Trafik Sigortasında Tek Fiyat Dönemi mi Başlıyor?

2016 yılının başından bu yana trafik sigortası fiyatlarının düşmesi için çalışmalarını sürdüren Hazine Müsteşarlığı’nın, primlerin istenilen seviyeye gelmemesi halinde ”tek fiyat” uygulamasına geçeceği yönündeki iddialar gündeme bomba gibi düştü. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu trafik sigortası fiyatları genelinde yaşanan ortalama %142’lik artışın ardından isyan eden araç sahipleri ve trafik sigortası branşından dolayı yıllardır zarar ettiklerini ifade eden sigorta şirketlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalarını yoğunlaştıran Hazine Müsteşarlığı, iddialara göre trafik sigortasındaki fiyat probleminin kökten çözümü için tıpkı eskiden olduğu gibi sabit fiyat uygulamasını da devreye sokacak. Hatta bir diğer iddiaya göre bu uygulama sonrasında devlet trafik sigortası primlerini oluşturacağı bir fonda toplayacak ve tazminat ödemelerini bu fondan gerçekleştirecek. Söz konusu senaryonun gerçekleşmesi halinde sigorta şirketleri ise trafik sigortası branşında sadece aracı konumuna düşecekler.

Nedir Bu Trafik Sigortasında Tek Fiyat?

Aslında trafik sigortasında sabit fiyat uygulamasına pek de yabancı değiliz. Araç sahipleri zorunlu trafik sigortasında serbest piyasa uygulamasına geçilmeden önce bu uygulama ile belirlenen trafik sigortası primlerini ödüyorlardı. Daha sonrasında ise sabit fiyat uygulamasından vazgeçilmiş, sigorta şirketlerikendi risk politikalarını oluşturarak, prim ücretlerini kendileri belirlemeye başlamışlardı. İlk aşamada bu uygulamanın rekabetçi bir piyasaya neden olarak prim fiyatlarında düşüşler sağlayacağı tahmin edilse de, sigorta şirketlerinin trafik branşından sürekli zarar etmeleri ve özellikle manevi tazminat ödemelerinde yargının geriye dönük kararları sektörün içinden çıkılamaz bir hale girmesine neden olmuştu.

Trafik sigortasında tek fiyat uygulamasında hasarsızlık indirimi, bulunan şehir, kaza sayısı, sisteme giriş gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak 7 ayrı kademe için 7 farklı fiyat belirlenecek, sigorta şirketleri de bu fiyatların belirlenen aralıkları dışında ucuz veya pahalı poliçe satamayacak.

Trafik Sigortasında Sabit Fiyat Şimdilik İddia Aşamasında

Trafik sigortası için tek fiyat uygulasına geçileceği yönündeki haberler şimdilik iddia aşamasında olsa da, önümüzdeki günlerin neler getireceği bilinmez. Siz de fiyatların düşüp düşmeyeceğini bir tarafa bırakarak aracınızın poliçesini en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, poliçenize sadece 3 dk’da, kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL