444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yeni Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Değişiklik!

Trafik sigortası 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren değişti. Tüketicilerin primlerin çok yüksek olmasından dolayı şikayetçi olması nedeniyle yeni trafik sigortası yasası ile birlikte zorunlu trafik sigortası şartları ve primlerinde önemli değişiklikler yapıldı.

Trafik sigortasında 1 Ocak 2014 tarihine kadar yarı serbest bir uygulama hakimdi. Prim artış oranını ve hasarsızlık indirimini Hazine belirliyordu.

Sigorta şirketleri ise primleri bu doğrultuda belirleyerek Hazine’nin onayına sunuyordu.

Yeni trafik sigortası ile birlikte bu uygulama sona erdi ve trafik sigortasında tam serbest dönem başlamış oldu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni Trafik Sigortası Değişiklikleri:
 

 • Yeni trafik sigortası ile birlikte trafik sigortasında tam serbest döneme geçildi. Böylece trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenmeye başladı. Hangi sürücüye ne kadar artırım ve indirim yapacağını kendisi belirleyen şirketler, bu oranların sebeplerini Hazine’ye bildirmekle yükümlü olacak.
   
 • Eski uygulamada en yüksek hasarsızlık indirimi oranı %20 olarak sınırlandırılmıştı. Yeni uygulamayla birlikte sigorta şirketleri bu oranı artırabiliyor. Böylece trafik kurallarına uyan ve kazaya karışmayan sürücüler daha az öderken, kazaya karışan sürücüler daha fazla prim ödemek zorunda kalacak.
   
 • Yeni uygulamayla beraber sigorta şirketleri uygulayacakları sigorta primlerini internet siteleri üzerinden açıklamak zorunda kaldı. Şirketler, internet sitelerinde, trafik sigortası sorgulama ekranı oluşturacak.
   
 • Sigorta şirketleri, yeni uygulama ile birlikte artık primleri aylık olarak belirliyor ve bir aydan önce değiştiremiyor. Eski uygulamada şirketler, primleri günlük olarak bile değiştirilebiliyordu.
   

Trafiğe çıkan her aracın yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortasını biran önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net üzerinden online trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Sıfır Araç için Trafik Sigortası Fiyatları

Resmi Gazete yayınlanan tebliğe göre model yılı geçişleri artık Ağustos ayında değil, yılbaşlarında gerçekleştirilecek. 2012 yılı itibariyle gerçekleşen bu uygulama ile 01 Ocak 2013 ve 31 Aralık 2013 tarihleri arasında üretilen araçlar veya ithal edilen araçların tamamı 2013 model olarak kabul ediliyor.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm şirketler tarafından aynı teminatlar uygulanır. Bu yüzden şirketlerin vereceği tekliflerde teminat farkı bulunmaz ancak fiyat farklılıkları görülebilir. 

Devamını Oku

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

İlk defa araç muayenesi yaptıracak olan sürücüler için araç muayene randevusu almanın inceliklerini bu yazımızda bütün detaylarıyla anlattık. 

Devamını Oku