Trafik Cezaları 2020

Trafik cezaları 2020 fiyatları, araç sahipleri tarafından oldukça merak ediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği trafik cezaları zam oranı ise yüzde 22,58 olarak açıklandı ve 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olan 2020 trafik ceza rehberi yayınlandı. Bizde yeni trafik cezaları 2020 hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik cezaları 2020 listesi:

Trafik Kural İhlali2020 Para Cezası2019 Para Cezası
Emniyet kemeri kullanmamak132 TL108 TL
Seyir halinde cep veya araç telefonu kullanmak288 TL235 TL
Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak288 TL235 TL
Kırmızı ışık kuralına uymamak288 TL235 TL
Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a kadar aşmak288 TL235 TL
Hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye kadar aşmak598 TL488 TL
Hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak1.228 TL1.002 TL
Uyuşturucu veya alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek3.516 TL2.869 TL

Trafik cezaları, araç sahiplerinin bilmesi gereken en önemli trafik konularından biridir. Trafikte hangi durumların trafik cezaları kapsamına girdiği ve trafik para cezalarının tutarları hakkında bilgi sahibi olmak, daha tedbirli davranılması için önemlidir. Peki trafik cezaları 2020 ne kadar2020 trafik cezaları hakkında merak ettiğiniz güncel gelişmeleri yazımızdan takip edebilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçme cezası, seyir halinde telefon kullanma cezası, drift atma cezası, abartı egzoz cezası, hız sınırı cezası, radar cezaları, emniyet şeridi cezası, muayenesiz araç cezası, ters yön cezası ve diğer trafik kuralları ihlal cezaları ile tam liste için tıklayın; 2020 Trafik İdari Para Cezası Rehberi >

Trafik cezası sorgulama nereden ve nasıl yapılır öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Trafik Cezaları Nereden Öğrenilir?

Trafik cezası borcu sorgulama yaparak cezanızı zamanında ödeyin. Trafik cezalarını aşağıdaki adreslerden öğrenebilirsiniz.

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden (www.egm.gov.tr) “Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama” kısmından sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra; “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama” bölümleri karşınıza çıkar. Size uygun olan sorgulama yöntemini seçerek sonuçları görebilirsiniz. EGM sorgulama son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını içerir.

trafik cezaları 2020 sorgu

  • www.turkiye.gov.tr sitesinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama ile sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama adımlarını kullanarak da trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz.
  • Trafik cezalarınızı mesaj uygulaması ile de öğrenebilirsiniz. GİB’in “trafik para cezası borcu sorgulama” hizmeti için TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz yeterli.

trafik cezaları 2020 sorgulama

Trafikteki Risklere Karşı Önleminizi Alın!

Trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek kadar araç sigortalarınızı yaptırmak da önemlidir. Kaza sırasında kasko sizin aracınızın hasarlarını karşılarken, trafik sigortası da karşı tarafa verebileceğiniz hasarları karşılar. Bu sayede kendi cebinizden yüksek maliyetli hasar masraflarını ödemek zorunda kalmazsınız.

Aynı zamanda trafik sigortası yaptırmadıysanız ya da yenileme işlemlerini yapmadıysanız, bu durumun tespit edilmesi durumunda 108 TL ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Ceza ödememek ve hasar masraflarını kendi cebinizden karşılamamak için araç sigortalarınızı ihmal etmeyin, bütçenizi güvenceye alın!

En uygun fiyatlı araç sigortası için kasko sorgulama ve trafik sigortası sorgulama yapın, fiyat ve teminatları tek bir ekrandan karşılaştırın! Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefonda teklif alın ve araç sigortaları hakkında merak ettiklerinizi sigorta danışmanlarımıza sorun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL