Trafik Sigortası Davalık Oldu

Geçtiğimiz günlerde trafik sigortası genel şartlarındaki değişiklik sonrasında mahkeme kararıyla sigorta şirketlerinin ödemek zorunda kaldığı vefat ve bedeni hasar tazminatlarının, ağır kusurlu sürücüden iadesinin yolunu açan karar, sonunda mahkemelik oldu. Ankara’da bir araç sahibi, kararı Danıştay’a götürerek, söz konusu uygulamanın kaldırılması talebinde bulundu.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik sigortası ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Fiyatlardaki fahiş artışlar sonrasında, primlerin düşürülmesi ve sigorta şirketlerinin maliyetlerini azaltılması adına, vefat ve bedeni hasar ödemelerinin iadesinin yolunu açan düzenleme yürürlüğe girdi. Ancak, söz konusu düzenleme başta araç sahipleri olmak üzere büyük bir kesimi memnun etmedi. Çünkü, sigorta şirketlerinin ödedikleri tazminatı mahkeme kararıyla geri alabilmelerini sağlayacak düzenleme, sadece araç sahibini değil, araç sahibinin yakınlarını da ilgilendiriyor. 2 Şubat 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile sigorta şirketi vefat eden sürücünün yakınları için mahkeme kararıyla ödediği tazminatı, yine mahkemeye itirazda bulunarak iadesini isteyebilecek. Aynı durum, bedeni hasar sonrasında tazminat elde eden araç sahibi için de geçerli.

Sürücü Ağır Kusurlu ise Sigorta Şirketi İtirazda Bulunabilecek

Düzenlemede sigorta şirketinin ödediği tutarın geri iadesi için, sürücünün ağır kusurlu olma şartı aranıyor. Örneğin, vefat eden sigortalanın yakınlarının, mahkemeye başvurarak tazminat hakkı kazanması durumunda, sigorta şirketi vefat eden sigortalının kazada ağır kusurlu olduğunu gerekçe göstererek karşı dava açabilecek. Mahkemenin de sürücüyü ağır kusurlu bulması halinde, tazminat ödemesi alan sigortalı yakınları, bu ödemeyi sigorta şirketine iade etmek zorunda kalacak.

Bu Değişiklik Trafik Sigortası Fiyatlarını Düşürecek mi?

Trafik sigortası primlerinde yaşanan büyük yükselişin sonrasında, fiyatların ucuzlatılması adına yapılan bu değişikliğin fiyatlara nasıl bir etkide bulunacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Poliçe Yenileme Tarihinizi Kaçırmayın

Trafik sigortası fiyatları hakkında yapılan bazı spekülasyonlar, sürücüleri poliçelerini yenilemekten kaçınmalarına neden olurken, bu durum çok daha büyük bir tehlikeye davetiye çıkartıyor. Zorunlu olması nedeniyle bütün araç sahiplerinin yaptırmakla mükellef oldukları trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri, aracın bağlanması, çekici, otopark ücreti ve aylık %5 oranında gecikme zammı bekliyor. Bu nedenle fiyatları “düşecek mi, yükselecek mi?” diye beklemeden, aracınızın zorunlu trafik sigortasını en iyi fiyat garantisi ile yaptırın. Hemen araç sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.

Benzer İçerikler

BES Ekonomiye Destek Oluyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’te fon toplamı 28.5 milyon...TL’ye ulaştı. Bundan dolayı bireysel emeklilik sistemi cari açığın azalmasına ve tasarrufların artmasına katkı...sağlamaya başladı.

2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve Yaptırımları 2018 yılı ile beraber...trafik cezaları konusunda geniş düzenlemeler yapıldı ve ceza tutarları arttırıldı. Bu sayede trafik...kurallarını ihlal edenlerin neden olduğu trafikte oluşabilecek olumsuz sonuçların önüne geçilmesi amaçlandı. Trafik...cezalarının ödenmesi konusunda ise sürücülere önemli bir kolaylık sağlandı. Trafik cezası kesilen sürücüler,...cezalarını ilk 15 gün içerisinde öderlerse tutar üzerinden %25'lik bir indirim kazanıyorlar. Sürücülerin ceza tutarlarını ödeme...gününü geciktirmeleri halinde ise %5'lik bir gecikme zammı eklenerek ceza ağırlaştırılır. Siz de trafik cezanızın olup...olmadığını öğrenerek en kısa zamanda ödemenizi yapın ve indirim seçeneğinden yararlanın. Trafik cezası sorgulama işlemi nasıl...yapılır öğrenmek istiyorsanız, 
Plakadan...Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğini inceleyebilirsiniz.   [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

2018 Trafik Cezaları ile İlgili Öne Çıkanlar

  • 2018...yılı için belirlenen trafik cezalarına yüzde 14,47 oranında zam getirilerek, ceza tutarları yeniden...hesaplandı.
  • 2018 için hazırlanan listede, en yüksek ceza 17.065 TL ile ruhsat çıkarmada usulsüzlük olarak belirlenirken,...en düşük ceza ise 85 TL ile taşıma sınırı üzerinde yolcu alma ihlali oldu.
  • Sürücülerin araç kullanırken en dikkat...etmeleri gereken temel kurallar, 2018'de arttırılmış cezalarla birlikte geldi. Ehliyetsiz araç kullananlar 2.018 TL , emniyet kemeri...takmayanlar 108 TL ceza alacaklar.
  • Trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan...ihlaller, 488 TL şeklinde cezalandırılarak güvenliğin sağlanması ve düzenin bozulmaması amaçlandı
  • Hız sınırı...ihlalleri için de yeni düzenlemelere gidildi. Belirlenen hız sınırlarını %10'dan %30'a kadar aşmak 235 TL, %30'dan fazla aşmak ise...488 TL şeklinde belirlendi.
  • Alkollü araç kullanma ihlaline ise kademe şeklinde cezalar öngörüldü. Alkollü araç...kullanmanın 1. seferinde 1.002 TL, 2. seferinde 1.256 TL ve 3.defa aynı kural ihlali gerçekleştirildiğinde 2.018 TL olarak belirlenen...cezalar uygulandı. Artı olarak Alkolmetreye üflemeyi reddetme halinde ise 2.869 TL bir ceza kesilerek zorluk çıkarma sıkıntısının...da önünün alınması amaçlandı.
Hem bütçenizi hem kendinizi tehlikeye atmamak için trafik kurallarını uyun...ve zorunlu trafik sigortasıkasko...sigortası gibi araç sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net'ten trafik...sigorta sorgulama yapın bütçenize en uygun sigorta teklifi ile 2018 trafik sigortası fiyatları listesine 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi trafik sigortası  ile ilgili bilgi alın.