Trafik Sigortası Prim İadesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan zorunlu trafik sigortası ile ilgili araç sahiplerini oldukça sevindirecek bir haber verdi. Sigorta şirketlerinin 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sürücülerden aldıkları fazla primleri iade edeceğini belirten Doğan, söz konusu prim iadesinin Haziran 2014 – Eylül 2015 tarihleri arasını kapsayacağını söyledi. Prim iadesinin 2 yıl boyunca devam edeceğini vurgulayan Doğan, söz konusu iadenin trafik sigortası fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olmadığı konusunda ise uyarıda bulundu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Prim İade Sorgulama İşlemi için Görsele Tıklayın

trafik sigortası prim iade soegulama

Sigorta Şirketleri Yanlış Hesaplama Yaptı

Söz konusu iadenin nedeni ise sigorta şirketlerinin yaptığı yanlış hesaplama sebebiyle araç sahiplerinden alınan fazla primler. Doğan’ın verdiği bilgiye göre sigorta şirketleri 2014 yılına kadar 2 – 3 yıl boyunca trafiğe çıkmayan sürücülerin hasar kayıtlarını tutmadı. Bu durum da hasarı bulunmayan sürücünün ilk defa trafiğe çıkmış gibi değerlendirilerek fazladan trafik sigortası primi ödemesine neden oldu. 2014 yılında ise yeni bir sistem kurularak bütün sürücülerin hasar kayıtlarının tutulması sağlandı. Ancak sigorta şirketleri 2014’ün Haziran ayında devreye giren bu sistem yerine, yine eskisi gibi poliçe kesimine devam ederek, hasar kaydı bulunmayan sürücülere gerekenden daha yüksek fiyata prim yazmaya devam etti. Hesaplamalardaki bu hata ise Eylül 2015’te ortaya çıktı. Hazine Müsteşarlığı ise geçtiğimiz hafta bir genelge yayınlayarak sigorta şirketlerinin yaptıkları yanlış hesaplamalar nedeniyle hak sahiplerinden toplanan fazla primlerin iadesinin yapılmasına karar verdi.

Trafik Sigortası Prim İadesi 12 Ağustos’ta Başlayacak

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak prim iadesinden yaklaşık 1 milyon sürücünün yararlanması bekleniyor. İade yapılması beklenen toplam prim tutarının ise 100 Milyon TL’yi bulacağı tahmin ediliyor. Bu duruma göre sürücü başına ortalama 100 TL’lik bir prim iadesi gerçekleşecek. Sigorta şirketlerinin yaptığı bu yanlış hesaplama hasarı bulunmayan araç sahiplerinin fazladan prim ödemesine neden olurken, daha önceki yıllarda kaza yapmış araç sahiplerine ise gerekenden daha az tutarda prim yazılmasına neden oldu. Ancak yeni sistemle artık sürücülerin 10 yıllık tüm hasar geçmişleri Sigorta Bilgi Merkezi’nde kayıt altında tutularak buna göre prim hesaplaması yapılacak.

Fazla Prim İadesi Nasıl Alınacak?

Araç sigortasında prim iadesi yapılacak sürücülerin listesi ise 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren sigorta şirketleri ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin resmi web sitesi üzerinden duyurulacak. Sürücüler TC. Kimlik Numarası ile sorgulama işlemini gerçekleştirerek ne kadar prim iadesi alacaklarını öğrenebilecek. Ödemeler ise sürücülerin belirttikleri banka hesabı veya kredi kartına yapılacak.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Yaptırın

Aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesini Sigortam.net’ten yaptırarak hem en iyi fiyat garantisi avantajından yararlanın, hem de poliçenizle alakalı sormak istediğiniz tüm soruların cevabına 7/24 ulaşın. Poliçenizi dakikalar içinde yaptırmak için hemen trafik sigortası sorgulama ile ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın.

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor!ötv indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak. Silindir hacmi...1600'ün altında olan araçlarda 15 puanlık bir indirimi kapsayan düzenleme ile araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir...azalma ortaya çıkıyor. Araç alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indiriminden Haziran 2019 boyunca...yararlanabilirsiniz. ÖTV indirimi 2019 ile birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise indirim...sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, 15 puan indirim anlamında...gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne...kadar?ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV...Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki...farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde...mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan...modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyor. ÖTV oranları...için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta...fayda var. Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahil. KDV indirimi ise...sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine...indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak...değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

ÖTV Teşviği...Detayları

Diğer bir düzenleme ise hurda teşviği. Vergisiz değeri 70 bin lirayı geçmeyen araçlarda hurda...teşviği 10 bin lira olarak belirlendi. Vergisiz değeri yani matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı geçmeyen araçlar için ise 8...bin lira. Eğer aracın matrahı 120 bin lirayı aşıyorsa ise 3 bin lira ÖTV teşviği uygulanacak. 2019...ÖTV düzenlemeleri ile araç fiyatları daha uygun hale geliyor.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl...Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50...oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde...yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV...eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu...durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın...fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı...yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko
ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifialabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL