Trafik Adabı Dersinden Geçemeyenler Ehliyet Alamayacak!

2014 yılında ehliyet alma şartları ile ilgili pek çok gelişme ve değişiklik yaşandı, bu değişikliklere ‘’2014 Ehliyet Alma Şartları Neler?’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Gelişmelerin bazıları ehliyet başvurusu, bazıları ise sınav süreci ile ilgiliydi. Yeni gelişme ise ehliyet alacakların görecekleri derslerde yaşandı. 

Herkesin trafik adabı ve genel görgü kurallarıyla ilgili problem yaşadığına dikkat çeken Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, ‘’Trafik adabı'' dersinin içeriğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haksız yerde birbirinin önüne geçen, emniyet şeritlerini ihlal eden, sinyal vermeden şerit değişikliğine giden yani trafik kurallarını hiçe sayan pek çok sürücü olduğunu dile getiren Yelkenci, ‘’ İnsanların birbirlerine saygı göstermedikleri, birbirlerinin haklarını hiçe saydıkları, nezaket kurallarını unuttukları bir yolculuk yapıyoruz ve sürücü olan-olmayan herkes evine zihinsel bir yorgunlukla dönüyor. Bu zihinsel yorgunluğun sebebi insanların sürekli hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalması’’ dedi. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yelkenci, hakkını korumak isteyen insanların sürekli tetikte bulunduğunu sözlerine ekledi. ‘’Trafiğin bu hali bize yakışmıyor’’ diyen Yelkenci, sözlerine şöyLe devam etti: ‘’İnsanlarımız trafik kurallarını biliyor. Kırmızı ışıkta geçmemeleri, emniyet şeridini kullanmamaları, yayaya öncelik vermeleri… Fakat uygulamıyor. Bu uygulamaların en önemli nedeni motivasyonunun eksik olması. Bu motivasyonu sağlayacak olan da trafik adabıdır. Kuralı bilmek önemlidir ancak bu adamı edinmek kuralı uygulamayı getirir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı'' neydi, hatırlıyor musunuz?

Trafik adabına sahip olan insanların insan haklarına ve diğerlerinin hakkına saygıyı da edineceklerini belirten Yelkenci, bu adamın sürücü eğitimlerinin içinde yer alması gerektiğini dile getirdi. Yelkenci, Sürücü eğitimleriyle ilgili bir çok değişiklik yaptıklarını, yapacaklarını hatırlattı.

Trafik Adabını Bilmeyen Derslerden Kalacak

Eskişehir’de 2 günlük ‘’Trafik Adabı Dersi İçerik Geliştirme Çalıştayı’’ yapacaklarını söyleyen Yelkenci; ‘’Uygulamalı derslere ek trafik psikoloji, trafik kazaları ve cezaları, kusurlu davranışlar, araç muayeneleri, teknik şartları ve çevre başlıklarında 16 saat sürecek teorik dersler var. Artık sürücü kurslarında verilen teorik derslere trafik adabı dersini de ekleyeceğiz. Bu dersi geçemeyen adaylar, kursu bitiremeyecek ve ehliyet alamayacak. Trafik adabı dersi 4 saat sürecek.’’ Şeklinde konuştu. 

Yelkenci, dersin içeriği belirlenirken sektör aktörlerinden, derneklerden, akademisyenlerden destek alacaklarının altını çizdi. Dersin onayının ardından sürücü kurslarında verilecek dersler arasında yer alacağını söyledi.

Medyadan da bu konuda destek beklediğini belirten Yelkenci, medyanın trafikte adaba yönelik programlar yapması, trafik kuralların ihlal edildiği sahneler içeren filmler yerine trafik adabına uyan insanların yer aldığı film ve dizilerin çekilmesi gerektiğini söyledi.

Siz de seyir halindeyken tüm kuralları ilke edinmeyi unutmayın, yolculuk güvenliğini şansa bırakmayın. Trafik sigortasına kısa zamanda sahip olabilmek için Sigortam.net’e gelin, trafik sigortası sorgulama ile en uygun araç sigortasını yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL