Trafik Sigortası Hakkında Önemli Bilgiler

Diğer ismi karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan trafik sigortası isminden de anlaşılacağı gibi motorlu araçların sigortalanması manasına gelir.

Ancak tanım trafik sigortasını anlamak için yeterli değil, tam anlamıyla trafik sigortasını anlamak için trafik sigortası hakkında önemli bilgilerden haberdar olmalısınız.

İlk olarak şunu bilmelisiniz; trafik sigortası sizin aracınızın değil olası kaza anlarında diğer aracın hasarını karşılaması için yaptırılır. Sigorta fiyatları ücreti yıllık olarak belirlenir ve yıllık olarak ödenir. Hasar ve hazarsızlık durumunda ödü yahut ceza gibi uygulamalar merak konusu. 

Hasarsızlık durumunda yüzde 20’lere varan indirim yapılmakla birlikte hasarlılık durumunda yüzde 500’e kadar prim uygulanabilmekte. Trafik sigortasında amaç zarar gören üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarını karşılamaktır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yasal yaptırımları olması sebebi ile trafik sigortası yaptırılmaması halinde araç trafikten men edilerek otoparkta bekletilir. Aracın trafiğe tekrar çıkabilmesi için trafik sigortasının ödenmesi ve otoparkta kaldığı süreç için otopark ücreti ödemek zorundadır. Cezadan sonra araç tekrar trafiğe katılabilir.

Her aracın sigorta fiyatları ise aynı değildir. Motorlu araç türüne göre prim de değişecektir. Bu demek oluyor ki otomobil ve motosiklet için aynı prim ödenmez. 

Araç türü dışında aracın ticari olup olmaması, hangi ile kayıtlı olduğu da primi belirleyen faktörler arasındadır. Trafik sigortası ödemelerinin peşin olup olamayacaği ise sözleşmeyi yapan tarafları bağlıdır. 

Normal şartlarda harç, vergi gibi primler hesaplanarak toplam tutar belirlendikten sonra sigorta ücreti tamamıyla poliçe karşılığında ödenir. Taraflar sigortanın en az dörtte birini ödeyerek kalan tutarı poliçeyi almak karşılığı ile taksitlendirebilir. Bu durumda ödemenin peşin olarak yapılması durumu ortadan kalkar. 

Taksitlendirme yapılması durumunda sigortacı prim ödemesinden kaynaklanan sözleşmenin feshi hakkından vazgeçmiş olur.

Sigortam.net üzerinden  sigorta sorgulama ile 2014 trafik sigorta hesaplaması yapabilir, en güncel fiyatlara ve sigorta şirketleri listesine 3 dakikada ulaşabilirsiniz.

İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdantrafik sigortası fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL