Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

Yürürlüğe giren yeni trafik sigortası genel şartları sonrasında, poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminizin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsiniz. Trafik sigortası poliçe basamak hesaplama ve sorgulama ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Trafik Sigortasında Basamaklara Göre Tavan Fiyat İndirimleri 12 Nisan’da Başladı, İndirimli Fiyatları Görmek için Hemen Teklif Alın 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulama ile trafik sigortası basamaklarının önemi çok daha fazla artacak.Trafik sigortası basamaklarına göre belirlenen tavan fiyatlara göre trafik sigortaınızı yaptırabilir, poliçenize indirimli ve Sigortam.net ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz.

Trafik Sigortası İptali Uygulaması Kaldırıldı

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması ise yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek.

2018 İstanbul Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

Basamak Tavan Fiyat(Otomobil)
1.Basamak 2,712 TL
2.Basamak 2,169 TL
3.Basamak 1,627 TL
4.Basamak 1,085 TL
5.Basamak 922 TL
6.Basamak 759 TL
7.Basamak 597 TL

 

Trafik sigortası azami prim fiyatlarına Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden ulaşabilirsiniz. Araç grubuna, basamak sayısına ve illere göre değişen fiyatları, trafik sigortası azami brüt prim tutarları 2018 Ekim ayı için  buradan inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulanan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır. Siz de trafik sigortası poliçe basamak hesaplama yapmak için poliçenizin güncel durumuna bakabilir, indirim oranınızı kontrol edebilirsiniz.

İndirim Hakkı Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 7 basamak bulunmaktadır. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücü için 4. basamak tarifesi uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde prim ücreti 5. basamakla değerlendirilerek %15, ikinci yılında hasarsızlık olması halinde 6. basamakla %30, üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde ise 7.basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Neden Daha Düşük Basamaklardayım?

İçeriğimizin başlarında da belirttiğimiz gibi, bu uygulamanın asıl amacı dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmek olduğu kadar, poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri de bir anlamda cezalandırmaktır. Bu yönüyle sürücülerin daha dikkatli olmalarına ve trafik kurallarına uymalarına teşvik edici bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Trafik sigortası basamak uygulamasında poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakla %100, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakla %150 oranında poliçe priminde artış uygulanmaktadır.

Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

 

Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

1. Basamak Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde ise %150 artış uygulanır.
2. Basamak Poliçenin ikinci yılının hasarla kapatılması halinde %100 artış uygulanır.
3. Basamak Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %50 artış uygulanır.
4. Basamak İlk kez trafiğe çıkacak sürücüler uygulanan tarifedir.
5. Basamak Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %15 indirim uygulanır.
6. Basamak Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %30 indirim uygulanır.
7. Basamak Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %45 indirim uygulanır.

 

Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası basamak sorgulama tramer.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Buradan sigorta şirketleri arasından kendi şirketinizi seçtikten sonra, poliçe sicil numaranızı ve diğer bilgilerinizi doldurarak hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Trafik sigortası hasarsızlık indirimi sorgulama, internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Trafik sigortası poliçenizi, hasarsızlık indirimi dışında bir diğer farklı yöntemle, daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Sigorta sorgulama ile tek bir defada Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görebilir, sizin için en uygun poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hemen online zorunlu trafik sigortası sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın en iyi fiyat garantisi ile %50’ye varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanın.

Benzer İçerikler