Trafik Sigortasının İptalini Gerektiren 3 Durum

Kısaca trafik sigortası olarak adlandırılan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali  Sorumluluk Sigortası’nın genel şartları dahilinde; fesih yolu ile sigortanın sona erdirilebileceği belirtilmiş ve sigortanın iptali durumlarında geçerli olacak hükümler belirlenmiştir.

Her şeyden önce sigorta şirketi ve sigortalının, sigorta işlemini iyi niyet kurallarına sadık kalarak yapması esastır. Bu anlayış doğrultusunda sigorta şirketi, sigorta sahibi olacak kişinin beyan ettiği bilgileri doğru kabul eder ve bu bilgiler ışığında trafik sigortası poliçesini hazırlar.

Eğer sigorta şirketi, sigorta sahibinin verdiği bilgilerin doğru olmadığını-gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarırsa ve bilgiler yeni bir sigorta yaptırmayı gerektirecek kadar yetersiz ise poliçenin yeniden gözden geçirilmesi söz konusu olur ve trafik sigortasının genel şartları dahilinde poliçeniz yeniden hazırlanabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasının İptalini Gerektiren Durumlar

Eksik Bilgi ile Hazırlanan Trafik Sigortası

Sigorta şirketi poliçenin eksik bilgi ile hazırlandığını öğrendiği andan itibaren 8 gün içerisinde sigortanın prim farkının ödenmesini talep eder. Eğer sigorta sahibi aradaki prim farkını sigorta şirketine ödemez veya ödemeyeceğini bildirir ise trafik sigortası sözleşmesi feshedilmiş sayılacaktır. Sigortanın feshinde ise sigorta poliçesinin kalan günleri hesaplanır ve prim tutarı sigortalıya iade edilir.

Sigorta şirketinin prim farkının ödenmesini talep etme süresi 8 gün ile sınırlıdır, eğer sigorta şirketi bu süre içerisinde talepte bulunmaz ise fesih hakkını kaybeder. Eksik veya yanlış bilgi ile hazırlanan sigorta poliçesi feshedilemez.

Ancak sigorta sahibinin kasıt olup olmadığına göre de durum değişebilir. Eğer sigorta şirketi kasten doğru bilgi vermediyse ve sigorta şirketini yanılttıysa ödenmiş veya ödenecek tazminatın tamamı trafik sigortası sahibinden istenir. Kast olmaması halinde; sigorta şirketi alınan trafik sigortası primi ile alınması gereken prim arasındaki oran kadar geri iade talebinde bulunur.

Değişikliklerin Sigorta Süresinde Ortaya Çıkması

Trafik sigortası feshi ile ilgili bir başka hal, değişikliklerin sigorta süresi içerisinde ortaya çıkması ve sigorta sahibinin bu durumu öğrenir öğrenmez 8 gün için sigorta şirketine bildirmemesi durumudur. Bu hal sigorta şirketinin yükümlülüğüdür. Sigorta şirketi değişiklikle ilgili bildirimi alması halinde prim farkını hesaplamalı ve talep etmek durumundadır, yine sigorta sahibi prim farkını ödemez ise trafik sigortası sözleşmesi feshedilmiş sayılır.

Sigortalı Aracın Satılması

Trafik sigortasının iptali ile ilgili bir diğer önemli nokta da genel şartlar içerisinde yer alan işletenin değişmesidir. Burada kastedilen aracın el değiştirmesi durumudur. Trafik sigortası yapılan aracın başka bir sürücüye satılması sonrasında, aracın satış tarihi baz alınarak 10 gün içerisinde sigorta şirketine bildirimi yapılmalıdır. Aracın el değişimi sonrası trafik sigortası, sigorta şirketi tarafından iptal edilecek ve poliçe yenilemesine kadar olan prim tutarı hesaplanarak iadesi gerçekleşecektir.

Siz de Sigortam.net’in trafik sigortası sorgulama formunu doğru ve eksiksiz bilgi ile doldurun, en uygun trafik sigortasına doğru teminatlar ile ulaşın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs 2018 Sonuçları

Kasko sigortası primleri Mayıs ayında 2 puan yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2...puan, trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Mayıs ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Mayıs ayı kasko...sigortası endeksi Nisan ayına göre 2 puanlık artış kaydederek 97 oldu. Trafik sigortasında ise Nisan ayında 65 olan endeks, Mayıs...ayında yaşanan 1 puanlık artış yaşayarak 66 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.080 TL’ye;...831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan,...endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini müşteriye sunan...Türkiye’nin en büyük sigorta platformu olarak, müşterilerimizin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde...satın almalarını sağlıyoruz. Ayrıca ilk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko...ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan artış yaşadı ve Mayıs ayında 97 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Mayıs ayında 2.080 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mayıs ayında 1 puanlık bir artış kaydederek 66 oldu. Böylece geçen ay 863 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi, geçen yıl aynı dönemde 737 TL olarak...gerçekleşmişti. Geçen yıl Mayıs ayında 2.014 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Mayıs ayında 2.080 TL oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu...yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: