Trafik Kazalarının Maliyeti Dudak Uçuklattı

Türkiye’deki trafik kazalarının sayısı Avrupa ortalamasının oldukça üstünde. Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yılda 1 milyonun üzerinde kaza gerçekleşiyor ve bu kazaların toplam maliyeti 4 milyar dolardan fazla. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Sektörü Zarar Ediyor

Artan fiyatlardan dolayı araç sahipleri için en önemli konuların başında gelmeye başlayan trafik sigortası için Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Banu Özgürel’den çarpıcı bir açıklama geldi.Trafik sigortası fiyatlarının artışında sigorta şirketlerinin uğradıkları zararın çok büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Özgürel, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin yıllık topladıkları sigorta priminin 6.5 milyar TL olmasına rağmen, kaza maliyetleri ve diğer tazminat ödemelerinin toplam tutarının ise 8 Milyar TL’yi aştığına dikkat çekti.

Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Büyük Tehlike

Sektörün açık bir şekilde zarara uğradığını söyleyen Özgürel, her ne kadar trafik sigortası fiyatları artmış olsa da söz konusu zararla birlikte düşünüldüğünde primlerin halen ucuz olduğunu belirtti. Kendisinin şahsen trafik sigortasını mutlaka yaptıracağını söyleyen Özgürel, bir örnekten yola çıkarak, herhangi bir kaza halinde hasara uğrayan araç için 31 bin TL, sakatlık ya da ölüm gibi bir durumda ise 1 milyon TL üzerinde maddi manevi tazminat ödeme riski ile karşılaşmaktansa, yıllık 650 TL’lik poliçe primini ödemenin daha mantıklı olduğunu vurguladı.

Trafik Sigortası ile Birlikte Kasko da Yaptırılmalı

Araç sigortaları içerisinde kasko ve trafik sigortasının sık sık karıştırıldığını belirten Özgürel, kasko ile araç sahibinin kendi aracını, trafik sigortası ile ise karşı tarafa verilebilecek hasarları güvence altına aldığını vurgulayarak zarara uğramak istemeyen kişinin her iki sigortayı da yaptırması gerektiğini söyledi. Trafik sigortası poliçelerinde ciddi bir zam yaşandığını ifade eden Özgürel, buna rağmen her poliçeye %100’ün üzerinde bir zam geldiği iddialarının doğru olmadığının altını çizerek, kaza yapmayan ve hasara neden olmayan sürücülerin poliçelerinde %19 civarında bir zam geldiğini, %100’ün üzerinde zamla karşılaşan sürücülerin ise daha önce kaza yaptıkları için böylesi bir zam oranıyla karşılaştıklarını söyledi. Sürücülerin benzer zamlarla karşılaşmamaları için dikkatli olmaları ve kurallara uymaları yönünde çağrıda bulunan Özgürel, trafik sigortasında yapılan düzenlemelerle yakın zamanda kazada %100 kusurlu olan sürücülerin neden oldukları tazminat ödemelerinin sigorta şirketleri tarafından artık ödenmeyeceği, bu nedenle trafikte dikkatli olmanın çok daha önemli bir hale geldiği konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Sigortası Yaptıranların Sayısı Azaldı

Yaşanan zamların trafik sigortası yaptırma oranında da düşüşe neden olduğunu söyleyen Özgürel, Ocak 2015’te zorunlu trafik sigortası yaptıranların sayısının 1 milyon 483 bin 898 olurken, bu sayısının Ocak 2016’da 1 milyon 458 bin 199’a düştüğüne dikkat çekerek, ortaya çıkan tablonun 1 yıl içerisinde trafiğe yeni katılan araçlarla beraber hesaplandığında oldukça vahim bir görüntü sergilediğini belirtti. Ocak ayı gibi devam eden Şubat ayında da benzer bir tablonun oluştuğunu açıklayan Özgürel’e göre yapılan zamlara rağmen sigorta sektörünün zararı devam ediyor.

Trafik Sigortasında Sınıfta Kalanlar

Trafik sigortası yaptırmayan araç cinsleri içerisinde Ocak 2016 verilerine göre %62.27 ile motosikletlerin ilk sırada yer aldığını belirten Özgürel, traktörlerdeki sigortasızlık oranın %40, otobüslerde %24.18, kamyonlarda ise %20.72 olduğunu söyledi. İl bazında ise sigortasızlık oranının en yüksek olan ilin %36.76 ile Şanlıurfa olduğunu açıklayan Özgürel, Şanlıurfa’yı sırasıyla Kars, Afyon, Karaman, Ardahan, Manisa ve Niğde’nin takip ettiğini belirtti.

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor! ötv indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak. Silindir hacmi...1600'ün altında olan araçlarda 15 puanlık bir indirimi kapsayan düzenleme ile araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir...azalma ortaya çıkıyor. Araç alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indiriminden Haziran 2019 boyunca...yararlanabilirsiniz. ÖTV indirimi 2019 ile birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise indirim...sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, 15 puan indirim anlamında...gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne...kadar? ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV...Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki...farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde...mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan...modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyor. ÖTV oranları...için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta...fayda var.  Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahil. KDV indirimi ise...sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine...indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak...değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

ÖTV Teşviği...Detayları

Diğer bir düzenleme ise hurda teşviği. Vergisiz değeri 70 bin lirayı geçmeyen araçlarda hurda...teşviği 10 bin lira olarak belirlendi. Vergisiz değeri yani matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı geçmeyen araçlar için ise 8...bin lira. Eğer aracın matrahı 120 bin lirayı aşıyorsa ise 3 bin lira ÖTV teşviği uygulanacak. 2019...ÖTV düzenlemeleri ile araç fiyatları daha uygun hale geliyor.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl...Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50...oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde...yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV...eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu...durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın...fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı...yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko
ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL