Trafik Sigortası Prim İadesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan zorunlu trafik sigortası ile ilgili araç sahiplerini oldukça sevindirecek bir haber verdi. Sigorta şirketlerinin 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sürücülerden aldıkları fazla primleri iade edeceğini belirten Doğan, söz konusu prim iadesinin Haziran 2014 – Eylül 2015 tarihleri arasını kapsayacağını söyledi. Prim iadesinin 2 yıl boyunca devam edeceğini vurgulayan Doğan, söz konusu iadenin trafik sigortası fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olmadığı konusunda ise uyarıda bulundu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Prim İade Sorgulama İşlemi için Görsele Tıklayın

trafik sigortası prim iade soegulama

Sigorta Şirketleri Yanlış Hesaplama Yaptı

Söz konusu iadenin nedeni ise sigorta şirketlerinin yaptığı yanlış hesaplama sebebiyle araç sahiplerinden alınan fazla primler. Doğan’ın verdiği bilgiye göre sigorta şirketleri 2014 yılına kadar 2 – 3 yıl boyunca trafiğe çıkmayan sürücülerin hasar kayıtlarını tutmadı. Bu durum da hasarı bulunmayan sürücünün ilk defa trafiğe çıkmış gibi değerlendirilerek fazladan trafik sigortası primi ödemesine neden oldu. 2014 yılında ise yeni bir sistem kurularak bütün sürücülerin hasar kayıtlarının tutulması sağlandı. Ancak sigorta şirketleri 2014’ün Haziran ayında devreye giren bu sistem yerine, yine eskisi gibi poliçe kesimine devam ederek, hasar kaydı bulunmayan sürücülere gerekenden daha yüksek fiyata prim yazmaya devam etti. Hesaplamalardaki bu hata ise Eylül 2015’te ortaya çıktı. Hazine Müsteşarlığı ise geçtiğimiz hafta bir genelge yayınlayarak sigorta şirketlerinin yaptıkları yanlış hesaplamalar nedeniyle hak sahiplerinden toplanan fazla primlerin iadesinin yapılmasına karar verdi.

Trafik Sigortası Prim İadesi 12 Ağustos’ta Başlayacak

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak prim iadesinden yaklaşık 1 milyon sürücünün yararlanması bekleniyor. İade yapılması beklenen toplam prim tutarının ise 100 Milyon TL’yi bulacağı tahmin ediliyor. Bu duruma göre sürücü başına ortalama 100 TL’lik bir prim iadesi gerçekleşecek. Sigorta şirketlerinin yaptığı bu yanlış hesaplama hasarı bulunmayan araç sahiplerinin fazladan prim ödemesine neden olurken, daha önceki yıllarda kaza yapmış araç sahiplerine ise gerekenden daha az tutarda prim yazılmasına neden oldu. Ancak yeni sistemle artık sürücülerin 10 yıllık tüm hasar geçmişleri Sigorta Bilgi Merkezi’nde kayıt altında tutularak buna göre prim hesaplaması yapılacak.

Fazla Prim İadesi Nasıl Alınacak?

Araç sigortasında prim iadesi yapılacak sürücülerin listesi ise 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sigorta şirketleri ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin resmi web sitesi üzerinden duyurulacak. Sürücüler TC. Kimlik Numarası ile sorgulama işlemini gerçekleştirerek ne kadar prim iadesi alacaklarını öğrenebilecek. Ödemeler ise sürücülerin belirttikleri banka hesabı veya kredi kartına yapılacak.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Yaptırın

Aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesini Sigortam.net’ten yaptırarak hem en iyi fiyat garantisi avantajından yararlanın, hem de poliçenizle alakalı sormak istediğiniz tüm soruların cevabına 7/24 ulaşın. Poliçenizi dakikalar içinde yaptırmak için hemen trafik sigortası sorgulama ile ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.

Benzer İçerikler

Sompo Japan Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası

Sompo Japan Sigorta fiyatları için en iyi teklifler...Sigortam.net'te

  • Trafik sigortası teklif formunu doldurun.
  • Sigortam.net ile anlaşmalı tüm...şirketlerin tekliflerini görün. 
  • 444 24 00’ı arayarak poliçenizi satın...alın.

 

Sompo Japan Sigorta’dan İhtiyacınıza En Uygun Zorunlu...Trafik Sigortası Teklifini Alın! 

Sompo Japan Sigorta hakkında bilgi almak için Sompo Japan Sigorta sayfamızı ziyaret edin.  

Zorunlu trafik sigortası fiyatları araca, aracın...bulunduğu ile gibi detaylara göre farklılık gösterir. 

İhtiyaçlarınıza en uygun trafik...sigortasını bulmak için Sigortam.net’in size sunduğu güvenli karşılaştırma platformundan...faydalanın. 

7/4 hizmet veren sigorta uzmanlarımızdan merak ettiğiniz her konuda destek alabilir, trafik...poliçenizi telefonda satın alabilirsiniz.

Sigortam.net’ten hizmet alabileceğiniz diğer sigorta şirketlerini...görmek için tıklayın: Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Kasım SonuçlarıTrafik sigortası primleri yılbaşına göre 41 puan geriledi Sigortam.net Kasko
ve Trafik Sigortası Endeksi kasım ayı...verilerine göre ocak ayından bu yana trafik sigortası primleri 41 puan düşüş kaydetti. Aynı dönemde ortalama kasko primlerindeki...gerileme ise 12 puan oldu.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL