Trafik Kazalarının Maliyeti Dudak Uçuklattı

Türkiye’deki trafik kazalarının sayısı Avrupa ortalamasının oldukça üstünde. Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yılda 1 milyonun üzerinde kaza gerçekleşiyor ve bu kazaların toplam maliyeti 4 milyar dolardan fazla. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Sektörü Zarar Ediyor

Artan fiyatlardan dolayı araç sahipleri için en önemli konuların başında gelmeye başlayan trafik sigortası için Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Banu Özgürel’den çarpıcı bir açıklama geldi.Trafik sigortası fiyatlarının artışında sigorta şirketlerinin uğradıkları zararın çok büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Özgürel, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin yıllık topladıkları sigorta priminin 6.5 milyar TL olmasına rağmen, kaza maliyetleri ve diğer tazminat ödemelerinin toplam tutarının ise 8 Milyar TL’yi aştığına dikkat çekti.

Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Büyük Tehlike

Sektörün açık bir şekilde zarara uğradığını söyleyen Özgürel, her ne kadar trafik sigortası fiyatları artmış olsa da söz konusu zararla birlikte düşünüldüğünde primlerin halen ucuz olduğunu belirtti. Kendisinin şahsen trafik sigortasını mutlaka yaptıracağını söyleyen Özgürel, bir örnekten yola çıkarak, herhangi bir kaza halinde hasara uğrayan araç için 31 bin TL, sakatlık ya da ölüm gibi bir durumda ise 1 milyon TL üzerinde maddi manevi tazminat ödeme riski ile karşılaşmaktansa, yıllık 650 TL’lik poliçe primini ödemenin daha mantıklı olduğunu vurguladı.

Trafik Sigortası ile Birlikte Kasko da Yaptırılmalı

Araç sigortaları içerisinde kasko ve trafik sigortasının sık sık karıştırıldığını belirten Özgürel, kasko ile araç sahibinin kendi aracını, trafik sigortası ile ise karşı tarafa verilebilecek hasarları güvence altına aldığını vurgulayarak zarara uğramak istemeyen kişinin her iki sigortayı da yaptırması gerektiğini söyledi. Trafik sigortası poliçelerinde ciddi bir zam yaşandığını ifade eden Özgürel, buna rağmen her poliçeye %100’ün üzerinde bir zam geldiği iddialarının doğru olmadığının altını çizerek, kaza yapmayan ve hasara neden olmayan sürücülerin poliçelerinde %19 civarında bir zam geldiğini, %100’ün üzerinde zamla karşılaşan sürücülerin ise daha önce kaza yaptıkları için böylesi bir zam oranıyla karşılaştıklarını söyledi. Sürücülerin benzer zamlarla karşılaşmamaları için dikkatli olmaları ve kurallara uymaları yönünde çağrıda bulunan Özgürel, trafik sigortasında yapılan düzenlemelerle yakın zamanda kazada %100 kusurlu olan sürücülerin neden oldukları tazminat ödemelerinin sigorta şirketleri tarafından artık ödenmeyeceği, bu nedenle trafikte dikkatli olmanın çok daha önemli bir hale geldiği konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Sigortası Yaptıranların Sayısı Azaldı

Yaşanan zamların trafik sigortası yaptırma oranında da düşüşe neden olduğunu söyleyen Özgürel, Ocak 2015’te zorunlu trafik sigortası yaptıranların sayısının 1 milyon 483 bin 898 olurken, bu sayısının Ocak 2016’da 1 milyon 458 bin 199’a düştüğüne dikkat çekerek, ortaya çıkan tablonun 1 yıl içerisinde trafiğe yeni katılan araçlarla beraber hesaplandığında oldukça vahim bir görüntü sergilediğini belirtti. Ocak ayı gibi devam eden Şubat ayında da benzer bir tablonun oluştuğunu açıklayan Özgürel’e göre yapılan zamlara rağmen sigorta sektörünün zararı devam ediyor.

Trafik Sigortasında Sınıfta Kalanlar

Trafik sigortası yaptırmayan araç cinsleri içerisinde Ocak 2016 verilerine göre %62.27 ile motosikletlerin ilk sırada yer aldığını belirten Özgürel, traktörlerdeki sigortasızlık oranın %40, otobüslerde %24.18, kamyonlarda ise %20.72 olduğunu söyledi. İl bazında ise sigortasızlık oranının en yüksek olan ilin %36.76 ile Şanlıurfa olduğunu açıklayan Özgürel, Şanlıurfa’yı sırasıyla Kars, Afyon, Karaman, Ardahan, Manisa ve Niğde’nin takip ettiğini belirtti.

Benzer İçerikler

Köprü Geçiş Ücretleri 2018 Köprü Geçiş Ücretleri 2018'de Ne Kadar Oldu?2018...köprü geçiş ücretleri ne kadar? sorusu, araç sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer...alıyor. Özellikle İstanbul boğaz köprüleri, Avrupa ve Anadolu yakasını birbirine bağladığı için araç...sahiplerinin çoğunluğunu yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda İzmir ve İstanbul arasındaki mesafeyi kısaltması ile öne çıkan...Osmangazi Köprüsü ise geçiş ücretleri açısında merak edilenler arasındaki yerini aldı. Yavuz...Sultan Selim Köprüsü'ne giden bağlantı yollarının da ücretli olması güncel ücretlerin takip edilmesini daha da gerekli kılıyor....Her sene zamlanan köprü ücretleri için güncel bilgileri yazımızın devamında detayları ile...öğrenebilirsiniz.

2018 Köprü Geçiş Ücretleri

İstanbul'da köprü geçiş ücretleri ve...Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri için 2018 güncel bilgilerini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Sınıfı Araç...Cinsi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü - Fatih Sultan...Mehmet Köprüsü Osmangazi Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü

 

1

Otomobil

(Aks aralığı 3,20 m'den küçük iki akslı...araçlar)

8,75...TL

71,75 ...TL

13,05...TL

 

2

Hafif Ticari Araç

(Aks aralığı 3,20 m ve 3,20 m'den...büyük UKOME kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar)

11,25​ TL

114,80 TL

17,40...TL

 3

  3 Akslı...Her Türlü Araçlar

24,50...TL

136,35...TL

32,30 TL

 4

  4 ve 5 Akslı Her Türlü Araçlar

49,00 TL

180,80 TL

82,00 TL

 5

  6 ve Yukarı Akslı Araçlar

65,25 TL

228,20...TL

102,00...TL

 6

  MOTOSİKLETLER (Sadece HGS Aboneleri için geçerlidir.)

3,50 TL

50,25 TL

9,15...TL

İstanbul Boğaz Köprüleri

İstanbul'da köprü geçiş...ücretleri her sene yeniden belirlenen zam oranları ile sürekli bir değişim içerisinde. 15 Temmuz Şehitler...Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise İstanbul'da sürücülerin her gün kullandıkları en işlek...bağlantı yollarına sahip. 1. ve 2. köprüler için bir otomobilin 2018 geçiş ücreti ise 8,75 TL olarak belirlendi. Yavuz Sultan...Selim Köprüsünün 13,05 TL olan geçiş ücretine göre daha uygun bir geçiş ücretine sahip olan 1 ve 2. boğaz köprüleri,...bağlantı yolları açısından daha eski ve bilindik. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise yüksek maliyeti, yeni bağlantı yolları ve...İstanbul'daki tartışmalı konumu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yavuz Sultan Köprüsünün detaylarına yazının devamında...ulaşabilirsiniz.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

2016 yılında 3.boğaz köprüsü olarak açılan Yavuz Sultan Selim...Köprüsü, İstanbul boğazının kuzey tarafında inşa edilerek farklı bağlantı yollarını da beraberinde getirdi....İstanbul'un yoğun trafiğini rahatlatma ve ekonomiye değer katma amacını taşıyan 3.köprü, ağır vasıta trafiği için de önemli...bir rahatlatma noktası olarak görülüyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Özellikleri

Köprünün ilk dikkat çeken...özellikleri 2 bin 164 metre uzunluğu , 59 metre genişliği oluyor. Kule yüksekliği 322 metre olarak inşa edilen Yavuz Sultan Selim...Köprüsü, geniş ve yüksek tasarımı ile diğer boğaz köprülerinden ayrılıyor. Köprü üzerinde 4 gidiş, 4 geliş ve 2 demiryolu...şeridi olmakla birlikte toplamda 10 şerit mevcut.  Trafiği rahatlatma amacının sürekli vurgulandığı köprüden geçiş hakkında...bir sınırlama bulunmuyor. Ağır tonajlı araçlar, kamyon, kamyonet ve otomobiller 3.köprüyü kullanabiliyor. Uzun yıllar 2....köprünün üzerinde olan ağır vasıta yükünü artık Yavuz Sultan Selim Köprüsü de paylaşıyor.

Yavuz Sultan Selim Bağlantı...Yolları

Köprünün konumu, İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı Garipçe ve Poyrazköy arasında yer alıyor. Köprüye...girebilmek için en yakın bağlantı yolları ise Avrupa yakasında Uskumruköy, Anadolu yakasında ise Riva kavşağı. 3.köprüden...karşı yakaya geçmek isteyen sürücüler, bu kavşaklardan köprüye kısa bir zamanda ulaşabiliyorlar. Bu bağlantı yollarının...dışında otoyola giriş ve çıkış yapılabilen bağlantı yolları, Avrupa Yakası'nda Odayeri kavşağı ve Mahmutbey kavşağı,...Anadolu Yakası'nda ise Reşadiye kavşağı, Çamlık kavşağı, Paşaköy kavşağı ve Sancaktepe bağlantı yolu olarak...kullanılıyor. Yavuz Sultan...Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu 2018 yılı için geçiş ücretleri tablosu
, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli...olacak şekilde yayımladı. Yavuz Sultan Selim köprüsünün bağlantı yollarına ve ücretlerine linkten...ulaşabilirsiniz.

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir arasındaki yaklaşık 9 saat süren mesafeyi 3.5...saate indirme amacı ile adını duyurdu. Haziran 2016'da açılan köprü İstanbul-İzmir arası yolculuk yapacaklar için ilk tercih...edilen istikametler arasındaki yerini aldı bile. Osmangazi köprüsü diğer adı ile Körfez Köprüsü, doğa dostu...özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. "Hersek Lagünü" için kavis verilen Osmangazi köprüsü, sürücüler için yolu...kısaltma avantajı ile ayrı bir öneme sahip.

Osmangazi Köprüsü'nün Avantajı

Gebze-İzmir Otoyol Projesi dahilinde inşa...edilen köprü, Marmara Denizi'nin doğusunda yer alan İzmit Körfezi'nin Dil Ovası Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu'nu birbirine...bağlıyor. Bağlantı yollarını bu şekilde kısaltan Osmangazi köprüsü, İzmit Körfezi'nin 6 dakika da geçilmesini sağlıyor....Km'lerle anlatılması gerekirse, Osmangazi köprüsü ve Gebze-Altınova otoyolu, körfezin geçilebilmesi için gidilen 90 km'lik yolu 12...km'ye düşürüyor. İzmit Körfezinin 78 km kısalmasına olanak yaratan bu sistem, zamandan ve yakıttan tasarruf edilmesinin de önünü...açıyor.

Köprü Geçiş Ücretlerine Zam

Köprü geçiş ücretleri için 2016-2018 yıllarını zam açısından...değerlendirirsek ücretlerin sürekli yükseldiğini görebiliriz. Verilere göre 1. ve 2. Boğaz Köprülerin geçiş ücretleri, 2016...yılında 3,40 TL'den %39,70 zamla 4,75 TL'ye çıktı. 2017 yılının başlarında bir kez daha %47,3 oranında zam gelen köprü geçiş...ücretleri, 7 TL olarak belirlendi. Bilindiği gibi 2018 yılında da zamlar durmadı ve ücretler şuan güncel olan 8,75 TL'ye...yükseldi. 2016-2018 yıllarındaki toplam zam oranına bakılırsa ise %157,4 oranında ücret artışından bahsediliyor. Son yıllarda...köprü ücretlerinin yükselerek artışı, 2019 köprü geçiş ücretleri için de gelebilecek ücret artışlarının...habercisi gibi. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Araç Sigortalarınızı Sigortam.net'ten Yaptırın

Trafik sigortası ve kasko sigortası için en uygun teklifleri, Sigortam.net'ten online olarak alabilirsiniz. Tek bir ekranda teklifleri karşılaştırarak...kendiniz için en uygun poliçeyi satın alabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan araç sigortaları için teklif...alarak sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları için bilgi alın, Sigortam.net avantajlarını...kaçırmayın!