Trafik Sigortasında Tek Fiyat Dönemi mi Başlıyor?

2016 yılının başından bu yana trafik sigortası fiyatlarının düşmesi için çalışmalarını sürdüren Hazine Müsteşarlığı’nın, primlerin istenilen seviyeye gelmemesi halinde ”tek fiyat” uygulamasına geçeceği yönündeki iddialar gündeme bomba gibi düştü. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu trafik sigortası fiyatları genelinde yaşanan ortalama %142’lik artışın ardından isyan eden araç sahipleri ve trafik sigortası branşından dolayı yıllardır zarar ettiklerini ifade eden sigorta şirketlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalarını yoğunlaştıran Hazine Müsteşarlığı, iddialara göre trafik sigortasındaki fiyat probleminin kökten çözümü için tıpkı eskiden olduğu gibi sabit fiyat uygulamasını da devreye sokacak. Hatta bir diğer iddiaya göre bu uygulama sonrasında devlet trafik sigortası primlerini oluşturacağı bir fonda toplayacak ve tazminat ödemelerini bu fondan gerçekleştirecek. Söz konusu senaryonun gerçekleşmesi halinde sigorta şirketleri ise trafik sigortası branşında sadece aracı konumuna düşecekler.

Nedir Bu Trafik Sigortasında Tek Fiyat?

Aslında trafik sigortasında sabit fiyat uygulamasına pek de yabancı değiliz. Araç sahipleri zorunlu trafik sigortasında serbest piyasa uygulamasına geçilmeden önce bu uygulama ile belirlenen trafik sigortası primlerini ödüyorlardı. Daha sonrasında ise sabit fiyat uygulamasından vazgeçilmiş, sigorta şirketlerikendi risk politikalarını oluşturarak, prim ücretlerini kendileri belirlemeye başlamışlardı. İlk aşamada bu uygulamanın rekabetçi bir piyasaya neden olarak prim fiyatlarında düşüşler sağlayacağı tahmin edilse de, sigorta şirketlerinin trafik branşından sürekli zarar etmeleri ve özellikle manevi tazminat ödemelerinde yargının geriye dönük kararları sektörün içinden çıkılamaz bir hale girmesine neden olmuştu.

Trafik sigortasında tek fiyat uygulamasında hasarsızlık indirimi, bulunan şehir, kaza sayısı, sisteme giriş gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak 7 ayrı kademe için 7 farklı fiyat belirlenecek, sigorta şirketleri de bu fiyatların belirlenen aralıkları dışında ucuz veya pahalı poliçe satamayacak.

Trafik Sigortasında Sabit Fiyat Şimdilik İddia Aşamasında

Trafik sigortası için tek fiyat uygulasına geçileceği yönündeki haberler şimdilik iddia aşamasında olsa da, önümüzdeki günlerin neler getireceği bilinmez. Siz de fiyatların düşüp düşmeyeceğini bir tarafa bırakarak aracınızın poliçesini en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, poliçenize sadece 3 dk’da, kolayca sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Şubat Ayında 1 Puan Düşüş Yaşadı

Yeni yılın ilk ayında, 2017 yılının Aralık ayına göre yükseliş yaşayan sigorta primleri Şubat ayında...seviyesini korudu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat ayı verilerine göre, Ocak ayından bu yana kasko primlerinde 1...puan düşüş kaydederken trafik sigortası primlerinde ise 62 olan Ocak ayı puanı değişmedi.

Türkiye’nin ilk ve en...büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Şubat verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre,...Şubat ayı kasko sigortası endeksi Ocak ayına göre 1 puanlık düşüş yaşayarak 93 oldu. Trafik sigortasında ise Ocak ayında 62...olan endeks, Şubat ayında da seviyesini korudu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 1.992 TL olurken, 831 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 833 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Şubat sonuçları primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ocak ayından bu yana 1...puan gerileyen kasko sigortası endeksi Şubat ayında 93 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko sigortası prim ortalaması,...Şubat ayında 1992 TL’ye düştü. Trafik sigortası endeksinde ise bu dönemde bir değişim kaydedilmedi. Geçen yıl aynı dönemle...kıyaslama yapıldığında 2017’nin Şubat ayında 1365 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 833 TL olarak...gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Şubat ayında 2.109 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Şubat ayında 1.992 oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından...bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL