2014 Trafik Cezası Affı için Nereye Başvurulacak?

1 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ve kamu oyunda Torba Yasa olarak bilinen düzenlemenin sürücülerin de yüzünü güldüreceğine ‘’Torba Yasa Trafik Cezalarına İndirim Getiriyor!’’ başlıklı yazımıza değinmiştik ancak yasanın yapılandırılmasıyla ilgili pek çok şey merak ediliyor. ''Yasa yapılandırılması nasıl olacak?'', ''Yasadan kimler yararlanabilecek?'', ''Başvuru için son gün ne zaman?'' gibi sorular bunlardan sadece birkaç tanesi.

Yasa sadece trafik cezalarını kapsamıyor, araç muayene ve vergi cezası gecikmeleri de yasanın içeriğinde bulunuyor. 2014 trafik cezaları ve yaptırımlarıyla ilgili detaylı bilgi için; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' yazımıza göz atmanızı öneririz.

Torba Yasa ile birlikte gelen özel aflardan (vergi, ceza ve araç muayen) faydalanmak isteyenler, 1 Aralık 2014 tarihine kadar başvuru yapabilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Borçların yapılandırılması ise şu şekilde; 30 Nisan 2014 öncesini kapsayan, karayolu taşıma, köprü ve otoyol geçiş ihlali cezaları, motorlu taşıtlar vergisi ve 11 Eylül 2014 tarihi itibariyle zorunlu araç muayenesi geciktirilmiş araç muayene borçları yasa kapsamına giriyor.

Trafik cezaları ve MTV tutarının tamamı ödenecek, gecikme faizi ve zamları Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) esas alınarak tekrardan hesaplanacak ve hesaplanan tutarın ödemesi yapılacak.

Yapılandırmadan yararlanabilecek araç sahiplerinin 1 Aralık 2014 mesai bitimine kadar başvurda bulunması gerekiyor. Peki trafik cezalarının affı için başvurular nereye yapılabiliyor?

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları için Başvurular Nereye Yapılacak?

Trafik cezalarının düşük bedelli olanları siliniyor ancak diğerlerinin yapılandırılması için vergi dairesine gidilerek başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru; Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinde veya vergi dairesine şahsen yahut posta yoluyla yapılabiliyor.

MTV ve trafik cezalarının borçları için araç plakasının kayıtlı olduğu vergi dairesine gitmek gibi zorunluluk yok. Herhangi bir il veya ilçedeki Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsili ile görevli vergi dairesi de başvuru yapılabilecek yerler arasında bulunuyor.

Kanun kapsamında değerlendirilen borçlar için ödeme seçenekleri bulunuyor. Sürücüler, tercihlerine göre taksit veya peşin ödemelerini internet vergi dairesinin sitesi üzerinden kredi kartı veya yetkili bankalara üzerinden ödeyebiliyor.

Ödeme seçenekleri ve yapılandırmayla ilgili daha detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde yer alan ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi Trafik Para Cezası ve Araç Muayenesi Borçlarına İlişkin Rehber‘' sayfasından ulaşabilirsiniz.

Trafik cezalarının sigorta primlerini de yükselteceğine, ''Trafik Cezaları Sigorta Primlerini Yükseltecek!'' başlıklı yazımızda deinmiştik. Siz de bu cezalara ve cezaların yaptırımlarına maruz kalmamak, en önemlisi trafik güvenliğini riske atmamak için trafik sigortanızı yaptırın. Kendinizi ve seyir halindeki diğer sürücüleri riske atmayın!

Herkes için aynı güvenceyi içeren trafik sigortanıza uygun fiyatlarla sahip olmak için Sigortam.net’e gelin, trafik poliçesi sorgulama formuyla araç sigortanızda avantajı yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler