444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri

10 Ekim 2014

Trafik sigortası, kazadan hasar gören ve sorumluluğu bulunmayan sürücülerin maddi zararlarını ve karşı araçta bulunan ya da 3.kişilerin uğrayacağı ölüm ve yaralanma gibi tedavi masraflarını karşılar. Bu trafik sigortasının, toplumsal bir sorumluluk üstlendiğinin en açık kanıtıdır.

Sigorta sahipleri, araçlarını sigortalarken bir şekilde güvence altında olduklarını bilirler ama hasarın nasıl ve ne kadarının karşılanacağı konusu yaşanan kazalardan sonra merak konusu olur.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında değerlendirilecek hasarların karşılanması ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek, bilinçli bir tüketici olmanızı sağlayacaktır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri ile İlgili Merak Edilenler


Trafik Sigortası Hasarları Ne Zaman Ödenir?

Herhangi bir hasar durumda, sigorta teminatları kapsamında tazminatın en kısa sürede ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir. Bu belgeleri öğrenmek için; "Hasarda İstenen Belgeler" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik sigortası hasar ödemeleri, gerekli belgelerin sigorta şirketine teslim tarihinden itibaren 8 iş günü içerisinde ödenir. Burada dikkatten kaçmaması gereken husus, belgelerin poliçede belirtilen zamanda sigorta şirketine ulaştırılmasıdır. 8 iş günü süreci bu aşamada işlemeye başlayacaktır. Gerekli belgelerin ulaştırılmaması gibi durumlarda talep edilen ödeme de gecikecektir. Bu nedenle belgelerin eksiksiz olması ve sigorta şirketine zaman kaybetmeden verilmesi büyük önem arz eder.

Trafik Sigortası Dava Masraflarını Karşılar mı?

Trafik sigortasında sigortalıya dava açılması halinde, trafik sigortası maddeleri dahilinde, dava masrafları ve avukat giderleri sigorta şirketi aracılığı ile ödenecektir. Motorlu aracın sürüşünden kaynaklı oluşan hasarlarda, sürücünün kusuru oranında sürücüye oluşan hukuki durum trafik sigortası kapsamında değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlıkta dava yoluna gidilmesi durumunda, avukat ücretleri de teminat içerisinde yer alır.

Servisteki Araca Sigorta Ödeme Yapar mı?

Bakım, onarım, alım-satım ve diğer işlemler için serviste bulunan araçların sebebiyet verdiği zararlar, trafik sigortası ile karşılanmaz. Yani, serviste bulunan araç için trafik sigortası ödeme yapmaz. Teknik servis ve bakım hizmeti veren kurumların kendilerine bırakılmış olan araçların zararlarını karşılaması için kuruluşlarına zorunlu trafik sigortası yapmaları gereklidir.

Örneğin; Tamirhaneye bıraktığınız aracınızın bir kişiye çarpması sonucu o kişinin yaralanması durumunda hastane masraflarında sizin aracınızın trafik sigortası geçerli değildir. Zararın karşılanması işletme sahibinin sorumluluğundadır.

Trafik Kazasının Neden Olduğu Hastane Masraflarını Kim Karşılar?

2011 yılında Trafik kazalarının sebep olacağı sağlık giderlerini sigorta şirketlerinin yerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesine karar verilmiştir. Yani sigorta şirketleri hastane masrafları için ödeme yapmamaktadır.

Trafik kazasında hangi tarafın suçlu olup olmadığına ve sigorta sahibi olup olmadığına bakılmaksızın kazanın sebebiyet verdiği tüm hastane giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sorgusuz karşılanmaktadır. Bu giderlere ameliyat ve tıbbi malzeme masrafları da dahildir.

Siz de hala trafik sigortanızı yaptırmadıysanız yahut yenilemediyseniz Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulaması yapın, 2014 trafik sigortası fiyatları içerisinden en uygun olanını sadece 3 dakikada bulun. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Hasarda İstenen Belgeler

10 Haziran 2010 Perşembe
Sigorta teminatları kapsamında hasarda istenen belgeler konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Trafik Sigortası Bedeni Hasarları Karşılar Mı?

03 Nisan 2014 Perşembe

Trafik sigortasının bedeni zararları karşılayıp karşılamadığı konusunda emin değil misiniz?

Trafik Kazasında Zaman Aşımı Süresi Nedir?

30 Nisan 2014 Çarşamba

Herhangi bir trafik kazasında karşınızdaki sürücü suçlu ise talep edebileceğiniz bazı teminatlar vardır. Bu teminatlara hak kazanmak için kazanın meydana geldiği tarihten itibaren belirli bir zaman dilimi içinde hakkın talep edilmesi gereklidir.