Trafik Sigortasında Tek Fiyat Dönemi mi Başlıyor?

2016 yılının başından bu yana trafik sigortası fiyatlarının düşmesi için çalışmalarını sürdüren Hazine Müsteşarlığı’nın, primlerin istenilen seviyeye gelmemesi halinde ”tek fiyat” uygulamasına geçeceği yönündeki iddialar gündeme bomba gibi düştü.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu trafik sigortası fiyatları genelinde yaşanan ortalama %142’lik artışın ardından isyan eden araç sahipleri ve trafik sigortası branşından dolayı yıllardır zarar ettiklerini ifade eden sigorta şirketlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalarını yoğunlaştıran Hazine Müsteşarlığı, iddialara göre trafik sigortasındaki fiyat probleminin kökten çözümü için tıpkı eskiden olduğu gibi sabit fiyat uygulamasını da devreye sokacak. Hatta bir diğer iddiaya göre bu uygulama sonrasında devlet trafik sigortası primlerini oluşturacağı bir fonda toplayacak ve tazminat ödemelerini bu fondan gerçekleştirecek. Söz konusu senaryonun gerçekleşmesi halinde sigorta şirketleri ise trafik sigortası branşında sadece aracı konumuna düşecekler.

Nedir Bu Trafik Sigortasında Tek Fiyat?

Aslında trafik sigortasında sabit fiyat uygulamasına pek de yabancı değiliz. Araç sahipleri zorunlu trafik sigortasında serbest piyasa uygulamasına geçilmeden önce bu uygulama ile belirlenen trafik sigortası primlerini ödüyorlardı. Daha sonrasında ise sabit fiyat uygulamasından vazgeçilmiş, sigorta şirketleri kendi risk politikalarını oluşturarak, prim ücretlerini kendileri belirlemeye başlamışlardı. İlk aşamada bu uygulamanın rekabetçi bir piyasaya neden olarak prim fiyatlarında düşüşler sağlayacağı tahmin edilse de, sigorta şirketlerinin trafik branşından sürekli zarar etmeleri ve özellikle manevi tazminat ödemelerinde yargının geriye dönük kararları sektörün içinden çıkılamaz bir hale girmesine neden olmuştu.

Trafik sigortasında tek fiyat uygulamasında hasarsızlık indirimi, bulunan şehir, kaza sayısı, sisteme giriş gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak 7 ayrı kademe için 7 farklı fiyat belirlenecek, sigorta şirketleri de bu fiyatların belirlenen aralıkları dışında ucuz veya pahalı poliçe satamayacak.

Trafik Sigortasında Sabit Fiyat Şimdilik İddia Aşamasında

Trafik sigortası için tek fiyat uygulasına geçileceği yönündeki haberler şimdilik iddia aşamasında olsa da, önümüzdeki günlerin neler getireceği bilinmez. Siz de fiyatların düşüp düşmeyeceğini bir tarafa bırakarak aracınızın poliçesini en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, poliçenize sadece 3 dk’da, kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Haziran 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Haziran Ayında 2 Puan Yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Haziran ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2...puanlık artış yaşandı. Trafik sigortası primlerinde ise 66 olan Mayıs ayı puanı değişmedi.

Türkiye’nin ilk ve en...büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Haziran ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, Haziran ayı kasko sigortası endeksi Mayıs ayına göre 2 puanlık artış kaydederek 99 oldu. Trafik sigortasında ise Mayıs...ayında 66 olan endeks, Haziran ayında da seviyesini korudu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.125...TL’ye; 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 881 TL’ye çıktı. Sigortam.net, müşterilerinin en doğru ürünü, en...iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde satın almalarını sağlamak amacıyla sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini...sunuyor, ayrıca internet sitesinden gerçeleştirilen poliçe alımlarında müşterilerine özel indirimler sağlıyor. Geçen yılın...Ağustos ayından itibaren her ay düzenli olarak Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ni açıklayan ve sahip olduğu büyük veriyi...hizmete sunan Sigortam.net, böylece araç sahiplerinin otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi edinmelerini...sağlıyor. Son olarak Haziran ayı verilerini açıklayan Sigortam.net, otomobil sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik...sigortalarındaki trendleri sundu. Verilere göre kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan artış yaşadı ve son 3 aydaki...2’şer puanlık artış trendine devam etti. Trafik sigortası primlerinde ise Ocak ayından beri sert değişimler yaşanmadı....Yılın ilk ayındaitibaren 4 puan artan endeks, , Haziran ayında 66 puan oldu. Ocak ayında 831 TL olan ortalama trafik sigortası...primleri Haziran ayında 881 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi, geçen yılın Haziran ayında ise 765 TL olarak...gerçekleşmişti. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: