Zorunlu Trafik Sigortasında Kazalar ve Zaman Aşımı ile İlgili Bilgiler

Zorunlu trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta çeşididir. Yaptırılmadığı durumların sonucunda ceza yaptırımları uygulanır. Araç sahibini maddi ve manevi sıkıntılara sokan bu sürece girmemek için sigortanızı yaptırmanız gerekir.

Sadece zorunlu olduğu için değil trafik kazalarında yaşanabilecek mal ve can güvenliğini de sağlamak için de yaptırılmalıdır. Trafik sigortası trafik kazalarında mağdur olan tarafın yanında olan ve zararlarını karşılayan bir sigortadır. Trafik sigortasında zararların teminat altına alınması için belli bir takım prosedürler vardır. Kazanın oluş tarihinden itibaren belli bir süre içinde durumun ilgililere bildirilmesi gerekir. Aksi durumda zararlar teminat kapsamından çıkar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Süreleri

 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç hasarlarında zaman aşımı süresi 2 yıldır.
 • Araç hasarının dışında kazadan dolayı eğer yaralı ve vefat edenler varsa uzamış (ceza) zaman aşımı uygulanır. Bu süre bir yaralı ya da vefat durumunda 8 yılken, birden fazla olması durumunda 15 yıldır. Her ikisinin de yaşanması durumunda da bu süre yine 15 yıldır. Süreç işleten, sürücü, araç sahibi diye ayrılmaksızın herkesi kapsar.
 • Trafik kazasındaki yaralanmalardan dolayı açılan manevi tazminat talepleri için de uzamış (ceza) zaman aşımı uygulanır. Bu süre de 5 yıldır.
 • Yaralanma ve ölüm gibi Güvence Hesabı’na açılacak tazminat davalarında da uzamış (ceza) zaman aşımı geçerlidir. Sigorta şirketinin iflas etmesi durumundaki maddi zararlar için 2 yıl ve olabilecek her türlü durumda 10 yıldır. Yaralanmalarda 8 ve vefat durumunda 15 yıldır.

Burada önemli olan bir nokta da yaşanan olayın trafik kazası sayılıp sayılmadığıdır. Trafik kazası sayılan bir olay aşağıdaki durumları içermelidir.

 • Kazanın karayolu üzerinde gerçekleşmesi gerekir.
 • Bir veya birden fazla aracın trafikte hareket halindeyken kazaya karışmış olması gerekir.
 • Kazadan dolayı yaralıların, vefat edenlerin olması ve maddi kayıpların yaşanması gerekir.
 • Kazayla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurulabilmelidir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Belli başlı kaza türleri gerçeleşebilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • İki ya da daha fazla araç çarpışabilir,
 • Zincirleme kaza yaşanabilir,
 • Sürücü hatasından ya da yol şartlarından dolayı tek bir araç kaza yapabilir,
 • Araç taşıdığı yolculara, yayalara, hayvanlara, nesnelere zarar verebilir,
 • Aracın teknik arızaları kazalara yol açabilir.

Trafik sigortanızı hem zorunlu olduğu hem de önemli güvenceleri sağladığı için yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sadece 2 dakikanızı alacak olan trafik sigortası hesaplaması işlemini yapın. İsterseniz telefon üzerinden sigortanızı satın alın. Bunun için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 aramanız yeterli.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

 • İlk yardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • ...
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL