Trafik Cezası Affında Son Hafta

Ödenmemiş trafik cezalarında faiz indirimi için son gün 31 Ekim 2013. Ağustos ayında yürürlüğe giren yasa kapsamında, süre bitimine kadar başvuruda bulunan vatandaşlar gecikme faizini ödemeyecek.

Trafik cezası faiz indirimi 31 Aralık 2010 tarihinden önce trafik cezası almış kişileri kapsıyor. Bu kişiler eğer 2 Ağustos 2013 tarihi itibarıyle trafik cezalarını halen ödememişse, af kapsamında faiz borcu siliniyor, toplam ceza ise üç taksitte ödeniyor.

Ceza affı aynı zamanda 31 Aralık 2012 tarihinden önce kesilmiş ancak ilgilisine tebliğ edilmemiş trafik cezalarını da kapsıyor. Ancak bu tarihten sonra kesilmiş olan trafik cezaları için faiz indirimi söz konusu değil.

Trafik cezası faiz affından yararlanmak için vergi dairesine başvurmak gerekli. 31 Ekim 2013 tarihine kadar vergi dairelerine başvuranlar, trafik cezalarına uygulanan faizi ödemeyecek. Ancak birden fazla vergi dairesine trafik cezası borcu olanların, her bir daireye ayrıca başvurması gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik cezası yapılandırması, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi www.gib.gov.tr üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapanlar, burada trafik cezalarını görebiliyor ve sitedeki formu doldurarak yapılandırmadan yararlanabiliyor. Site üzerinden yapılan işlem sonucunda ödeme planı da görüntülebiliyor. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler için 3 taksit seçeneği mevcut.

Faiz affından yararlanmak isteyen vatandaşlar, yapılandırma sonrası cezanın anaparası üzerinden yürütülen faizi ödemiyor ancak TÜFE ve ÜFE ortalamasına göre hesaplanan bir gecikme faizi ödeyecekler.

#%sstrafik%#

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Aralık 2017 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yıl Boyunca Gerileme Eğilimindeydi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre trafik sigortası primleri yıl boyunca düşüş eğilimi...gösterdi. Sigortam.net’in Aralık ayı verilerine göre Ocak 2017’den itibaren trafik sigortası primleri yıl boyunca 41 puan, kasko...primlerinde ise 13 puanlık gerileme kaydetti.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık ayı verilerini...açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, 2017 başında baz 100 olan kasko...sigortası endeksi Aralık ayında 87 olarak gerçekleşti. Trafik sigortasında ise yılbaşında 100 olan endeks 41 puan gerileyerek...Aralık ayında 59 oldu. Ocak-Aralık 2017 döneminde kasko primlerine bakıldığında özellikle Nisan 2017’de bir kırılma yaşanarak...yılsonuna kadar istikrarlı şekilde düşüş kaydedildiği gözlemleniyor. Trafik sigortasında da tavan fiyat uygulamasıyla yıl...bazında düşüş ilk olarak Nisan 2017’de gerçekleşirken 50’li seviyelere çekilişinin Mayıs ayında olduğu görülüyor....Böylece yılbaşında 1.337 TL olan ortalama trafik sigortası primleri yılı 795 TL’de kapattı. 2.148 TL olan ortalama kasko primleri...ise 1.872 TL’ye düştü. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, Aralık ayı endeks sonuçlarından yola çıkarak...yaptığı değerlendirmede, “Sigortam.net olarak otomobil sigortalarıyla ilgili müşterilerimizi bilinçlendirmek öncelikli...amacımız. Bu konuda her ay yayınladığımız endekslerle primlerin artış ve düşüşü ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık sonuçlarına baktığımızda, Nisan ayında uygulamaya giren tavan fiyat uygulamasıyla...yaşanan sert düşüşün ardından primlerdeki yatay seyir yıl sonuna kadar sürdüğünü görüyoruz. Ocak 2017’den bu yana 41 puan...gerileyen trafik sigortası endeksi, Aralık ayında yılı 59 puanla kapattı. Kasım ve Aralık aylarında endeks aynı seviyede kalarak...prim ortalaması 795 TL olmaya devam etti. Kasko primlerinde yılbaşından bu yana 13 puanlık düşüş yaşanırken, aylık bazda 1...puanlık gerileme oldu. Böylece kasko primi Aralık ayıyla birlikte yılı 87 puanla bitirdi. Ocak ayında 2.148 TL olan ortalama kasko...prim miktarı, Aralık ayında 1.872 TL olarak gerçekleşti. Daha önce de öngördüğümüz gibi genel olarak yatay seyir yılbaşına...kadar devam etti. Türkiye’deki ilk sigorta fiyatları karşılaştırması ve satışı yapan platform olan Sigortam.net ile...müşterilerimize en uygun fiyat garantisi ve yüzde 50’ye varan fiyat avantajı sunuyoruz. Doğru ihtiyaca doğru ürünü sunan...uzmanlığımızla sigorta seçerken, hasar anında ve yenileme sürecinde her zaman müşterilerinin yanında olmaya devam edeceğiz”...dedi. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın Ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik...sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: