444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortasında Manevi Tazminatlara Tahkim Yolu Göründü

01 Nisan 2016

Trafik sigortası primlerinin düşürülmesi için gerçekleştirilen çalışmaların en kritik noktalarından birisi olan manevi tazminatlar için çok önemli bir adım atıldı. Torba kanuna giren madde gereğince artık zorunlu trafik sigortasında manevi tazminat talebide bulunan kişiler öncelikle sigorta şirketleri ile uzlaşma arayışına girecek. Eğer bir uzlaşma sağlanamazsa mahkeme veya Sigorta Tahkim Komisyonu’na gidilmesi istenecek.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Trafik Sigortası Fiyatlarının Düşürülmesi Adına Bir Hamle Daha

Geçen yılın son çeyreğinden itibaren etkisini gösteren trafik sigortası fiyatlarındaki aşırı yükseliş, 2016’nin ilk üç ayını geride bırakmamıza rağmen halen çözülebilmiş değil. Prim fiyatlarının düşmesi için geçtiğimiz haftalarda sigorta şirketlerinin istedikleri iki madde torba kanunla meclisten geçerken, diğer iki madde için de çalışmalar devam ediyor. Sigorta şirketlerinin sürekli dile getirdikleri manevi  tazminatların yargı yoluna gidilerek talep edilmesi ve bu tazminatlar için bir standart getirilmemesinden kaynaklı ödeme problemleri içinse yeni bir çözüm getirilecek. Torba yasadaki yeni maddeye göre tazminat talebinde bulunan kişiler, öncelikle sigorta şirketi ile iletişime geçerek anlaşmaya çalışacak, ancak bu aşamada bir sonuç alınamazsa mahkemeye veya Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılabilecek.

Hem Sigortalı, Hem de Şirketler Karlı Çıkacak

Sigorta şirketleri kanadından yapılan açıklamalarda, manevi tazminat talebinde bulunan kişilerin sigorta şirketi ile görüşmeden, aracılar vasıtasıyla yargı yoluna başvurmalarının, ödenen tazminatın çok önemli bir bölümünün aracılara gitmesine neden olduğunun altı çiziliyor. Tazminat talebinde bulunan kişilerin öncelikli olarak sigorta şirketine başvurmaları halinde aracılara ödenen ücretin ortadan kalkacağını ve bu şekilde sigortalıların daha kazançlı çıkacağını ifade eden şirket yetkilileri, böylelikle yargı üzerindeki iş yükünün de hafifletileceği görüşündeler.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigortacı ve sigortalı arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü için geçtiğimiz yıllarda faaliyete başlayan Sigorta Tahkim Komisyonu, işlemlerin yargı sürecine göre çok daha hızlı bir biçimde çözülmesi ve aracılara ihtiyaç duyulmadan herkesin bireysel olarak başvuru yapabilmesini sağlaması nedeniyle, sigorta anlaşmazlıklarında çok önemli bir role sahip. Ancak sigortalının, Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilmesi için problemini yargı sürecine taşımaması gerekiyor. Komisyonla ilgili daha detaylı bilgiye “Sigorta Tahkim Komisyonu” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2 Dakikada Trafik Sigortası Teklifi Alın

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarının şirketten şirkete farklılık göstermesi nedeniyle olabildiğince farklı yerden teklif almak, poliçenizi daha uygun bir fiyata yaptırmanızı sağlayabilir. Bu nedenle siz de hemen Sigortam.net’ten trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerine sadece 2 dk’da ulaşarak, poliçenizi en uygun fiyata yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.