Trafik Sigortasında Doğrudan Tazmine Geçiş

Sigorta sektörüne dair haberlerden en ön sıralarda yer alan, kimi zaman sigortalı ve sigorta şirketini karşı karşıya getiren sigorta çeşidi zorunlu trafik sigortası alanındaki gelişmelere biz de sıklıkla yer veriyoruz.

Bu gelişmelerden biri olan ‘’Doğrudan Tazmin Sistemi’’ne dair açıklamalara; ‘’Doğrudan Tazmin Sistemi Nedir?’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Sistem ile ilgili yeni gelişmeler oluyor ve haberler gelmeye başlıyor. 

2015 yılında uygulamaya konulması beklenen Doğrudan Tazmin Sistemi’nin hasar sonrası yaşanan sorunları azaltması ve sigortacılığa olan güveni arttırması umut ediliyor.

Güncel trafik sigortası uygulamalarında herhangi hasarda sürücü karşı tarafın sigorta şirketinden talepte bulunuyor. Doğrudan Tazmin Sistemi’ne geçişle beraber, bu uygulama son bulacak. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL


Sürücülerin kazadaki kusuruna bakılmaksızın hasarın tazmini için sigorta şirketinden talepte bulunacak. Yani karşı tarafın sigorta şirketiyle iletişime geçmesi gibi bir durum olmayacak. Sadece 2 aracın kazaya karıştığı kazalarda devreye girecek olan Doğrudan Tazmin Sistemi, pek çok ülkede uygulanıyor. 

İtalya’da zorunlu olan ve pek çok ülkede de zorunluya geçmesi planlanan Doğrudan Tazmin Sistemiyle ilgili Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, uygulama konusunda DÜNYA’ya açıklamalarda bulundu. Türkiye Sigorta Birliği ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi için; ''Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin Görevleri'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sistemin en önemli faydasının hizmet kalitesini arttırma yönüne olacağını belirten Oksay, böylece hasar maliyetinin daha etkin yönetilebileceğine dikkat çekti. Uygulamanın geçerli olduğu ülkeleri de değerlendiren Oksay şunları söyledi:

“Örneğin İspanya, Belçika ve Fransa’da tek ortalama kullanılırken İtalya’da tarım araçları sistem dışında bırakılmış, üç coğrafi alan için motosikletler ve diğer araçlar olmak üzere hesaplanan ortalama tutarlar üzerinden takas işlemi gerçekleştirilmektedir. Rusya’da bölgeler ve araç türleri dikkate alınarak hesaplanan 30 ortalama hasar tutarı üzerinden sistem işlemektedir. Portekiz ve Yunanistan’da ise hasar büyüklüklerine göre sınıflanan üç grup için rastlantısal ortalamalar kullanılmaktadır. Sistemin uygulandığı ülkelerin bazılarında ortalama hasar tutarı kurulan komiteler aracılığıyla hesaplanırken bazılarında ortalama hasar ‘Takas Odası’ tarafından hesaplanmaktadır.” 

Sistem Maddi Hasarlarda Uygulanacak 

İlgili ülkelerde sisteminde önce maddi tazminat gerektiren hasarların kapsamında olduğunu belirten Oksay, bu ülkelerde zamanla bedeni hasarlarında sistemin içerisine dahil edildiğini belirtti. Türkiye’deki uygulamanın 2 aracı kapsayacağını söyleyen Oksay, bazı ülkelerde ikiden fazla araç için uygulanacağını vurguladı ve sistemin ülkemizde’de yerleştikten sonra bedeni zararı da kapsamasına yönelik çalışmaların olabileceğini belirtti.

Herkes için Faydalı Olabilecek Bir Uygulama

Doğrudan tazmin sisteminin geliştirilmesi için 2 danışman firma ile çalışıldığını belirten Oksay, “Doğrudan tazmin sisteminin uygulandığı ülkelerde gerek sigortalı ve mağdurların, gerekse de sektörün yararına bir takım sonuçların ortaya çıktığı görülmektedir” dedi.

Her geçen gün sigortalı lehine gelişim gösteren trafik sigortanızı yaptırın. Hem yolculuk güvenliğini sağlamak, hem cezalara karşı bütçenizi korumak için trafik sigortası  poliçe yenileme dönemini kaçırmayın.

Trafik sigortanızı yaptırmak ve yenilemek için Sigortam.net’e gelin, trafik poliçe sorgulaması ile Sigortam.net avantajlarını kaçırmayın. Telefon yardımına ihtiyaç duymanız halinde, 7/24 kesintisiz hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL