Trafik Sigortası Gecikme Cezaları Nelerdir?

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları Nelerdir?Trafik sigortası yaptırmamak, olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Trafik sigortası gecikme cezaları, araç sahiplerinin maliyet açısından da sıkıntılı süreçlere girmesine neden oluyor. Her ne kadar bu riski göze alarak trafik sigortası gecikmelerini hiçe sayan sürücüler olsa da, araç sigortası gecikmelerinin tespit edilmesi halinde kişiler, sigortasını yaptırmak zorunda kalacaktır, aksi halde sigortasız araç trafikten men edilecektir. Bu durumda sürücüler, trafik sigortası sorgulaması yaparak trafikte yaşayabilecekleri olumsuzlukları öngörüp önlem alabilirler.

2018’de trafik sigortası yaptırmamanın cezası ne kadar oldu? Zamlı fiyatları öğrenmek için “2018 Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar Oldu?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Üstelik artık online işlemler ile; denetimlerde trafik sigortasını geciktirmiş kişileri tespit etmek, ceza kesmek çok daha kolay. Trafik sigortasının online sisteme geçilmesi ile işlemler rahatlıkla takip edilebilmekte, takip neticesinde ise trafik sigortası sahibinin ne zaman, nere de, saat kaçta sigorta sahibi olduğu görülebilmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik sigortası gecikme cezaları ; trafikten men edilme, aracın çekilmesi ya da maddi yaptırımlar gibi cezaları kapsıyor ancak cezai yaptırımlar değişebiliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; trafik sigortasız geçirdiğiniz her gün ceza oranı ile orantılı. Ne kadar geciktirirseniz o kadar ceza oranınız artar.
Trafik sigortası yaptırmadığınız gerekenin ertesi günü yaptırmanız halinde %5 oranında bir ceza ödemeniz gerekir. Bu koşullarda dikkat edilmesi gereken bir nokta var; trafik sigortası yenileme tarihi hafta sonuna denk geliyor ise poliçe yenilemenizi ilk iş gününde yaptırmanız şartıyla gecikme cezası uygulanmamaktadır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları

Trafik sigortası gecikme cezasıyla 2 şekilde karşılaşabilir, iki farklı durumda iki farklı yaptırımla karşılaşırsınız.

1. Sigorta yaptırırken karşılaşabilir, gecikme cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

2. Trafik çevirmesi esnasında karşılaşabilirsiniz ancak bu durumdaki cezai yaptırım bütçenizi daha fazla sarsacaktır.

Trafik sigortası poliçenizi zamanında yenilemeniz koşulunda iki seçenek doğar. Aracınızın hasar alması halinde basamak seviyeniz bir kademe, iki hasar alması halinde ise iki kademe aşağı iner. Trafik sigortanızı geciktirmeniz, yenilememeniz koşulunda ise hem kademe düşer hem de geciktirdiğiniz her otuz gün içerisinde % 5 oranında gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı %50 ile sınırlanmıştır.
Görüldüğü üzere devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası yaptırılmaması bir yana geciktirilmesi halinde defarklı oranlarda cezalar içeriyor. Oysa hiçbir cezai yaptırımla karşı karşıya kalmadan trafik sigortası yaptırmak da mümkün. Nasıl mı?
Sigortam.net’te bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz internetten, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak trafik poliçenize sahip olun.

Benzer İçerikler