444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortasını Yaptırmayanları Bekleyen Büyük Tehlike!

13 Nisan 2016

2015’in ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlayan zorunlu trafik sigortası fiyatları, yetkililerin açıkladığı verilere göre sigortasızlık oranının da yükselmesine neden oldu. Haziran 2015’te %81.20 olduğu belirtilen trafik sigortası yaptırma oranı, Ocak 2016’da %79.22’ye düştü. Bu oranlar Türkiye’deki trafiğe kayıtlı 20 milyon aracın, 4 milyonundan fazlasında trafik sigortasının olmadığı anlamına geliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Prim fiyatları nedeniyle aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araç sahiplerini büyük tehlikeler bekliyor. İşte trafik sigortasını yaptırmayan sürücülere verilecek cezalar ve olası diğer tehlikeler.

 

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 92 TL

2016 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 92 TL olarak belirlendi. Araç sahibinin cezasını iki hafta içerisinde peşin olarak ödemesi halinde ise %25 indirim uygulanıyor. Ancak bu cezanın trafik sigortasını yaptırmayan sürücüyü bekleyen “en masum” senaryo olduğunu baştan belirtelim. 

 

Yenilemenin Geciktiği Her Ay için %5 Gecikme Zammı Uygulanıyor

Araç sahipleri için trafik sigortasını yaptırmamanın yol açtığı sorunlar sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Araç sahibi, poliçesini yenilememesi halinde, poliçenin yenilenmediği her ay için %5 gecikme zammını ödemek zorunda kalıyor. 

 

Trafik Sigortası Bulunmayan Araç Trafikten Men Ediliyor

trafik sigortası cezaÜstteki verdiğimiz örnekler, trafik sigortası poliçesini yenilemeyen araç sahibinin, poliçesini yaptıracağı sırada karşılaşabileceği sıkıntılarla ilgiliydi.

Araç sahibinin trafik kontrolleri sırasında zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığının tespit edilmesi halinde ise çok daha sıkıntılı bir süreç başlıyor. İşte trafik sigortası olmadan trafikte bulunan araç sahibini bekleyen tehlikeler:

Trafik sigortası bulunmayan aracın trafikte seyir halindeyken tespit edilmesi durumunda araç, trafik ekipleri tarafından bağlanarak, trafikten men edilmekte ve çekici yardımıyla belirlenen otoparka götürülmektedir. Araç sahibinin, aracına yeniden kavuşabilmesi için trafik sigortası poliçesini yaptırmasının yanında, çekici masrafını ve aracın otoparkta kaldığı gün sayısı kadarki otopark masrafını da karşılaması gerekmektedir.

 

Ve En Önemli Tehlike; Kaza Olasılığı

Zorunlu trafik sigortası araç sahibine, karşı taraf ve üçüncü taraflara verebileceği hasarlar karşısında güvence sağlamaktadır. Yani olası bir kaza halinde karşı tarafa verebileceğiniz maddi ve manevi zararlar aracınızın zorunlu trafik sigortası vasıtasıyla karşılanacaktır. Ancak, trafik sigortası poliçesi bulunmayan bir aracın karıştığı ve araç sahibinin hatalı olduğu bir kazada meydana gelen tüm hasar, bizzat sürücünün sorumluluğunda bulunacaktır. Hatalı sürücü, karşı tarafın aracına verdiği maddi hasarlarla beraber, araçta bulunan kişi veya kişilerin yaralanması sonrasındaki hastane masrafları ve sakatlanma veya ölüm gibi durumlarda ise manevi tazminat ödemelerinden sorumlu tutulacaktır.

 

Trafik Sigortası Fiyatları İçin Moralinizi Bozmayın

Aracınızın trafik sigortasını yaptırmayarak çok daha ciddi problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Trafik sigortası fiyatları içinse moralinizi bozmaya hiç gerek yok. Hemen trafik sigortası hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin trafik tekliflerini sadece 3 dk’da alın, sizin için en uygun poliçeye, en iyi fiyat garantisi ile ulaşın. 


Okumaya Devam Edin

Niçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir poliçedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

17 Haziran 2010 Perşembe

Zorunlu trafik sigortasında her araç için teminatlar aynıdır ancak teminat limitleri araç türlerine göre değişir. 

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

17 Haziran 2010 Perşembe

Trafik poliçelerinde de diğer tüm poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller genel şartlar ile belirtilmiştir.