Trafik Sigortasındaki 2016 Değişiklikleri Resmi Gazetede

Trafik sigortası primlerinde yaşanan fahiş artışa karşı harekete geçen Hazine Müsteşarlığı, trafik sigortası genel şartlarında yaptığı değişiklikle, sigorta şirketlerine vefat eden ağır kusurlu sürücü için ödenen tazminatların geri iadesinin yolunu açtı. Resmi gazetede de yayınlanan değişikliğe göre artık sigorta şirketleri, mahkeme kararıyla ağır kusurlu sürücü için ödedikleri tazminatları, sigortalının yakınlarından talep edebilecek. Yapılan değişikliğin trafik sigortası fiyatları konusunda nasıl bir etki oluşturacağı ise merakla bekleniyor. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Fiyatlarındaki Artışın En Önemli Sebebiydi

Hatırlanacağı gibi Haziran 2015’te yapılan trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişikliklerle, kusurlu sürücünün yol açtığı kazalar sonrasında vefat tazminatı, trafik sigortası teminatlarının dışında tutulmuştu. Ancak söz konusu değişikliğin kanun değil de şart olması ve mahkemelerin de kusurlu sürücüler için tazminat ödenmesi konusunda kararlar vermesi, sigorta şirketlerine ekstra yüke sebep olmuş, ilerleyen süreçte ise bu durum trafik sigortası ücretlerine zam olarak yansımıştı.

Yapılan değişiklik sonrasında ise sigorta şirketleri sigortalıya veya sigortalı yakınlarına ödedikleri tazminatı, hukuk yoluyla rücu edebilecek. Örneğin alkollü olarak araç kullanan sürücünün karıştığı kaza sonrasında vefat etmesi halinde sigorta şirketi, sürücünün yakınlarına tazminat ödeyecek fakat daha sonrasında ödediği bu tazminatı hukuk yoluyla,vefat eden sürücünün yakınlarından rücu edebilecek.

Trafik Sigortası Şartlarında Yapılan Değişikliklerin Özeti

Haziran 2015’te yapılan değişikliklerde tepki çeken bir diğer uygulama ise, sigorta şirketlerinin tazminat taleplerini aracı kullanan sürücüden değil, aracın trafik sigortası poliçesini yaptıran kişiden talep edilmesi kararıydı. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı değişiklikle artık sigorta şirketleri tazminat iadesi taleplerini, aracın sigortasını yaptıran kişiden değil, aracı kullanan sürücüden talep edecek.

  • Sürücünün ağır kusurlu olarak kaza yapması ve vefat etmesi halinde sigorta şirketleri, sürücünün yakınlarına mahkeme kararıyla tazminat ödese bile, daha sonrasında ödediği bu tazminatın iadesi için hukuk yoluyla talepte bulunabilecek.
  • Sigorta şirketleri, sürücünün ağır kusuru nedeniyle gerçekleşen kazalarda yapılan maddi ve bedeni tazminatların iadesini sürücüden talep edebilecek.
  • Sigorta şirketleri artık, tazminat iadesi taleplerini sadece aracı kullanan sürücüden rücu edebilecek.

Bu Değişiklik Trafik Sigortası Fiyatlarını Düşürecek mi?

Sigorta şirketlerinin yaşanan trafik sigortası fiyatlarındaki artışa sebep olarak gösterdikleri vefat tazminatları konusunda, Hazine Müsteşarlığı’nın yeniden düzenlemeye gitmesi, “trafik sigortası fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?” sorusunu akıllara getirirken, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Neova SigortaGenel Müdürü Özgür Koç ise yaşanan sıkıntının giderilmesi için kanuni bir değişiklik yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

En İyi Şirketlerin Trafik Tekliflerini Karşılaştırın

Özellikle geçen yılın sonlarından itibaren etkisini hissetirmeye başlayan trafik sigortası fiyatlarındaki artış karşısında, daha uygun fiyata poliçe yaptırma arayışına giren sürücülerin ilk başvurdukları platform ise her zamanki gibi yine Sigortam.net oldu. Siz deTürkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerini en iyi fiyat garantisi ile sadece 2 dk’da trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak karşılaştırın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL