşıya kalırsınız.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası ile Karşılaşma Durumları

Trafik sigortası gecikme cezasıyla 2 şekilde karşılaşabilir, iki farklı durumda iki farklı yaptırımla karşılaşırsınız.

1. Sigorta yaptırırken karşılaşabilir, 2 dönemin trafik sigortası ücretini beraber ödemek zorunda kalırsınız. Üstelik bu ödeme %5 faizle yapılır.

2. Trafik çevirmesi esnasında karşılaşabilirsiniz ancak bu durumdaki cezai yaptırım bütçenizi daha fazla sarsacaktır.  Çünkü; aracınız trafikten men edilerek otoparka çekilir ve otopark ücretini kendi cebinizden ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca yine gecikme cezası nedeniyle trafik poliçeniz için %5 faizli ödeme yaparsınız.

Trafik sigortanızı geciktirmeden yaptırmak, sizi trafik cezalarından korurken, hasar durumunda bütçenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

En uygun araç sigorta fiyatlarına, trafik sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayarak en iyi fiyat garantisi ile ulaşın, ihtiyacınız olan poliçeyi kolayca yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

12 Nisan 2011 Salı
Nisan 2011 bülteni, Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı.

Trafik Cezası Kesme Yetkisi Genişletildi

11 Eylül 2013 Çarşamba

Emniyet, yaptığı yeni düzenleme ile merkez teşkilatında görevli memurlara da trafik cezası kesme yetkisi verdi.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları

24 Haziran 2014 Salı

Günümüzde online yapılan trafik sigortası sorgulamaları ile gecikme cezalarından kaçmak mümkün değil. Peki herkes aynı cezayı mı alıyor?