Trafik Sigortasında Serbest Dönem

Trafik sigortasının geçmiş yıllarında tüm sigorta çeşitlerinde olduğu gibi tarife sistemi vardı. Her yıl yeniden düzenlenen trafik sigortasında güvencelerin neler olacağına, bu güvenceler karşılığında ödenecek tazminat miktarına devlet karar veriyordu.

Sigorta şirketlerinin talepte bulunacağı prim miktarı da devletin elindeydi. Kademeli olarak işleyen serbest tarifiye geçişle birlikte hayat sigortası ve zorunlu sigortalar hariç tutuluyordu. Zorunlu trafik sigortasında tarife değişikliklerine gidilmesi ilk kez 2007 yılında oldu. Tarife değişikliğine gidilmesinde ise hem sağlıklı bir rekabet ortamı hem de AB uyum çalışmaları etkili oldu.

2007 yılındaki düzenlemeyle beraber, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenen esasların dışına çıkmadan sigorta şirketleri tarafından belirlenmesine karar verilmiştir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu yeni uygulamaya göre sigorta şirketleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası primlerinin fazla %10 oranında arttırabilecek, % 5 oranında düşürebilecektir. 

2008 yılında bu oranlar yeniden belirlenerek % 30 arttırım ve % 10 indirim şeklinde yeniden değiştirilmiştir. Sigorta şirketleri bu arttırım ve indirim oranlarını belirledikten sonra gerekçelerini belirtmekle yükümlüdür.

Trafik sigortasındaki bu yeni sistemle poliçe sahipleri ödüllendiriliyor, buna karşın hasar geçmişi fazla olan poliçe sahipleri cezalandırılıyordu. İlk yılını hasarsız atlatan trafik sigortası poliçe sahipleri 2. Yılda % 10, 3. % 15 ve 4. Yıl %20 hasarsızlık indirimi alıyordu. Hasar talebinde bulunan müşterilerde ise 2.yılda %20, 3. Yılda %40 ve 4. Yıl % 60 prim arttırımı söz konusu oluyor.

Trafik Sigortasındaki Serbest Dönem İyi Sürücüleri Ödüllendiriyor!

2014 trafik sigortası uygulamalarında yapılan yeni düzenleme ile hasarsızlık indirimi ve prim artış oranı uygulaması kaldırıldı. Bu şu anlama geliyor; tıpkı kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da sigorta şirketleri prim arttırımına gidebilecekler ve hasarsızlık indirimlerini diledikleri oranda belirleyebilecekler. 2014 trafik sigortası fiyatlarında yaşanan değişimlerini öğrenmek için; ”Trafik Sigortası Fiyatları 2014” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik sigortasındaki bu son düzenleme ile beraber tam serbest döneme bir geçiş oldu. Sigorta şirketleri, kendi politika ve risk ölçütlerine paralele olarak indirim uygulayacaklarını artık kendileri belirleyecekler. Hem hasarsızlık indirimi hem de prim oranları ile ilgili durumlar hakkında Hazine Müsteşarlığı’na bilgi verecekler.
Sigorta şirketlerinin haksız rekabet yaratması ya da mali yapılarında bozulma olması durumunda Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketlerine müdahalede bulunabilecek.

Özetle 2014 trafik sigortasındaki bu uygulamayla birlikte zorunlu trafik sigortası açısından iyi müşterilerin ödüllendirileceği, kötü müşterilerin ise cezalandırılacağı bir düzene geçiş oldu. 2014 trafik sigortasındaki yaptırımlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için; 2014 trafik sigortasında ne gibi değişiklikleri getirdi, öğrenmek için; ”2014 Zorunlu Trafik Sigortasında Neleri Değiştirdi?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracını özensiz kullanan bu sebeple yüksek risk grubunda olan araç sahiplerinin primleri önemli düzeyde artacak. Araç kullanırken daha dikkatli davranmaya teşvik edici olan bu uygulama ile trafik sigortasının daha işlevsel olacağını düşünüyoruz.

Özellikle trafik yoğunluğunun fazla, risk ihtimalinin yükse olduğu yerlerde siz aracınızı dikkatle kullansanız da hasar yaşayabilirsiniz. Bütün bu ihtimallere karşı trafik sigortanızı yaptırın, hem cezai yaptırımlarla karşılaşmayın hem de bütçenizi kontrole alın.

Uygun 2014 trafik sigortası fiyatları için trafik sigortası sorgulamanızı Sigortam.net’ten yapın. Dilerseniz uzman desteği için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL