444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tüm motorlu taşıt sahiplerince yaptırılması yasalar tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası, bir kaza halinde karşı tarafa verilen zararı karşılamakta, kazaya neden olan araç sahibi için maddi destek yaratmaktadır. Trafik sigortası fiyatları Hazine Müsteşarlığı tarafından yıllık olarak belirlenir ve sigorta şirketlerine iletilir. Bu fiyatların kapsadığı teminatların içeriği ve limitleri her araç için aynıdır.

Trafik sigortası hesaplama işlemi için belirlenen fiyatlar, araçların yaşı ve hasar geçmişlerine göre belli kademelere ayrılmıştır. Bu kademeler dahilinde kalan tüm araçlar için trafik sigortası prim, poliçe bedeli ve ödenecek tazminat limitleri aynıdır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarına etki eden değişkenler şunlardır:
-Araca ait bilgiler (Markası, modeli, üretim yılı, kullanım amacı vb.)
-Aracın hasar geçmişi (Yıl içinde kaza yapma sayısına göre fiyat kademesi değişmektedir.)
-Aracın bağlı olduğu il
-Poliçenin zamanında yenilenip yenilenmediği

Bunların dışında sigorta fiyatına etki eden faktörler arasında sigorta şirketlerinin ek olarak sunduğu teminatlar olabilmektedir. Bu teminatlar ve prim oranları her sigorta şirketine göre değişebilmektedir. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası fiyat karşılaştırması yapmak, sizin en doğru sigortaya ulaşmanızı ve en avantajlı poliçeye sahip olmanızı sağlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL
Sigorta sorgulama ile Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin ürünlerini karşılaştırarak ihtiyacınız olan en uygun poliçeye sadece 2 dakikada sahip olun. Araç kasko ve trafik sigortası ile ilgili tüm ihtiyaçlarınız için Sigortam.net internet sitemizden ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Geçerli Olan Zorunlu Trafik Sigortam Varsa Yeni Bir Poliçe Düzenlenir mi?

Geçerli olan zorunlu trafik sigortanıza rağmen yeni bir sigorta yaptırmanızın size bir avantajı yoktur ancak; poliçe yenilemenizi geciktirmenizin zararı çok.

Devamını Oku

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası için En Doğru Adres

Sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası ürünleri arasında yapılacak araştırma ve karşılaştırma en uygun trafik sigortasının en pratik yoludur. 

Devamını Oku

Sigorta Nedir?

Sigorta, sigortalının sigorta şirketine ödediği prim karşılığında çeşitli risklere karşı kendisini güvence altına almasıdır. Bir bakıma toplamsal dayanışma sistemidir.

Devamını Oku