Trafik Sigortası Davalık Oldu | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Davalık Oldu

Geçtiğimiz günlerde trafik sigortası genel şartlarındaki değişiklik sonrasında mahkeme kararıyla sigorta şirketlerinin ödemek zorunda kaldığı vefat ve bedeni hasar tazminatlarının, ağır kusurlu sürücüden iadesinin yolunu açan karar, sonunda mahkemelik oldu. Ankara’da bir araç sahibi, kararı Danıştay’a götürerek, söz konusu uygulamanın kaldırılması talebinde bulundu.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik sigortası ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Fiyatlardaki fahiş artışlar sonrasında, primlerin düşürülmesi ve sigorta şirketlerinin maliyetlerini azaltılması adına, vefat ve bedeni hasar ödemelerinin iadesinin yolunu açan düzenleme yürürlüğe girdi. Ancak, söz konusu düzenleme başta araç sahipleri olmak üzere büyük bir kesimi memnun etmedi. Çünkü, sigorta şirketlerinin ödedikleri tazminatı mahkeme kararıyla geri alabilmelerini sağlayacak düzenleme, sadece araç sahibini değil, araç sahibinin yakınlarını da ilgilendiriyor. 2 Şubat 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile sigorta şirketi vefat eden sürücünün yakınları için mahkeme kararıyla ödediği tazminatı, yine mahkemeye itirazda bulunarak iadesini isteyebilecek. Aynı durum, bedeni hasar sonrasında tazminat elde eden araç sahibi için de geçerli.

Sürücü Ağır Kusurlu ise Sigorta Şirketi İtirazda Bulunabilecek

Düzenlemede sigorta şirketinin ödediği tutarın geri iadesi için, sürücünün ağır kusurlu olma şartı aranıyor. Örneğin, vefat eden sigortalanın yakınlarının, mahkemeye başvurarak tazminat hakkı kazanması durumunda, sigorta şirketi vefat eden sigortalının kazada ağır kusurlu olduğunu gerekçe göstererek karşı dava açabilecek. Mahkemenin de sürücüyü ağır kusurlu bulması halinde, tazminat ödemesi alan sigortalı yakınları, bu ödemeyi sigorta şirketine iade etmek zorunda kalacak.

Bu Değişiklik Trafik Sigortası Fiyatlarını Düşürecek mi?

Trafik sigortası primlerinde yaşanan büyük yükselişin sonrasında, fiyatların ucuzlatılması adına yapılan bu değişikliğin fiyatlara nasıl bir etkide bulunacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Poliçe Yenileme Tarihinizi Kaçırmayın

Trafik sigortası fiyatları hakkında yapılan bazı spekülasyonlar, sürücüleri poliçelerini yenilemekten kaçınmalarına neden olurken, bu durum çok daha büyük bir tehlikeye davetiye çıkartıyor. Zorunlu olması nedeniyle bütün araç sahiplerinin yaptırmakla mükellef oldukları trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri, aracın bağlanması, çekici, otopark ücreti ve aylık %5 oranında gecikme zammı bekliyor. Bu nedenle fiyatları “düşecek mi, yükselecek mi?” diye beklemeden, aracınızın zorunlu trafik sigortasını en iyi fiyat garantisi ile yaptırın. Hemen araç sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.


Benzer İçerikler

Yargitay’dan Kazazede Ailelerine İyi Haber

Yargıtay Genel Hukuk Kurulu'ndan kazazede ailelerine iyi haber… Trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu bile olsa yakınları sigortadan tazminat alabilecek.

Devamını Oku

Bayramda Trafiğe Çıkacaklar Dikkat!

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte trafikte riskte artıyor, bu nedenle trafik sigortasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Devamını Oku

Trafik Sigortasındaki Belirsizlik Sürüyor

Araç sahipleri bir taraftan trafik sigortası fiyatlarında indirim haberlerini beklerken, poliçe yenileme tarihini geciktirenleri ise çok daha ciddi bir tehlike bekliyor.

Devamını Oku