Trafik Sigortası Cezası 2020

2020 trafik sigortası cezası var mı? Trafik sigortası cezası 2020 ne kadar? Trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu? Trafik sigortası yaptırmazsak ne olur? Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ne kadar?

Trafik sigortası cezası 2020 ile ilgili merak edilen tüm detayları ve güncel gelişmeleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2020 Trafik Sigortası Cezası Neleri Kapsar?

Trafik Sigortasız Trafiğe Çıkarsanız Para Cezası Ödersiniz!

Trafik sigortası yaptırmama, para cezası ve gecikme faizi uygulaması ile oldukça ağır yaptırımlara sahip. Eğer trafik sigortanız yoksa ve sigortasız trafiğe çıkmanız trafik polisi ekiplerince tespit edilirse, para cezası uygulaması ile karşılaşırsınız. 2020’da ödeyeceğiniz trafik sigortası cezası 2020 ise 132 TL olarak uygulanmaya devam ediyor.

Trafik sigortası para cezası erken ödendiği taktirde ceza tutarı üzerinden indirim uygulanır. Nasıl mı? Cezanızı 15 gün içerisinde peşin ödemeniz halinde %25 oranında indirim avantajı mevcut. Bu sayede 132 TL yerine sigorta cezası için 99 TL ödersiniz. Önemli olan 15 günlük süreyi geçirmeden ödemeyi yapmak.

Aracınız Trafikten Men Edilebilir!

Aynı zamanda para cezası kesildikten sonra aracınızın bağlanma ve çekilme süreci de ortaya çıkabilir. Trafik sigortanızı yaptırana kadar aracınız trafikten men edilebilir. Bu durumda da çekici ve otopark ücretini sizin ödemeniz gerekir. Para cezası ödemek, araçsız kalmak ve aracınızı almak için yapacağınız masraflar, bütçenizi sigorta yaptırmak için vereceğiniz prim ücretinden daha zor duruma sokacaktır.

Trafik sigortasız trafiğe çıkmanız durumunda, hem maddi açıdan hem de araçsız kalmanız açısından olumsuz sonuçlarla karşılaşma riskiniz yüksektir. Bu sebeple gecikmeden trafik sigortanızı yaptırın, ceza risklerine karşı önleminizi şimdiden alın!

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Gecikme Faizi Ödersiniz!

Trafik sigortası gecikme cezası ise trafikte sigortasız olduğunuzun tespit edilmesi durumundan farklıdır. 1 yıllık poliçe süresi dolan trafik sigortanızı yenilemediğiniz ilk 30 gün içerisinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Sadece bir gün bile sigortanızı geciktirseniz, %5 olan trafik sigortası gecikme faizi uygulanır.

Araç sigortası gecikme cezası, yeni yaptırdığınız ya da yenilediğiniz poliçenize gecikme sürpirimi olarak geçirilir. İlk aydan sonra da trafik sigortanızı yaptırmadığınız her ay, %5 ceza oranı katlanarak artar. İkinci ay %10, üçüncü ay %15 şeklinde gecikme için ödeyeceğiniz ceza miktarı artacaktır. Gecikme cezası oranı %50 ile sınırlandırılmıştır. Bu sebeple vade tarihinizi geçirmeden poliçenizi yenilemek aynı zamanda bütçenizi korumak anlamına da gelir.

Trafik Cezalarınızı Öğrenin!

Trafik sigortası cezası gibi aracınıza ait başka trafik cezaları da olabilir. Trafik cezası sorgulama yaparak aracınıza ve plakanıza ait cezaları öğrenebilirsiniz. Cezaları öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

trafik sigortası cezası

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi www.egm.gov.tr adresinden “trafik cezası ve otopark sorgulama” kısmına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu adresten sadece son 1 yıl içerisinde yazılan cezaları öğrenebilirsiniz.
  • www.turkiye.gov.tr adresinden “Vergi, Harç ve Cezalar” bölümüne girerek, “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” ve “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Gelir İdare Başkanlığının “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama” uygulaması ile de trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Sorgulama mesaj ile yapılabiliyor. TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var, mesaj göndermek ücretli. Resmi sitede, operatörün kısa mesaj tarifesinden ücretlendirilir şeklinde bir hatırlatma mevcut.

Sigortam.net’ten Teklif Alın, Avantajları Kaçırmayın!

Sigortam.net web sitesinden trafik sigortası sorgulama yapın, 2 dakika içerisinde birçok sigorta şirketinin teminat ve fiyatları karşınızda olsun! Teklifleri tek bir ekrandan karşılaştırarak, bütçenize en uygun poliçeyi rahatlıkla seçin. Poliçeniz e-posta ile size ulaşsın ve güvenceniz anında başlasın!

Dilerseniz 444 24 00 7/27 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, telefonda trafik teklifi alın. Trafik sigortası ile ilgili merak ettiklerinizi uzman sigorta danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL