Trafik Kazalarının Maliyeti Dudak Uçuklattı

Türkiye’deki trafik kazalarının sayısı Avrupa ortalamasının oldukça üstünde. Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yılda 1 milyonun üzerinde kaza gerçekleşiyor ve bu kazaların toplam maliyeti 4 milyar dolardan fazla. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta Sektörü Zarar Ediyor

Artan fiyatlardan dolayı araç sahipleri için en önemli konuların başında gelmeye başlayan trafik sigortası için Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Banu Özgürel’den çarpıcı bir açıklama geldi.Trafik sigortası fiyatlarının artışında sigorta şirketlerinin uğradıkları zararın çok büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Özgürel, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin yıllık topladıkları sigorta priminin 6.5 milyar TL olmasına rağmen, kaza maliyetleri ve diğer tazminat ödemelerinin toplam tutarının ise 8 Milyar TL’yi aştığına dikkat çekti.

Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Büyük Tehlike

Sektörün açık bir şekilde zarara uğradığını söyleyen Özgürel, her ne kadar trafik sigortası fiyatları artmış olsa da söz konusu zararla birlikte düşünüldüğünde primlerin halen ucuz olduğunu belirtti. Kendisinin şahsen trafik sigortasını mutlaka yaptıracağını söyleyen Özgürel, bir örnekten yola çıkarak, herhangi bir kaza halinde hasara uğrayan araç için 31 bin TL, sakatlık ya da ölüm gibi bir durumda ise 1 milyon TL üzerinde maddi manevi tazminat ödeme riski ile karşılaşmaktansa, yıllık 650 TL’lik poliçe primini ödemenin daha mantıklı olduğunu vurguladı.

Trafik Sigortası ile Birlikte Kasko da Yaptırılmalı

Araç sigortaları içerisinde kasko ve trafik sigortasının sık sık karıştırıldığını belirten Özgürel, kasko ile araç sahibinin kendi aracını, trafik sigortası ile ise karşı tarafa verilebilecek hasarları güvence altına aldığını vurgulayarak zarara uğramak istemeyen kişinin her iki sigortayı da yaptırması gerektiğini söyledi. Trafik sigortası poliçelerinde ciddi bir zam yaşandığını ifade eden Özgürel, buna rağmen her poliçeye %100’ün üzerinde bir zam geldiği iddialarının doğru olmadığının altını çizerek, kaza yapmayan ve hasara neden olmayan sürücülerin poliçelerinde %19 civarında bir zam geldiğini, %100’ün üzerinde zamla karşılaşan sürücülerin ise daha önce kaza yaptıkları için böylesi bir zam oranıyla karşılaştıklarını söyledi. Sürücülerin benzer zamlarla karşılaşmamaları için dikkatli olmaları ve kurallara uymaları yönünde çağrıda bulunan Özgürel, trafik sigortasında yapılan düzenlemelerle yakın zamanda kazada %100 kusurlu olan sürücülerin neden oldukları tazminat ödemelerinin sigorta şirketleri tarafından artık ödenmeyeceği, bu nedenle trafikte dikkatli olmanın çok daha önemli bir hale geldiği konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Sigortası Yaptıranların Sayısı Azaldı

Yaşanan zamların trafik sigortası yaptırma oranında da düşüşe neden olduğunu söyleyen Özgürel, Ocak 2015’te zorunlu trafik sigortası yaptıranların sayısının 1 milyon 483 bin 898 olurken, bu sayısının Ocak 2016’da 1 milyon 458 bin 199’a düştüğüne dikkat çekerek, ortaya çıkan tablonun 1 yıl içerisinde trafiğe yeni katılan araçlarla beraber hesaplandığında oldukça vahim bir görüntü sergilediğini belirtti. Ocak ayı gibi devam eden Şubat ayında da benzer bir tablonun oluştuğunu açıklayan Özgürel’e göre yapılan zamlara rağmen sigorta sektörünün zararı devam ediyor.

Trafik Sigortasında Sınıfta Kalanlar

Trafik sigortası yaptırmayan araç cinsleri içerisinde Ocak 2016 verilerine göre %62.27 ile motosikletlerin ilk sırada yer aldığını belirten Özgürel, traktörlerdeki sigortasızlık oranın %40, otobüslerde %24.18, kamyonlarda ise %20.72 olduğunu söyledi. İl bazında ise sigortasızlık oranının en yüksek olan ilin %36.76 ile Şanlıurfa olduğunu açıklayan Özgürel, Şanlıurfa’yı sırasıyla Kars, Afyon, Karaman, Ardahan, Manisa ve Niğde’nin takip ettiğini belirtti.

Benzer İçerikler

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?Doğum teminatı bekleme süresi nedir? Hamilelik ve doğum zamanlaması, sağlık sigortası açısından neleri...değiştirir? Yeni doğan bebekler için sigorta ne zaman yaptırılabilir? gibi sorular bebek sahibi olmayı planlayan ve hem kendi hem de...bebeğinin sağlığını düşünenler için oldukça önemli. Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve...ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı...sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez. Doğum sigortası başlangıcının belirli bir süre sonra...gerçekleşmesi bekleme süresini ifade ediyor. Peki doğum teminatı bekleme süresi nedir? Bu sorunun detayları için...yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Sigorta şirketlerinde farklı uygulamalar olmak üzere, en yaygın uygulama; Doğum teminatının...kullanılabilmesi, sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren ancak 1 yıl sonra, yani poliçenin ikinci yılında mümkün...olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ilk bir yıllık poliçeli olmalarından sonra, ikinci yıl içinde hamile kalmaları ve doğum...yapmaları durumunda doğum teminatı kapsamındaki masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır. Aksi takdirde...hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar sigorta tarafından karşılanmayacaktır. İlk poliçe tarihinden itibaren geçmesi gereken bu 1...yıllık süreye doğum teminatı bekleme süresi denmektedir.
Doğum teminatı...olan özel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yeni Doğan Bebekler İçin Sigorta Ne...Zaman Yaptırılabilir?

Doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları anne ve babanın poliçesine bağlı...olarak doğum teminatına dahildir. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yeni doğan bebeğin sağlık sigortasına dahil ettirilmesi...gerekmektedir. Bu durumda bekleme süresi bebeğin ilk sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için 14 gün olarak...belirlenmiştir. Doğumdan sonraki ilk 14 günde bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları sigorta şirketleri tarafından poliçe...kapsamına alınmaz. Yenidoğan sigortası hakkında detaylı bilgi içintıklayınız. [widget...id="sigortamnet_saglik_widget-2"] Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve...sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için sağlık...sigortası teklifi alın, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım...alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL