444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yeni Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Değişiklik!

24 Şubat 2014

Trafik sigortası 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren değişti. Tüketicilerin primlerin çok yüksek olmasından dolayı şikayetçi olması nedeniyle yeni trafik sigortası yasası ile birlikte zorunlu trafik sigortası şartları ve primlerinde önemli değişiklikler yapıldı.

Trafik sigortasında 1 Ocak 2014 tarihine kadar yarı serbest bir uygulama hakimdi. Prim artış oranını ve hasarsızlık indirimini Hazine belirliyordu.

Sigorta şirketleri ise primleri bu doğrultuda belirleyerek Hazine’nin onayına sunuyordu.

Yeni trafik sigortası ile birlikte bu uygulama sona erdi ve trafik sigortasında tam serbest dönem başlamış oldu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Yeni Trafik Sigortası Değişiklikleri:
 

 • Yeni trafik sigortası ile birlikte trafik sigortasında tam serbest döneme geçildi. Böylece trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenmeye başladı. Hangi sürücüye ne kadar artırım ve indirim yapacağını kendisi belirleyen şirketler, bu oranların sebeplerini Hazine’ye bildirmekle yükümlü olacak.
   
 • Eski uygulamada en yüksek hasarsızlık indirimi oranı %20 olarak sınırlandırılmıştı. Yeni uygulamayla birlikte sigorta şirketleri bu oranı artırabiliyor. Böylece trafik kurallarına uyan ve kazaya karışmayan sürücüler daha az öderken, kazaya karışan sürücüler daha fazla prim ödemek zorunda kalacak.
   
 • Yeni uygulamayla beraber sigorta şirketleri uygulayacakları sigorta primlerini internet siteleri üzerinden açıklamak zorunda kaldı. Şirketler, internet sitelerinde, trafik sigortası sorgulama ekranı oluşturacak.
   
 • Sigorta şirketleri, yeni uygulama ile birlikte artık primleri aylık olarak belirliyor ve bir aydan önce değiştiremiyor. Eski uygulamada şirketler, primleri günlük olarak bile değiştirilebiliyordu.
   

Trafiğe çıkan her aracın yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortasını biran önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net üzerinden online trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Niçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir poliçedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

17 Haziran 2010 Perşembe

Zorunlu trafik sigortasında her araç için teminatlar aynıdır ancak teminat limitleri araç türlerine göre değişir. 

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik poliçelerinde de diğer tüm poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller genel şartlar ile belirtilmiştir.