Trafik Sigortasındaki Yeni Düzenleme ile Hasar Ödemeleri Kolaylaşıyor!

Aracınızın hasarını karşılayacak olan hangi araç sigortası olursa olsun hasar süreci can sıkıcıdır ve zaman alıcıdır. Bu süreci çok daha kolaylaştıracak bir uygulamanın geleceği müjdesi Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken’den geldi. Ülken; trafik sigortasında sürücülerin zararlarını kendi sigorta şirketinden tazmin etme imkânı sağlayan ''Doğrudan Tazmin Sistemi’ne'' geçileceğini söyledi.

Sürücülerin bu uygulama sayesinde zararlarını kendi sigorta şirketinden tazmin etme imkanını yakalayabileceğini söyleyen Ülken, kesin bir geçiş tarihi belli olmamakla birlikte yakın zamanda geçilmesi planlanan Doğrudan Tazmin Sistemi’nin önemli bir gelişme yaratacağını belirterek, ‘’Kendi sigortalısının hasarını karşılayan sigorta şirketi, hasar ödemesini kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden tahsil edecek. Doğrudan Tazmin Sistemi’nin farklılık anlamında sektörde yeni bir aşama olacağı düşüncesindeyiz.’’ dedi ve hasarı kontrol etmede ciddi katkı sağlayacağını vurguladı. Ülken uygulamaya dair sözlerine şöyle devam etti:

 

Doğrudan tazmin sistemine geçişle birlikte trafik sigortalarında, risk değerlendirmesini iyi yapan ve doğru riske doğru sigorta teklifi verilmesini sağlayan tarifelerin böylece daha etkin kullanılabileceği görüşündeyiz. Bu sisteme, tüm sigorta şirketlerinin katılımının zorunlu olduğunu düşünüyoruz.İkili trafik kazalarında, belli bir limite kadar ulaşan maddi hasarlı kazaların, önceden belirlenen ortama tutarın üzerinden kusursuz sürücünün şirketi tarafından ödenmesi, kusurlu sürücünün şirketine takas odamı yardımı ile gidilmesi düşünülmektedir.’’

Sigorta Sektörü 2015'te de Yükselen Bir İvme Kazanacak

Doğrudan tazmin sisteminde dair açıklamalarda bulunan Ülken, sigorta sektörünü değerlendirirken ileriye yönelik öngörülerde de bulundu.

2012-2014 döneminde sigorta prim üretiminin GSYH içerisinde yükselen bir ivme kazandığını söyleyen Ülken, 2014 yılının başında dövizdeki hızlı yükseliş, sigorta sektörünü de kısa vadeli etkilediğini ve şirket bilançolarında hasar kalemlerine artış olarak yansıdığını ifade etti ve önümüzdeki yılı değerlendiren ifadelerde bulundu; ‘’Zayıf yatırım getirileri, düşü faiz oranları sigorta fiyatlandırma ve operasyonel yaklaşımlara yönelik farklı kararlar almaya zorlayacak. Risk yönetimini geliştirmeye ve büyümeyi desteklemeye yönelik yatırımlar, sigorta sektöründe stratejik bir gereklilik halini alacak.”

Trafik sigortanızı yaptırmak ve yenilemek için Sigortam.net’e gelin, trafik poliçe sorgulaması ile Sigortam.net avantajlarını kaçırmayın. Telefon yardımına ihtiyaç duymanız halinde, 7/24 kesintisiz hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL