444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik İhlallerini Alışkanlık Haline Getirenlere Kötü Haber!

13 Mart 2015

Trafiğe kayıtlı araç sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte trafiğin alt üst olması bir yana, sorumsuz sürücülerin davranışları can sıkıyor.

Aşırı hız, emniyet kemeri ve şerit ihlalleri, yasal limiti aşan alkol kullanımı... Bu davranışlar, trafik güvenliğini ve huzurunu riske atan davranışlardan sadece birkaç tanesi. Peki, trafik kurallarını hiçe sayan bu davranışların önüne geçmek mümkün mü?

Ülkemizde trafik bilincinin arttırılması, yanlış sürücü davranışlarının önüne geçilmesi için çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Güncel trafik cezalarının listesine "2015 Trafik Cezaları Yaptırımları" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ancak trafik kurallarını ihlal eden tüm sürücülerin tespit edilmesi her zaman mümkün olmayabiliyor. 

  

Sürüş güvenliğinin tam anlamıyla sağlanmasında en büyük görev sürücülere düşüyor. Bu görevi yasallaştıracak bir uygulama geldi. Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan yeni değişiklikle vatandaşların da trafik denetimlerinde etkisi bulunacak. Yeni maddeye göre; gönüllü vatandaşlar fahri trafik müfettişi olacak.

Vatandaşlar; kaldırıma park, aşırı, hız, şerit ihlalleri, hatalı sollamalar, alkollü araç kullanımı gibi pek çok kural ihlalini fotoğraflarla bildirebilecek. Trafik kuralı ihlali olarak değerlendirilecek bu fotoğrafların geçerli olabilmesi için plakalarının tam olarak görülebilmesi gereliyor.

Tespit edilen kural ihlalleri, Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar sayfası aracılığıyla veya ilk görülen trafik ekibine bildirilebilecek. Kural ihlali yapıldığı alenen görülen sürücülere Trafik Kanunu'nda yer alan maddeye göre idari para cezaları uygulanacak. 

Trafik Kural İhlalleri ve Cezaları

2015 idari para cezalarınının ilk 10 tanesini sizin için sıraladık.

  1. Emniyet kemeri takmama: 88 TL
  2. Araçta telefonla konuşma: 88 TL
  3. Trafik levhalarına uymama: 88 TL
  4. Takip mesafesine uymama: 88 TL
  5. Sadece park lambaları ile seyretme: 88 TL 
  6. Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takma ve kullanma: 88 TL Araçlardan bir şey atmak veya dökmek: 88 TL
  7. Araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca kullanmak: 88 TL
  8. Engelli yerine park yapma: 176 TL
  9. Hız sınırını yüzde 10’dan 30’a kadar aşma: 189 TL
  10. Kırmızı ışıkta geçme: 189 TL

Güncel idari para cezalarının detaylarını "2015 Trafik Para Cezaları" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Trafik kural ihlalleri gibi trafik sigortasını yaptırmamanın veya geciktirmenin de maddi yaptırımları vardır. Bu yüzden hem ilk defa trafik sigortası yaptıracak, hem de trafik sigortası yenilemesi gelen sürücülerin dikkatli olması gerekir.

Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatı almak isteyen sürücülerin trafik poliçe sorgulaması formunu doldurması yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da poliçenize sahip olabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

2015 Araç Cezaları Kapsamı Nedir?

05 Şubat 2015 Perşembe

2015 yılı trafik cezaları kapsamı araç sahiplerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Önemli bilgiler hakkında detaylı bilgiyi alın, bütçenizi koruyun.

Trafikten Men Cezası ve Nedenleri

11 Şubat 2015 Çarşamba

Trafikten men cezası, kanunlarca belirtilen kuralların hiçe sayılması durumunda araçla ilgili belgelerin sürücüden alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafikten alıkonulmasıdır.

2015 Trafik Cezaları Trafik Sigortasını Nasıl Etkiledi?

24 Şubat 2015 Salı

2015 yılında trafik cezalarına yapılan zamlar ve getirilen yeni uygulamalar zorunlu olan trafik sigortası fiyatlarını oldukça yakından etkiledi.