Trafik Sigortası Fiyatı Belirleme | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Fiyatı Belirleme

Ne yazık ki ülkemizde pek çok insan trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Trafik kazalarının en yayın sebepleri arasında aşırı hız ve sürücülerin yanlış hareketleri sayılabilir.

Trafikte geçirilen süre içerisinde ne gibi risklerle karşılaşılacağını kestirmek zordur, bu nedenle zorunlu trafik sigortası bir zorunluluk olmaktan da ötede bir ihtiyaçtır. Üstelik zorunlu trafik sigortasını yaptırmayanlar trafiğe çıkamayacağı gibi maddi cezalarla da karşılaşabilirler.

Trafik sigortası, kazaya olan sürücü için maddi destek sağlamakla birlikte oluşan masrafı en aza indirecektir.

Trafik sigortası limitleri, oluşan zararın boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Her hangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır.

  

Trafik sigortasındaki farklılıklar sadece verdiği limitlerle sınırlı değildir, trafik sigortası güvencesine sahip olabilmek için ödenecek prim oranları da bir takım değişkenlere göre farklılık gösterir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlemesinde her bir sigorta şirketi bir takım ortak ve bağımsız konulara göre hareket etmekte, farklı teklifler sunmaktadır. Ancak bazı değişkenler vardır ki hemen hemen her sigorta şirketinin trafik sigortası teklif kriterleri içerisinde yer alır.

Trafik sigortası fiyat belirlemelerinde en sık etkisi bulunan faktörleri bir araya getirdik.

Trafik Sigortası Fiyatları Belirleme
 

  • Her sigorta şirketi sigortalanacağı aracın hasarsızlık durumuna göre %5 ile %20 oranlarında hasarsızlık indirimi uygular. Hasarsızlık indiriminin değerlendirilebilmesi için en az 1 sene geçmelidir. Araç ilk senesini hasarsız atlatırsa, indirim oranı belli bir oranda kalır. Hasarsız geçirilen yıl arttıkça araç belirli bir üst indirim oranına kadar hasarsızlık indirimi almaya devam eder. Araç uzun seneler hasarsızlık indirimine hak kazandıktan sonra bir hasar yaşarsa, hasarsızlık indirimi bir önceki yılın oranına geri getirilerek, indirim oranında azalma olur.
     
  • Trafik sigortası fiyat belirlemelerinde etkili olan bir diğer değişken araç tipidir. Motosiklet ile tır için ödenecek trafik sigortası fiyatı aynı değildir. Araç tipi gibi aracın model yılı da trafik sigortası hesaplamalarında etkili olabilmektedir. Sigorta şirketleri aynı araç tipleri için dahi farklı teklifler verebilmektedir. 
     
  • Trafik sigortası hesaplama ve belirlemelerinde sıklıkla gözden kaçan bir ayrıntı vardır. Zorunlu trafik sigortası fiyat belirlemelerinde aracın trafiğe çıktığı yani  plakasının bağlı olduğu il, önemli bir ayrıntıdır. Aracın trafiğe çıktığı ildeki kaza riski ve güvenlik risk ortalaması, trafik sigortası fiyatlarını etkilemektedir. O ilde yaşanan trafik kazası riskine göre araçların daha uygun fiyattan mı yoksa, daha yüksek fiyattan mı sigorta yapılacağı belirlenmektedir.

Bu değişkenler trafik sigortası fiyatlarını etkileyen temel değişkenlerdir. Bu değişkenlerin dışında fiyatı etkileyen faktörler arasında sigorta şirketlerinin sunduğu ek teminatlar da vardır. Bu teminatların her sigorta şirketine göre değiştiğini unutmamalı ve zorunlu trafik sigortası yaptırırken sizin için en doğru sigortayı yaptırmaya dikkat etmelisiniz.

Siz de hem en uygun zorunlu trafik sigortası fiyatlarına ulaşmak, hem de en doğru teminatlarla sigortalanmak için Sigortam.net'e gelebilir, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Benzer İçerikler

2015 Araç Cezaları Kapsamı Nedir?

2015 yılı trafik cezaları kapsamı araç sahiplerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Önemli bilgiler hakkında detaylı bilgiyi alın, bütçenizi koruyun.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirlenir? En uygun trafik sigortası fiyatı nasıl hesaplanır?

Devamını Oku

Araç Tanımı Trafik Sigortasını Etki Eder mi?

Trafik sigortasındaki yeni yönetmelikle, araç bilgilerinin hatalı girildiği poliçelerin sigorta sahibini zarara uğratmasının önüne geçildi.

Devamını Oku