444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası İptali ve Para İadesi

11 Aralık 2014

Yeni bir araç sahibi olan tüm sürücülerin ilk yaptırması gereken şey trafik sigortasıdır. Trafik sigortanızı aksatırsanız, gecikme faizi ile karşı karşıya kalırsınız. Trafik sigortasını geciktirdiğiniz her yıl bütçenizden %5 daha fazla para çıkar. 

Trafik Sigortası Geri Ödeme İşlemleri 12 Ağustos 2016'da Başlayacak. Peki Kimler Ödeme Alacak? Detaylar için Tıklayın!

Her yıl yenilenmesi gereken trafik sigortası 1 yıllık bir güvence için yapılır ancak yıl içerisinde trafik sigortanızın iptalini gerektiren durumlar yaşayabilirsiniz. Sigortanın kapsamı ve vereceği teminatlar gibi iptali gerektiren haller de trafik sigortası genel şartlarında belirtilmiştir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; tüm sigorta türlerinde olduğu gibi trafik sigortası da iyi niyet esasına bağlı kalınarak yapılır. Dolayısıyla hem sigortalıların hem de sigorta şirketlerinin bir takım sorumlulukları bulunur. Bu sorumlulukların yerine getirilmemesi, trafik sigortasının iptal yani feshedilme hakkını doğurur.

Sürücülerin üstüne düşen görevler arasında poliçenin düzenlenmesinde verilen bilgileri doğru ve eksiksiz iletmesi gelir. Sigorta şirketi sigorta sahibinin vermiş olduğu bilgilerin yanlış veya eksik olduğunu tespit ederse, trafik sigortası iptal edilir.

Trafik sigortası iptalini yasal kılan başka bir durum sigorta süresi içerisinde değişikliklerin olmasıdır. Bu değişiklik hem sigortalıdan hem de sigorta şirketinden kaynaklı yaşanabilir. Önemli olan tarafların durumdan birbirini haberdar etmesidir.

Trafik sigortası iptalinin sıklıkla yaşandığı durumlar, araç değişimi veya aracın elden çıkarılmasıdır. Her 2 durumda da aracın ruhsat sahibi değişecektir. Trafik sigortası da ruhsat sahibi adına düzenleneceği için sigorta iptal edilmeli, yeni bir poliçe düzenlenmelidir. Aracın yeni sahibinin 10 gün içerisinde kendi adına hazırlanacak bir poliçe talebinde bulunması gerekir.

Peki, iptal durumunda trafik sigortası için ödediğiniz ücret ne olur?

Trafik Sigortası Geri Ödemeleri

Trafik sigortası iptalinde yılın geri kalan günleri hesaplanarak içeride kalan paranızın iadesi gerçekleştirilir. Geri ödeme işleminiz, ödeme yöntemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer ödemenizi kredi kartı ile yaptıysanız, geri ödemeniz de kredi kartına yapılır.

Hangi durumu yaşarsanız yaşayın trafik sigortanız için ödediğiniz prim boşa gitmez. Tam tersi bütçenizde tasarruf sağlamak adına trafik sigortanızdan ödün vermeniz daha büyük maliyetlere neden olur. Siz de trafik sigortası poliçenizin güvencesini daima hissetmek için trafik sigortası fiyatlarına dair bilgileri Sigortam.net'ten alın, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdaki uzmanlarımızdan destek isteyin.


Okumaya Devam Edin

Trafik Sigortası Sorgulama

04 Kasım 2011 Cuma
Trafik sigortası sorgulama hizmetinden faydalanmak ve değişik sigorta şirketlerinin sunduğu fiyatları karşılaştırmak Sigortam.net ile artık çok kolay.

Trafik Kazası Tutanağı

07 Şubat 2012 Salı
2008 yılından beri maddi hasarlı kazalarda bilindiği gibi sürücülerin kendileri tutanağı doldurmaktalar.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

02 Mart 2012 Cuma

Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası,  kaza vuku bulduğunda, sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir.