Trafik Kazalarının Maliyeti Dudak Uçuklattı

Türkiye’deki trafik kazalarının sayısı Avrupa ortalamasının oldukça üstünde. Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yılda 1 milyonun üzerinde kaza gerçekleşiyor ve bu kazaların toplam maliyeti 4 milyar dolardan fazla. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Sektörü Zarar Ediyor

Artan fiyatlardan dolayı araç sahipleri için en önemli konuların başında gelmeye başlayan trafik sigortası için Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Banu Özgürel’den çarpıcı bir açıklama geldi.Trafik sigortası fiyatlarının artışında sigorta şirketlerinin uğradıkları zararın çok büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Özgürel, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin yıllık topladıkları sigorta priminin 6.5 milyar TL olmasına rağmen, kaza maliyetleri ve diğer tazminat ödemelerinin toplam tutarının ise 8 Milyar TL’yi aştığına dikkat çekti.

Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Büyük Tehlike

Sektörün açık bir şekilde zarara uğradığını söyleyen Özgürel, her ne kadar trafik sigortası fiyatları artmış olsa da söz konusu zararla birlikte düşünüldüğünde primlerin halen ucuz olduğunu belirtti. Kendisinin şahsen trafik sigortasını mutlaka yaptıracağını söyleyen Özgürel, bir örnekten yola çıkarak, herhangi bir kaza halinde hasara uğrayan araç için 31 bin TL, sakatlık ya da ölüm gibi bir durumda ise 1 milyon TL üzerinde maddi manevi tazminat ödeme riski ile karşılaşmaktansa, yıllık 650 TL’lik poliçe primini ödemenin daha mantıklı olduğunu vurguladı.

Trafik Sigortası ile Birlikte Kasko da Yaptırılmalı

Araç sigortaları içerisinde kasko ve trafik sigortasının sık sık karıştırıldığını belirten Özgürel, kasko ile araç sahibinin kendi aracını, trafik sigortası ile ise karşı tarafa verilebilecek hasarları güvence altına aldığını vurgulayarak zarara uğramak istemeyen kişinin her iki sigortayı da yaptırması gerektiğini söyledi. Trafik sigortası poliçelerinde ciddi bir zam yaşandığını ifade eden Özgürel, buna rağmen her poliçeye %100’ün üzerinde bir zam geldiği iddialarının doğru olmadığının altını çizerek, kaza yapmayan ve hasara neden olmayan sürücülerin poliçelerinde %19 civarında bir zam geldiğini, %100’ün üzerinde zamla karşılaşan sürücülerin ise daha önce kaza yaptıkları için böylesi bir zam oranıyla karşılaştıklarını söyledi. Sürücülerin benzer zamlarla karşılaşmamaları için dikkatli olmaları ve kurallara uymaları yönünde çağrıda bulunan Özgürel, trafik sigortasında yapılan düzenlemelerle yakın zamanda kazada %100 kusurlu olan sürücülerin neden oldukları tazminat ödemelerinin sigorta şirketleri tarafından artık ödenmeyeceği, bu nedenle trafikte dikkatli olmanın çok daha önemli bir hale geldiği konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Sigortası Yaptıranların Sayısı Azaldı

Yaşanan zamların trafik sigortası yaptırma oranında da düşüşe neden olduğunu söyleyen Özgürel, Ocak 2015’te zorunlu trafik sigortası yaptıranların sayısının 1 milyon 483 bin 898 olurken, bu sayısının Ocak 2016’da 1 milyon 458 bin 199’a düştüğüne dikkat çekerek, ortaya çıkan tablonun 1 yıl içerisinde trafiğe yeni katılan araçlarla beraber hesaplandığında oldukça vahim bir görüntü sergilediğini belirtti. Ocak ayı gibi devam eden Şubat ayında da benzer bir tablonun oluştuğunu açıklayan Özgürel’e göre yapılan zamlara rağmen sigorta sektörünün zararı devam ediyor.

Trafik Sigortasında Sınıfta Kalanlar

Trafik sigortası yaptırmayan araç cinsleri içerisinde Ocak 2016 verilerine göre %62.27 ile motosikletlerin ilk sırada yer aldığını belirten Özgürel, traktörlerdeki sigortasızlık oranın %40, otobüslerde %24.18, kamyonlarda ise %20.72 olduğunu söyledi. İl bazında ise sigortasızlık oranının en yüksek olan ilin %36.76 ile Şanlıurfa olduğunu açıklayan Özgürel, Şanlıurfa’yı sırasıyla Kars, Afyon, Karaman, Ardahan, Manisa ve Niğde’nin takip ettiğini belirtti.

Benzer İçerikler

İnternetten Sigorta Teklifi Al, Avantajları Yakala!

İnternetten Sigorta Teklifi Al, Avantajları Yakala!

Online sigorta teklifi alarak, internete özel avantajları...kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Bilgilerinizi girin, sadece bir kaç dakika içerisinde sigorta şirketlerinin tekliflerini...karşılaştırmalı olarak değerlendirin. İnternete özel indirimli sigorta fiyatlarını ancak online teklif alarak görebilirsiniz. Bu...sayede poliçenizi hem daha uyguna satın alabilir, hem de satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz an e-postanıza gönderilen...poliçenize ulaşabilirsiniz. Eğer bir aracınız var ya da almayı düşünüyorsanız araç sigortası yaptırmak,...daha kaliteli ve rahat bir sağlık hizmeti almak için de sağlık sigortası yaptırmak Sigortam.net'ten çok...kolay! [widget id="sigortamnet_content_widget-2"] İhtiyaçlarınıza anında cevap verebilecek sigorta ürününü bulabilmek ise...karmaşık ve zaman alan bir sürece neden olabiliyor. Ayrı ayrı acenteleri gezmek, fiyatları ve teminatları karşılaştırabilmek...bağımsız araştırmalar sonucu daha da zorlaşıyor. Online sigorta teklifi sayesinde ise hem zamandan kazanıyorsunuz...hem de ihtiyacınıza uygun poliçeyi daha uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. İnternetten sigorta teklifi almanın...birçok avantajı var. İhtiyacınız olan sigorta ürününe hızlı ve uygun fiyatlı ulaşmanın en pratik yolu online sigorta...teklifi almaktan geçiyor diyebiliriz. Sigortam.net online sigorta alanında memnun kalacağınız fırsatlar...sunuyor. Peki internetten teklif almanın avantajları nelerdir? Detayları merak edenler için sigorta teklifi almanın avantajlarını...sizler için bir araya getirdik.

Özel İndirimleri Görmek İçin Sigorta Teklifi Alın!

Sigorta fiyatı...sorgulama yaparak
Sigortam.net'in özel indirim fırsatlarını...görebilirsiniz. Nasıl mı? Sadece sigorta türüne göre doldurmanız gereken kişisel ya da aracınızla ilgili bilgileri, eksiksiz ve...doğru şekilde girmeniz yeterli. 2 dakika içerisinde sigorta şirketlerinin tekliflerini ekranınızda görebilirsiniz. Sigorta...teklifi almadan internete özel indirim fırsatlarını göremezsiniz. Sigortanızı indirimli fiyatlardan alabilmek için...öncelikle sigorta teklifi almanız gerekir. Teklif aldığınızda indirimlerin de eklenmesi ile en uygun sigorta...fiyatlarına ulaşmanız mümkün olur.

Poliçenize Anında Ulaşın, Güvenceniz Başlasın!

İnternetten sigorta...teklifi alma avantajlarının bir diğeri ise güvencenin anında başlaması! Aracınızı yeni aldınız ve zorunlu trafik...sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak istemiyorsunuz. Ya da aracınıza daha trafik sigortası yaptırmadınız ve ağır cezalara maruz...kalmadan sigortanızı yaptırmak istiyorsunuz. Sigortam.net'ten trafik sigortası teklifi alarak sigortasız...olacağınız süreyi kısaltabilirsiniz. Satın aldığınız trafik sigortası poliçesi anında e-postanıza gelir ve bu sayede bekleme...süresi yaşamadan poliçenize kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda poliçeyi satın aldığınız andan itibaren sigorta geçerlilik süresi...başlar. Trafik sigortası yaptırdıysanız korkmadan trafiğe çıkabilir, kasko sigortası yaptırdıysanız ise koruma teminatlarından...faydalanabilirsiniz. En uygun araç sigortaları için teklif alın, güvenceniz anında başlasın! Sağlık sigortası yaptırmak isteyenler; özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini...değerlendirebilir. Araç sigortasına ihtiyacınız var ise kasko ve trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi alarak...bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun poliçeyi kendinizi belirleyebilirsiniz.