444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı ile İlgili Önemli Noktalar

24 Şubat 2015

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının sayısı oldukça fazladır. Tüm bu kazaların takibi ve kazada suçsuz olan tarafın haklarını ödemek için olayla ilgili bazı önemli bilgilerin resmi belge olarak sunulması gerekir. İşte bu belge kaza tespit tutanağıdır.

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı sayesinde olayın nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği fotoğraflarla da kanıtlanacağı için yalanlamalar da alınacak haklara engel olamayacaktır. Tutanak doldurmak trafiğin sıkışmasına ve tutanağın araç sahiplerinin yanında bulundurmasını gerektirmekteydi. Ayrıca yanlış doldurulan formlar da sıkıntı yaratmaktaydı.

Şimdi ise bu durum değiştirildi yeni bir uygulama ile tüm bu sıkıntıların önüne geçmek amaçlanıyor. Artık akıllı cep telefonlarında maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı uygulaması yer alıyor.

  

Mobil kaza tespit tutanağı sayesinde kaza bilgileri kolay ve hızlı şekilde girilebiliyor. Sigorta şirketi de bu durumdan anında haberdar olabiliyor. Böylece hasar işlemleri de oldukça hızlı hale gelmiş oluyor. Yine aynı şekilde olayın kimin lehine sonuçlandığı ve kaza kusur oranı gibi önemli bilgiler de bu uygulama aracılığı ile araç sahibine ulaşıyor. Mobil kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili “Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Gerçekleşen bazı maddi hasarlı kazalarda kaza tutanağı doldurulamaz. Bu durumlar aşağıdaki gibidir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Kaza Tespit Tutanağının Doldurulmadığı Durumlar 
 

  1. Sürücü belgesi olmayan araç sahipleri,
  2. Alkollü ve akıl sağlığı yerinde olmayanlar,
  3. Kamu kurumlarına ait araçlar,
  4. Trafik sigortası yoksa,
  5. Kazadan dolayı ölüm ya da yaralanma varsa kaza tespit tutanağı doldurulmaz. Bu durumda yapmanız gerektiği ile ilgili “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” yazımızı okuyabilirsiniz.

Görüldüğü gibi zorunlu olan trafik sigortası yaptırmadığınızda önemli haklardan da yararlanamıyorsunuz. Bunun dışında para cezası almak ve aracın trafikten men edilmesine kadar varan olumsuzluklarla karşılaşıyorsunuz. Poliçenizin bitiş gününü unutuyorsanız poliçe vade hatırlatma formumuzu doldurun, biz size hatırlatalım.

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten vakit kaybetmeden sigorta sorgulama yapın, isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefon üzerinden sigortanızı satın alın.


Okumaya Devam Edin

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

06 Ekim 2010 Çarşamba
Maddi hasarlı trafik kazalarında hangi durumlarda kaza tespit tutanağının doldurulması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı

23 Aralık 2010 Perşembe
Kazada her iki tarafın da kaza tespit tutanağını kendi dillerinden kazayı anlatmaları sonraki sigorta işlemleri için büyük önem taşımaktadır.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu

01 Ekim 2014 Çarşamba

Sigorta şirketlerinin kazadan en fazla 5 dakika içerisinde haberdar olabileceği Mobil Kaza Tespit Tutanağının kullanımı ve detayları Sigortam.net'tte.