444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Cezaları ile İlgili Neler Biliyorsunuz?

30 Eylül 2014

Trafiğe çıkan araç sayısına bağlı olarak artan kazaların önüne geçebilmek, araçların ve sürücülerin yol güvenliğini sağlayabilmek adına her yıl kapsamı ve yaptırımları değişen, genişletilen trafik kontrolleri yapılıyor. 2014 trafik cezaları ve yaptırımları ile ilgili bilgi alabilmek için; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik kontrollerinin bir kısmı sürücü davranışlarını denetlemeye, bir kısmı ise zorunlu trafik sigortası gibi güvenliği destekleyici önlemlerin alınıp alınmadığına kontrole yönelik yapılıyor.  

Herhangi bir şekilde trafik polisi sizi durdurup sorguladığında araç ruhsatını ve sürücü ehliyetini vermek zorundasınız. Trafik polisi ruhsatın araca ait olup olmadığını kontrol edecek, zorunlu trafik sigortanızı sorgulayacaktır. Üstelik artık online da yapılan işlemlerle trafik sigortası yaptırmamış kişileri tespit etmek çok daha kolaylaştı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Online sisteme geçişle beraber trafik sigortası sahibinin ne zaman, nerede, saat kaçta sigorta sahibi olduğu görülebilmekte trafik cezası kesilip kesilmediği anlaşılmaktadır.  

Trafik Sigortası Cezaları

Peki trafik sigortası cezalarının sebepleri neler ve nasıl önüne geçilebilir?

Trafik sigortası kapsamında aldığınız cezaların 2 sebebi olabilir;

Zorunlu trafik sigortası poliçeniz var ancak süresi geçmiş olabilir.

Zorunlu trafik sigortasını hiç yaptırmamış olabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası poliçeniz olabilir ancak süresi geçmiş ise 2 katı ceza alacağınız anlamına gelmektedir. Çünkü; ilk önce gecikmeden dolayı bir ceza alırsınız ve zorunlu trafik sigortası poliçeniz olmadığı için aracınız bağlanarak trafikte devam etmesine engel olunur. Trafik sigortanızı yenilemeden aracınızı tekrar kullanamazsınız, üstelik geciktirilen her yıl için % 5 oranında gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı %50 ile sınırlanmıştır.

Aracınız yeni olabilir veya aldığınızdan beri trafik sigortasını yaptırmamış olabilirsiniz, durum yine değişmeyecektir. Yine trafik cezasına maruz kalırsınız ve aracınız trafikten men edilir. Zorunlu trafik poliçenizi almadan aracınızı kullanamazsınız.

Trafik sigorta sisteminde oluşan karmaşa ve düzensizliklerin çözümü adına yapılan bu kontroller, her yıl artış gösteriyor. Bu yaptırımlarla karşılaşmamak için işinizi şansa bırakmayın, zaman kaybetmeden trafik sigortanızı yaptırın.,

Trafik cezaları dışında da cezalar almış olabilirsiniz. Bu cezaları takip ederek, indirimli ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Kesildiğini Anlamak için;

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem sayesinde ceza sorgulamanızı yapabilir, cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için tek gerekli olan, aracınızın plaka ve diğer bilgileridir. Üstelik trafik cezalarını 15 gün içerisinde ödediğiniz taktirde cezanın %25 kadar indirimle cezanızı ödeyebilirsiniz.

Sigortam.net’te bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma formu ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz online, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, trafik poliçenize sahip olun.

 


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

12 Nisan 2011 Salı
Nisan 2011 bülteni, Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı.

2014 Trafik Cezaları Yaptırımları

05 Mayıs 2014 Pazartesi

2014 trafik cezalarının yaptırımları neler, kurallara uymayanları neler bekliyor, biliyor musunuz?

Trafik Cezası Kesildiğini Nasıl Anlarsınız?

29 Mayıs 2014 Perşembe

Olası trafik cezalarına, trafiğe çıkma yasağına engel olmanın yolu Sigortam.net'te. Sigortanızı yaptırın, yollara huzurla çıkın.