Trafik Sigortasındaki Belirsizlik Sürüyor

Araç sahiplerinin merakla takip ettiği zorunlu trafik sigortası ile ilgili “indirim” tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Şen, yapılan mevzuat değişiklikleri ile sigorta şirketlerinin risk değerlendirmelerini daha sağlıklı yapabildiklerini ifade ederek, önümüzdeki birkaç ay içerisinde trafik sigortası fiyatları için olumlu gelişmeler olabileceğini söyledi.    

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sigortası fiyatlarındaki tartışmalar devam ederken, fiyatların düşmesi umuduyla poliçesini yenilemeyerek geciktiren araç sahiplerini ise çok tehlikeli yaptırımlar bekliyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarında Bitmeyen Belirsizlik

Türkiye’deki araç sahiplerinin aylardır şikayetlerine konu olan ve düşmeyen fiyatlar nedeniyle son olarak sigorta şirketleri ve Hazine Müsteşarlığı arasında soğuk rüzgarlar estiren zorunlu trafik sigortası ile ilgili hemen hemen her gün yeni bir açıklama geliyor. Son olarak SAB Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Şen, geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliklerin sigorta şirketlerinin elini kuvvetlendirdiğini ancak şirketlerin geçmiş dönemlerden kalan hasar ödemeleri nedeniyle primleri halen yüksek tuttuğunu belirterek, yapılan çalışmaların etkisinin görülebilmesi için birkaç ay daha beklenilmesi gerektiğini vurguladı. Kamu yararına yönelik yapılan DASK ve trafik sigortası gibi sigortaların zorunlu olması nedeniyle fiyatlandırmada makul bir seviyede bulunması gerektiğini savunan Şen, Hazine Müsteşarlığı’nın bu konuyla ilgili harekete geçerek, primleri düşürmeleri için sigorta şirketlerine çağrıda bulunduğunu söyledi.

Fiyatlardaki yüksekliğin bir diğer önemli nedeninin ise trafik sigortasında ticari araçlar için geçerli olan üst limit uygulaması olduğunun da altını çizen Şen, ticari araçlar için getirilen üst limit nedeniyle aynı cins araç türündeki hemen hemen tüm araçlara aynı tutarda prim kesildiğini ifade ederek, bu durumun hasarlı ve hasarsız sürücü ayrımını ortadan kaldırarak kazası olmayan ve trafik kurallarına uyan sürücülerin mağdur olmasına neden olduğunu söyledi.

Trafik Sigortası Yenilemesini Geciktiren Sürücüleri Bekleyen Büyük Tehlike

Zorunlu trafik sigortasında neredeyse son bir yıldır devam eden indirim haberlerine rağmen geldiğimiz nokta itibariyle dişe dokunur bir sonucun ortaya çıktığını söylemek maalesef oldukça zor. Bu belirsizlik nedeniyle poliçe priminin düşeceğini umarak trafik sigortasını yenilemeyen sürücü sayısı ise oldukça fazla. Bu gibi bir yol izleyerek poliçelerini geciktiren araç sahiplerini ise oldukça riskli ve ciddi yaptırımlarla maruz kalabilecekleri tehlikeli bir süreç bekliyor.

Trafik sigortasının zorunlu olması nedeniyle yaptırılmaması durumunda karşılaşılabilecek yaptırımları bir kenara koyacak olursak, olası bir kaza halinde sağladığı teminatlar nedeniyle zorunlu trafik sigortası hayati bir öneme sahiptir. Karşı ve üçüncü taraflara verebileceğiniz olası hasarları teminat kapsamında bulunduran zorunlu trafik sigortası, maddi ve manevi tazminatların ödenmesinde devreye girmektedir. Kaza oranlarının Avrupa ortalamasına göre oldukça yüksek olduğu ülkemizde ise trafik sigortasının önemi çok daha fazla ortaya çıkıyor.

Poliçesini Yenilemeyen Sürücüleri Çok Sert Yaptırımlar Bekliyor

Trafik sigortasının geciktirilmesi halinde uygulanan cezalar ise bir hayli sert yaptırımlar içeriyor. İçerisinde bulunduğumuz yıl için zorunlu trafik sigortasının yaptırılmama cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Ancak söz konusu cezalar sadece bununla sınırlı kalmıyor. Poliçesini yenilemeyen sürücü, gecikmenin yaşandığı her ay için poliçe prim tutarının %5’i kadar zamla karşılaşıyor. Görüldüğü gibi miktarı dahi net olmayan olası bir indirim beklentisi nedeniyle çok daha ciddi maddi yükümlülüklerle karşılaşma riskiniz oldukça fazla.

Zorunlu trafik sigortası yapılmamış araçların ayrıca trafiğe çıkmaları da yasaktır. Bu yasağa rağmen trafiğe çıkan araç güvenlik birimlerince tespit edilmesi halinde bağlanarak, bölgede bulunan en yakın resmi otoparka götürülmektedir. Araç sahibinin aracını alabilmesi içinse sadece trafik sigortasını yaptırması değil, aynı zamanda aracın çekici ve otoparkta kaldığı gün kadarki otopark masrafını da karşılaması gerekmektedir.

En İyi Fiyata Araç Sigortası Teklifi Alın

Trafik sigortasında fiyatların düşüp düşmeyeceğini beklemek yerine gelin, siz de 3 milyonu aşkın mutlu müşterimiz gibi Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin teklifini “en iyi fiyat garantisi” ile alın.

Şimdi online olarak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak uzman sigorta danışmanlarımızdan trafik sigortası teklifi alın, poliçenize en iyi fiyat garantisiyle, kolayca sahip olun. 

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Nisan 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Nisan Ayında 4 Puan Yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Nisan ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 4...puan, trafik sigortası primlerinde ise 2 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Nisan ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Nisan ayı kasko...sigortası endeksi Mart ayına göre 4 puanlık artış kaydederek 95 oldu. Trafik sigortasında ise Mart ayında 63 olan endeks, Nisan...ayında yaşanan 2 puanlık artışla 65 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.037 TL’ye; 841 TL...olan ortalama trafik sigortası primleri ise 863 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 4 puan artış yaşadı ve Nisan ayında 95 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Nisan ayında 2.037 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında yaşadığı bir puanlık artışın ardından Nisan ayında 2 puanlık bir artış...kaydederek 65 oldu. Böylece geçen ay 841 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 863 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi,...geçen yıl aynı dönemde 1.066 TL olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl Nisan ayında 2.121 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu...yılın Nisan ayında 2.037 TL oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı...yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı...konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu.

Sigortam.net Kasko ve Trafik...Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren...grafik şöyle:

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL