Trafik Cezası Affında Son Hafta

Ödenmemiş trafik cezalarında faiz indirimi için son gün 31 Ekim 2013. Ağustos ayında yürürlüğe giren yasa kapsamında, süre bitimine kadar başvuruda bulunan vatandaşlar gecikme faizini ödemeyecek.

Trafik cezası faiz indirimi 31 Aralık 2010 tarihinden önce trafik cezası almış kişileri kapsıyor. Bu kişiler eğer 2 Ağustos 2013 tarihi itibarıyle trafik cezalarını halen ödememişse, af kapsamında faiz borcu siliniyor, toplam ceza ise üç taksitte ödeniyor.

Ceza affı aynı zamanda 31 Aralık 2012 tarihinden önce kesilmiş ancak ilgilisine tebliğ edilmemiş trafik cezalarını da kapsıyor. Ancak bu tarihten sonra kesilmiş olan trafik cezaları için faiz indirimi söz konusu değil.

Trafik cezası faiz affından yararlanmak için vergi dairesine başvurmak gerekli. 31 Ekim 2013 tarihine kadar vergi dairelerine başvuranlar, trafik cezalarına uygulanan faizi ödemeyecek. Ancak birden fazla vergi dairesine trafik cezası borcu olanların, her bir daireye ayrıca başvurması gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik cezası yapılandırması, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi www.gib.gov.tr üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapanlar, burada trafik cezalarını görebiliyor ve sitedeki formu doldurarak yapılandırmadan yararlanabiliyor. Site üzerinden yapılan işlem sonucunda ödeme planı da görüntülebiliyor. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler için 3 taksit seçeneği mevcut.

Faiz affından yararlanmak isteyen vatandaşlar, yapılandırma sonrası cezanın anaparası üzerinden yürütülen faizi ödemiyor ancak TÜFE ve ÜFE ortalamasına göre hesaplanan bir gecikme faizi ödeyecekler.

#%sstrafik%#

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan...binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak...üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları...ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler...ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor! ötv...indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi başladı. ÖTV düzenlemesi sıfır...araç fiyatları üzerinde %15 oranında bir indirim fırsatı yarattı. ÖTV düzenlemesine göre 1.6 litre hacminin altında...kalan araçlar için uygulanan indirim, araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir azalmayı beraberinde getirdi. Araç...alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indirimi, 2018 yıl sonuna kadar planlanmıştı ama 2019'da 3 ay süreyle...uzatıldı. ÖTV 2019 indirimi devam ediyor. ÖTV indirimi 2018 ile birlikte araç sahiplerinin en çok...merak ettiği konu ise indirim sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen...vatandaşlar, %15 oranında indirim anlamında gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV...indiriminden sonra araç fiyatları ne kadar? ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki...ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin...matrahına göre değerlendirilirse, iki farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70...bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı...70 bin ile 120 bin TL arasında olan modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine...düşüyor. ÖTV oranları için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri...için geçerli olduğunu da hatırlatmakta fayda var.  Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına...dahil. KDV indirimi ise sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari...araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı...düşünenler için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV...indirimi mevcut.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu...düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50 oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL...oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL...oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV...indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin...TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV...indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal...Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda
kasko ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.