Trafik Kazası Tespit Tutanağı | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı ile İlgili Önemli Noktalar

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının sayısı oldukça fazladır. Tüm bu kazaların takibi ve kazada suçsuz olan tarafın haklarını ödemek için olayla ilgili bazı önemli bilgilerin resmi belge olarak sunulması gerekir. İşte bu belge kaza tespit tutanağıdır.

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı sayesinde olayın nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği fotoğraflarla da kanıtlanacağı için yalanlamalar da alınacak haklara engel olamayacaktır. Tutanak doldurmak trafiğin sıkışmasına ve tutanağın araç sahiplerinin yanında bulundurmasını gerektirmekteydi. Ayrıca yanlış doldurulan formlar da sıkıntı yaratmaktaydı.

Şimdi ise bu durum değiştirildi yeni bir uygulama ile tüm bu sıkıntıların önüne geçmek amaçlanıyor. Artık akıllı cep telefonlarında maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı uygulaması yer alıyor.

  

Mobil kaza tespit tutanağı sayesinde kaza bilgileri kolay ve hızlı şekilde girilebiliyor. Sigorta şirketi de bu durumdan anında haberdar olabiliyor. Böylece hasar işlemleri de oldukça hızlı hale gelmiş oluyor. Yine aynı şekilde olayın kimin lehine sonuçlandığı ve kaza kusur oranı gibi önemli bilgiler de bu uygulama aracılığı ile araç sahibine ulaşıyor. Mobil kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili “Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Gerçekleşen bazı maddi hasarlı kazalarda kaza tutanağı doldurulamaz. Bu durumlar aşağıdaki gibidir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Kaza Tespit Tutanağının Doldurulmadığı Durumlar 
 

  1. Sürücü belgesi olmayan araç sahipleri,
  2. Alkollü ve akıl sağlığı yerinde olmayanlar,
  3. Kamu kurumlarına ait araçlar,
  4. Trafik sigortası yoksa,
  5. Kazadan dolayı ölüm ya da yaralanma varsa kaza tespit tutanağı doldurulmaz. Bu durumda yapmanız gerektiği ile ilgili “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” yazımızı okuyabilirsiniz.

Görüldüğü gibi zorunlu olan trafik sigortası yaptırmadığınızda önemli haklardan da yararlanamıyorsunuz. Bunun dışında para cezası almak ve aracın trafikten men edilmesine kadar varan olumsuzluklarla karşılaşıyorsunuz. Poliçenizin bitiş gününü unutuyorsanız poliçe vade hatırlatma formumuzu doldurun, biz size hatırlatalım.

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten vakit kaybetmeden sigorta sorgulama yapın, isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefon üzerinden sigortanızı satın alın.


Benzer İçerikler

Sigortam.net’ten Alabileceğiniz Anadolu Sigorta Ürünleri

 Anadolu Sigorta hızlı ve eksiksiz hasar ödemesi, Maksimum Hizmet Sigortacılığı anlayışı, yurt genelinde yaygın acenteleri, teknoloji kullanımı, sigorta hizmetlerindeki öncülüğü ve sürekli ürün geliştirme kabiliyetiyle farklılığını ortaya koymaktadır. 

Devamını Oku

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Yapılan trafik kontrollerinde sürücü ehliyeti ve ruhsattan sonra sorulacak ilk şey zorunlu trafik sigortasıdır,  önce sigortasız araca maddi ceza kesilir.

Devamını Oku

Geri Park Edemeyene Ehliyet Yok

Ehliyet sisteminde yapılan yeni düzenleme ile geri park edemeyen sürücü adayları ehliyet alamayacak.

Devamını Oku