Trafik Sigortası Primleri Neden Değişir?

Otomobil üretimi ve trafiğe çıkan araç sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak, trafik kazalarında artış yaşanan ülkemizde trafik sigortası zorunlu hale geldi.

Bu sigorta çeşidinde amaç; hasar durumunda hiçbir kusuru bulunmayan sürücüyü korumak, maddi ve manevi zarar görmesine engel olmak.

Her ne kadar sürücülerin bir kısmı trafik sigortası yaptırmamayı göze alsa da trafik sigortasındaki yaptırımlar hafife alınacak türden değil. Aracın trafikten men edilmesi, maddi cezalar bunlardan sadece birkaç tanesi. Bu yaptırımların sebebi; trafik sigortasının sorumluluk sigortası çeşitlerinden biri olmasıdır.

Diğer sigorta çeşitlerini öğrenmek için, ”Sigorta Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sürücüsünün bir sorumluluğu olan trafik sigortası poliçesi ile sürücüler aşağıdaki güvenceleri teminat altına alır;

  • Kişi başına verilecek ölüm ve tedavi masrafları,
  • Kaza başına verilecek ölüm ve tedavi masrafları,
  • Kaza başına karşı araca ödenecek maddi giderler,

Trafik sigortasındaki teminatlar aynıyken trafik sigortası primleri sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Trafik sigortası primlerindeki bu serbest fiyatlandırma politikası 2014 yılı ile uygulanmaya başlandı. 2014’te trafik sigortasında değişen uygulamaları görmek için; ”2014 Zorunlu Trafik Sigortasında Neleri Değiştirdi?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki sigorta şirketlerindeki bu farklılık neden kaynaklanıyor? Trafik sigortasındaki farklı fiyat teklifleri, prensiplerin, politikaların ve uygulamaların farklı olmasından kaynaklanıyor. Bu tespitler tamamen sigorta şirketlerinin iç değişkenlerine bağlı.

Trafik Sigortası Primleri Neye Göre Belirleniyor?

Primlerin serbest bırakılması ile beraber sigorta şirketleri, rekabet koşulları ve piyasa yapılarına bağlı olarak trafik sigortası hesaplamalarına gitmeye başladı.
Her bir sigorta şirketinin farklı teklifler sunması, sürücüleri araştırma yapmaya yönlendirdi. Biz de sürücülerin bu arayışlarına cevap verebilmek adına sigorta primi hesaplanırken baz alınacak noktalara değindik.

  • Sigorta primi hesaplaması yaparken ilk dikkat edilecek nokta aracınızın modeli ve markasıdır. Bu iki özellik aracınızın ne kadar dinamik ve atak kullanılabileceğinin göstergesidir.
  • Trafik sigortası hesaplamalarında baz alınacak bir diğer değişken sürücünün yaşı ve mesleğidir. Yaşa bakılmasının sebebi; gençlerin kaza yapma olasılığı yaşlı sürücülere oranla daha yüksek olmasıdır. Mesleğe bakılmasının sebebi ise; mesleği gereği her an trafikte bulunan kişilerin risk oranının daha yüksek olmasıdır.
  • Sigorta primi hesaplanırken bakılacak bir diğer nokta da sürücünün geçmiş yıllardaki hasar geçmişidir. Uzun yıllar hasar talebinde bulunmamış sürücünün ödeyeceği prim oranı elbette sıklıkla kazaya karışan bir sürücüye göre daha düşük olacaktır.

Sayılan bu değişkenler talep edilen primlerin hesaplanmasında rol oynayan belli başlı faktörlerdir.

Şu gerçek ki bu trafik sigortası primleri hesaplamaları uzmanlık gerektiren bir süreci gerektirir ve herkes tarafından yapılamaz. Siz de trafik sigortası hesaplamanızı Sigortam.net’ten yapın, deneyim gerektiren trafik sigortanıza uygun sigorta primleri ile sahip olun. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL