444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Basamak Hesaplama

Yürürlüğe giren yeni trafik sigortası genel şartları sonrasında, poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminizin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsiniz. 

Trafik Sigortasında Basamaklara Göre Tavan Fiyat İndirimleri 12 Nisan’da Başladı, İndirimli Fiyatları Görmek için Hemen Teklif Alın 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulama ile trafik sigortası basamaklarının önemi çok daha fazla artacak.Trafik sigortası basamaklarına göre belirlenen tavan fiyatlara göre trafik sigortaınızı yaptırabilir, poliçenize indirimli ve Sigortam.net ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz.

Trafik Sigortası İptali Uygulaması Kaldırıldı

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması ise yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek.

Türkiye Geneli Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Trafik Sigortası Basamakları

Basamak Tavan Fiyat (TL)
1. Basamak 2.015 TL
2. Basamak 1.612 TL
3. Basamak 1.209 TL
4. Basamak 807 TL
5. Basamak 685 TL
6. Basamak 565 TL
7. Basamak 444 TL

İstanbul Tavan Fiyatlar

1. Basamak 2.137 TL
2. Basamak 1.710 TL
3. Basamak 1.282 TL
4. Basamak 855 TL
5. Basamak 727 TL
6. Basamak 599 TL
7. Basamak 470 TL

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulunan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır.

İndirim Hakkı Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 7 basamak bulunmaktadır. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü için 4. basamak tarifesi uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde prim ücreti 5. basamakla değerlendirilerek %15, ikinci yılında hasarsızlık olması halinde 6. basamakla %30, üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde ise 7.basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Neden Daha Düşük Basamaklardayım?

İçeriğimizin başlarında da belirttiğimiz gibi, bu uygulamanın asıl amacı dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmek olduğu kadar, poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri de bir anlamda cezalandırmaktır. Bu yönüyle sürücülerin daha dikkatli olmalarına ve trafik kurallarına uymalarına teşvik edici bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Trafik sigortası basamak uygulamasında poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakla %100, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakla %150 oranında poliçe priminde artış uygulanmaktadır.

Basamaklar ve Anlamları

 

1. Basamak Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde ise %150 artış uygulanır.
2. Basamak Poliçenin ikinci yılının hasarla kapatılması halinde %100 artış uygulanır.
3. Basamak Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %50 artış uygulanır.
4. Basamak İlk kez trafiğe çıkacak sürücüler uygulanan tarifedir.
5. Basamak Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %15 indirim uygulanır.
6. Basamak Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %30 indirim uygulanır.
7. Basamak Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %45 indirim uygulanır.

 

Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası basamak sorgulama tramer.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Buradan sigorta şirketleri arasından kendi şirketinizi seçtikten sonra, poliçe sicil numaranızı ve diğer bilgilerinizi doldurarak hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Trafik sigortası poliçenizi, hasarsızlık indirimi dışında bir diğer farklı yöntemle, daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Sigorta sorgulama ile tek bir defada Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görebilir, sizin için en uygun poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hemen online zorunlu trafik sigortası sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın en iyi fiyat garantisi ile %50’ye varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanın.


Benzer İçerikler

Sigortam.net’ten Alabileceğiniz Anadolu Sigorta Ürünleri

 Anadolu Sigorta hızlı ve eksiksiz hasar ödemesi, Maksimum Hizmet Sigortacılığı anlayışı, yurt genelinde yaygın acenteleri, teknoloji kullanımı, sigorta hizmetlerindeki öncülüğü ve sürekli ürün geliştirme kabiliyetiyle farklılığını ortaya koymaktadır. 

Devamını Oku

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezasını Biliyor musunuz?

Türk Nippon Genel Müdürü, başta trafik sigortası olmak üzere zorunlu sigorta türleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizdeki trafik sigortası yaptırımlarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Devamını Oku

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları için 5 Püf Nokta!

En uygun zorunlu trafik sigortası fiyatları için püf noktaları incelemeniz ve Sigortam.net'ten 2 dakikada trafik poliçe sorgulaması yapmanız yeterli.

Devamını Oku