Trafik Sigortası Prim İadesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan zorunlu trafik sigortası ile ilgili araç sahiplerini oldukça sevindirecek bir haber verdi. Sigorta şirketlerinin 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sürücülerden aldıkları fazla primleri iade edeceğini belirten Doğan, söz konusu prim iadesinin Haziran 2014 – Eylül 2015 tarihleri arasını kapsayacağını söyledi. Prim iadesinin 2 yıl boyunca devam edeceğini vurgulayan Doğan, söz konusu iadenin trafik sigortası fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olmadığı konusunda ise uyarıda bulundu.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Prim İade Sorgulama İşlemi için Görsele Tıklayın

trafik sigortası prim iade soegulama

Sigorta Şirketleri Yanlış Hesaplama Yaptı

Söz konusu iadenin nedeni ise sigorta şirketlerinin yaptığı yanlış hesaplama sebebiyle araç sahiplerinden alınan fazla primler. Doğan’ın verdiği bilgiye göre sigorta şirketleri 2014 yılına kadar 2 – 3 yıl boyunca trafiğe çıkmayan sürücülerin hasar kayıtlarını tutmadı. Bu durum da hasarı bulunmayan sürücünün ilk defa trafiğe çıkmış gibi değerlendirilerek fazladan trafik sigortası primi ödemesine neden oldu. 2014 yılında ise yeni bir sistem kurularak bütün sürücülerin hasar kayıtlarının tutulması sağlandı. Ancak sigorta şirketleri 2014’ün Haziran ayında devreye giren bu sistem yerine, yine eskisi gibi poliçe kesimine devam ederek, hasar kaydı bulunmayan sürücülere gerekenden daha yüksek fiyata prim yazmaya devam etti. Hesaplamalardaki bu hata ise Eylül 2015’te ortaya çıktı. Hazine Müsteşarlığı ise geçtiğimiz hafta bir genelge yayınlayarak sigorta şirketlerinin yaptıkları yanlış hesaplamalar nedeniyle hak sahiplerinden toplanan fazla primlerin iadesinin yapılmasına karar verdi.

Trafik Sigortası Prim İadesi 12 Ağustos’ta Başlayacak

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak prim iadesinden yaklaşık 1 milyon sürücünün yararlanması bekleniyor. İade yapılması beklenen toplam prim tutarının ise 100 Milyon TL’yi bulacağı tahmin ediliyor. Bu duruma göre sürücü başına ortalama 100 TL’lik bir prim iadesi gerçekleşecek. Sigorta şirketlerinin yaptığı bu yanlış hesaplama hasarı bulunmayan araç sahiplerinin fazladan prim ödemesine neden olurken, daha önceki yıllarda kaza yapmış araç sahiplerine ise gerekenden daha az tutarda prim yazılmasına neden oldu. Ancak yeni sistemle artık sürücülerin 10 yıllık tüm hasar geçmişleri Sigorta Bilgi Merkezi’nde kayıt altında tutularak buna göre prim hesaplaması yapılacak.

Fazla Prim İadesi Nasıl Alınacak?

Araç sigortasında prim iadesi yapılacak sürücülerin listesi ise 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sigorta şirketleri ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin resmi web sitesi üzerinden duyurulacak. Sürücüler TC. Kimlik Numarası ile sorgulama işlemini gerçekleştirerek ne kadar prim iadesi alacaklarını öğrenebilecek. Ödemeler ise sürücülerin belirttikleri banka hesabı veya kredi kartına yapılacak.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Yaptırın

Aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesini Sigortam.net’ten yaptırarak hem en iyi fiyat garantisi avantajından yararlanın, hem de poliçenizle alakalı sormak istediğiniz tüm soruların cevabına 7/24 ulaşın. Poliçenizi dakikalar içinde yaptırmak için hemen trafik sigortası sorgulama ile ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.