444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Kazalarına En Çok Üniversite Mezunları Karışıyor

09 Şubat 2011
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından yapılan bir araştırmada, trafik kazalarına üniversite eğitimi almış kişilerin daha çok karıştığı ortaya çıktı. TÜBİTAK tarafında da desteklenen Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) projesinin Denizli İli Suç Haritası ve Suç Analizi Modeli çerçevesinde Denizli İl Emniyet Müdürlüğü?nün trafik kaza tutanaklarının incelenmesiyle ilginç sonuçlar tespit edildi.
 
PAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yetiş Şazi Murat, 2004 ile 2006 yılları arasında inceledikleri 9 bin 500 trafik kazasına karışan sürücülerin 3 bin 398'inin üniversite veya üstü eğitim aldığını, kaza yapan ilköğretim mezunlarının ise 3 bin 124 kişi olduğunu söylüyor. Eğitim ve formasyon seviyesindeki artışın, kazaya karışma ihtimalini azaltmadığını vurgulayan Doç. Dr. Murat, kazaların uzun dönemli bir program ve geliştirilecek trafik kültürü sayesinde önlenebileceğini belirtiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Trafik kültürünün çok sıkı bir denetim mekanizması ve caydırıcı cezalarla oluşturulabileceğini ancak bunun da yeterli olmayacağını anlatan Yetiş Şazi Murat, şunları kaydediyor: ?Ödüllendirme sistemi de geliştirilmelidir. Örneğin ceza puanı olmayan sürücülerin motorlu taşıt vergilerinde, yıllara göre bazı indirimler yapılabilir veya trafik sigorta oranları yükseltilebilir. Böylece masum ve kurallara uyan sürücü sayısı arttırılabilir. Ülke çapında kapsamlı bir program oluşturulabilir. Bir çocuğa trafik kavramını öğretebilmek için ilk olarak ailesinin, daha sonra okulunun ve bulunduğu sosyal çevrenin bu kavramı doğru biçimde uygulaması gerekir. Bunlardan herhangi birisi diğeriyle ters düştüğünde çocuk, trafik kavramını kalıcı olarak öğrenemeyecek ve aktaramayacaktır. Şu anki durumumuz bunun sonucudur.

Okullarda öğretilen trafik kurallarına, öncelikle ebeveynler ve toplumun bütün kesimlerinin uyması halinde çocuğun da uyacağına dikkat çeken Doç. Dr. Murat, "Aksi halde uymamayı öğrenecektir. Bu kapsamda ailelerden başlayarak, toplumsal bir çalışma programı oluşturulabilir. Toplumun her ferdinin trafik bilgisi, medya ve internet gibi yollarla geliştirilmelidir. Gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarına, bu çerçevede çok fazla görev düşmektedir. Mevcut sürücülerin trafik bilgi seviyeleri de belirli periyotlarda ölçülmeli, kazaya karışan ve kural ihlâli yapanlar doğrudan sınavlara tâbi tutulmalıdır. Bunların ilki ücretsiz olmalı, takip edenlerin ücreti katlanmalıdır." diyor.

Toplumda para kaybetmenin, can kaybetme riskinden daha fazla önemsendiğini de vurgulayan Doç. Dr. Murat, bu sebeple çözüm olarak cezalandırmanın daha fazla ön plana çıktığını söyledi. Sosyologlar, psikologlar, trafik konusundaki uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla düzenlenecek bir dizi çalıştayla ana program belirlenerek, ülke geneline yaygınlaştırması gerektiğini sözlerine ekledi.


Okumaya Devam Edin

Acentelerin Poliçe Düzenlerken Dikkat Etmeleri Gerekenler Neler?

01 Eylül 2010 Çarşamba
Acenteler poliçe düzenlerken dikkat etmesi gerekenleri uygulamazlarsa bu durum karşısında belirlenen ceza ile karşı karşıya kalacaklardır.

İngiliz Sigorta Şirketi Kime Rekor Tazminat Ödedi?

12 Ekim 2010 Salı
İngiltere’de bir sigorta şirketinin trafik kazası sonucunda felç olan Chrissie Johnson’a rekor tazminat

Hazine'nin Yeni Duyurusu Ne?

15 Ekim 2010 Cuma
Hazine müsteşarlığı, Karayolları Araçlar ve Zorunlu Mali sorumluluk Sigortasında Eşzamanlı Poliçesi Düzenlenmesi hakkında bir duyuru yayımladı.