444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Şirketlere Trafik Sigortasında İndirim Çağrısı Geldi

25 Temmuz 2016

Aylardır bitmeyen trafik sigortası tartışmaları konusunda Hazine Müsteşarlığı’ndan çok krtik bir hamle geldi. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın haberine göre Müsteşarlık, trafik sigortası fiyatlarında indirim yapılması için sektörde Pazar payı en yüksek 10 şirketi acil toplantıya çağırdı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN
Geçtiğimiz yılın araç sahipleri için en önemli gündemi haline gelen trafik sigortası tartşmaları 2016’da da hız kesmedi. Trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişiklik sonrasında hem sigorta şirketleri, hem de resmi kurumlar zorunlu trafik sigortası fiyatlarında zamanla düşüşler yaşanacağını belirtse de, söz konusu beklenti araç sahiplerine göre gerçekleşmiş değil. Konu ile ilgili bazı STK’lar ise fiyatlarda indirim yapılmamasının nedeni olarak sigorta şirketlerini hedef göstererek, fiyatların şirketler tarafından değil, devlet tarafından belirlenmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Söz konusu tartışmaların şiddetlenmesi üzerine Hazine Müsteşarlığı sorunun çözümü için sigorta şirketleri ile toplantı yapma kararı aldı.

Trafik Sigortası için Başbakan'ın Talimatı Var

Doğan’ın verdiği bilgilere göre trafik sigortası fiyatları konusunda ortaya çıkan tartışmalar Hazine Müsteşarlığı üzerinde de önemli bir baskıya neden olmuş durumda. Öyle ki bizzat Başbakan Binali Yıldırım’ın fiyatların düşmesi için Müsteşarlığa talimatta bulunduğu ifade ediliyor. Hazine Müsteşarlığı'nın da bu durum üzerine şirketleri toplantıya çağırarak, fiyatların acil olarak düşürülmesi için söz istediği gelen haberler arasında.

Her ne kadar fiyatlarda hiçbir indirimin yapılmadığı konuşulsa da, Nisan ve Mayıs ayında ortalama 750 TL’olan trafik sigortası fiyatlarının Temmuz’da 670 TL civarına düştüğü gözleniyor. Bu veriler fiyatlarda yaklaşık %10’luk bir düşüş olduğunu gösterse de, tüm sigorta şirketlerinin aynı oranda indirimler yaptığını söylemek bir hayli güç. Bu konunun üzerine gitmeye bir hayli kararlı olduğu belirtilen Müsteşarlığın ise indirimde bulunmayan sigorta şirketlerini takibe aldığı, trafik sigortası poliçesi yapmamak için bilinçli olarak yüksek fiyat veren şirketlere de önemli yaptırımlar getireceği belirtiliyor.

İndirim Gelmemesi Halinde Devlet Müdahalede Bulunabilir

Yapılan toplantıda Müsteşarlığın ise yakın dönemde trafik sigortası fiyatlarında düşüş sözünü şirketlerden aldığı gelen haberler arasında. Bu gelişme sonrasında da fiyatlarda somut bir indirimin gelmemesi halinde ise devletin trafik sigortasında müdahalede bulunacağı ve kendi belirlediği sisteme göre bir fiyatlandırma politikası oluşturacağı dillendiriliyor. Şirket yöneticileri ise fiyatlarda beklenen düşüşün ortaya çıkmama sebebi olarak, yapılan değişikliklerin etkisinin halen yargıda görünmemesine bağlıyorlar. Yöneticilerin bir kısmı fiyatlardaki düşüşlerin ilerleyen dönemde devam edeceğini belirtirken, bir kısmı ise yargı kararları nedeniyle şirketlerin önlerine göremediklerini ve bu durumun da fiyatlara yansıdığını savunuyor.

Aman Dikkat! İndirim Beklerken Daha Büyük Masraflarla Karşılaşabilirsiniz

Trafik sigortası fiyatlarında "indirim geldi, gelecek vb." haberler nedeniyle poliçesini geciktiren sürücüleri ise oldukça tehlikeli bir süreç bekliyor. Aracının zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırmayan sürücüler için 2016 yılında trafik sigortasının cezası 96 TL olarak belirlenirken ayrıca, poliçesini yaptırmayan sürücünün trafik sigortası basamağındaki kademesi sabit bırakılıyor. Bu durumsa poliçe dönemi boyunca hiç hasar ödemesine neden olmamış sürücünün yeni poliçe döneminde daha indirimli fiyata trafik sigortası yaptırma şansının da ortadan kaybolmasına neden oluyor. 

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen yaptırımlar sadece bunlarla da sınırlı değil. Poliçe dönemi gecikmiş bir araç, trafikte güvenlik ekiplerince tespit edilmesi halinde bağlanarak çekici yardımıyla belirlenen bir otoparka çekilmektedir. Araç sahibinin aracını otoparaktan geri alabilmesi içinse, poliçesini yaptırması, çekici ve otopark masrafını ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle ne zaman ve ne oranda yapılacağı belirsiz bir indirim beklentisi içerisine girmektense, aracınızın poliçesini zamanında yaptırmanız bütçenizin güvenliği için en iyi tercih olacaktır. Üstelik uygun fiyata trafik sigortası yaptırmanın bir yolu daha var, nasıl mı? 

En Uygun Trafik Sigortasına Ulaşmak Çok Kolay

Görüldüğü gibi trafik sigortası fiyatları konusunda şirketlerin belirledikleri  fiyat politikaları belirleyici rol oynuyor. Araç sahipleri için en uygun fiyata trafik sigortası yaptırmanın yolu ise olabildiğince farklı sigorta şirketinden teklif almaktan geçiyor.

Siz de Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen trafik sigortası tekliflerinde sadece 2 dk’da ulaşarak, aracınız ve bütçeniz için en uygun poliçeyi seçebilir, şirketlerin teklifleri arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Şimdi online olarak veya 444 24 00 mumaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak trafik sigortası teklifi alın, uzman sigorta danışmanlarımız en iyi şirketlerin, en uygun tekliflerini size 2 dk'da sunsun. Böylece ihtiyacınız olan poliçeye en iyi fiyat garantisiyle, kolayca sahip olun.


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.