Trafik Sigortası Fiyatları Neden Artıyor?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları genelinde yaşanan son aylardaki yükseliş, sigortacıları konu hakkında açıklama yapmaya yönlendirdi. Haziran ayında uygulamaya giren yeni trafik sigortası şartları ve son aylardaki büyük bir yükselişin yaşandığı döviz kuru, trafik sigortası primlerindeki yükselişin ilk nedenleri arasında gösteriliyor. Trafik sigortasında en iyi fiyat garantisi ile poliçe sahibi olmak için “En Uygun Fiyata Trafik Sigortası Yaptırmanın Yolu” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigortacılar primlerde yaşanan fiyat artışlarındaki sebeplerin başında döviz kurundaki yükselişle beraber gelir hasar maliyetlerde yaşanan artışı gösterseler de, asıl sebebin yeni yapılan düzenlemeler ve değer kaybına bağlı tazminat taleplerinden kaynaklandığını belirtenler de yok değil.

Artışın Sebepleri Neler?

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken döviz kurunda yaşanan artışın yedek parça maliyetlerini arttırarak, trafik sigortası prim fiyatlarında yükselişe sebep olduğunu ifade etti. Ülgen ayrıca, yeni dönemde trafik sigortasında uygulanacak olan Eksper Atama Yönetmeliği’ndeki taban ekspertiz uygulamasında gidilen değişikliğin de hasar maliyetlerinin olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Sektör Zarara Uğradı

Yaşanan tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger ise yıllık olarak değerlendirildiğinde zorunlu trafik sigortası fiyatlarında yaşanan artışın %10 civarında olduğunu, fakat Ağustos ayı ile geçen yılın aynı döneminin karşılaştırıldığında bu artışın %32 seviyelerine çıktığını söyledi. Haziran sonu itibari ile sigorta şirketlerinin trafik sigortasından kaynaklı zararlarının 1.2 Milyar TL’ye ulaştığının altını çizen Ülger, her 1000 TL’lik primde, sektörün 500 TL’ye yakın zarara uğradını belirtti.

Asıl Sorun Bedeni Hasarlarda

Ortaya çıkan fiyat artışlarında döviz kurunun da etkisinin olduğunu söyleyen Ülger, ancak asıl problemin yeni düzenleme ile gelen değer kaybına yönelik tazminat taleplerinden kaynakladığını vurguladı. Artan maddi hasarların dosya maliyetindeki ortalama %22 artışın %15’inin maliyet artışından, %7’sinin ise değer kaybı ödemelerinden kaynaklandığına dikkat çeken Ülger, bu dönemde maddi hasardan daha yoğun bir artışın ise bedeni hasar ödemelerinde yaşandığını belirtti. Artık trafik sigortasında gerçekleşen hasarların %57’sinin bedeni hasarlardan oluştuğunu ifade eden Ülger, eskiden ise bu oranın %0 – 30 civarında olduğunu söyledi. Kurda yaşanan yükselmelerin trafik sigortası primlerindeki artışın devam etmesine neden olacağına değinen Ülger, asıl sorunun ise bedeni hasarlardaki maliyet artışından ve bu konudaki yasal eksiklikten kaynaklandığına vurgu yaptı. Ülger, trafik sigortası genel şartlarında yapılan düzenlemenin mahkemeler tarafından uygulanmaması halinde ortaya çıkacak belirsizliğin maliyet artışlarının devamına neden olacağını söyledi.

Fiyatlar Daha da Artabilir

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan bir diğer isim Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç ise trafik sigortası primlerinde geçen yıla göre Haziran ayından itibaren yaşanan bir artışın olduğunu, bu artışın ilk 6 ayda henüz kendisini göstermediğini, asıl zammın ise ikinci 6 aydan itibaren %40’lar seviyesinde olabileceğini belirtti. Bu artıştan en çok etkilenen kesimin ise ilk kayıt yaptıran ve hasarlı müşteriler olacağını vurgulayan Koç, artıştaki sebeplerin kaynağında döviz kurundaki yükseliş, yeni trafik sigortası genel şartları ve ekpertiz maliyetlerindenki yükselişin olduğunu söyledi.

Trafik Sigortası İçin Daha Fazla Ödemeyin

Trafik sigortası poliçelerinde müşterilerine en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanakları sağlayan Sigortam.net ile siz de zorunlu trafik sigortası poliçeniz için gereğinden fazla ödemeyin. En iyi fiyat garantisi ile trafik sigortası teklifialmak için hemen Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL