Sürücüler Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? sorusu bir çok araç sahibinin merak ettiği ya da olumsuz sonuçlarını bilmediği soruların başında geliyor. Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa neler olur, hangi sonuçlarla karşılaşırsınız sorularının detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Zorunlu olmasına rağmen ‘’bana bir şey olmaz’’ mantığıyla hareket eden pek çok sürücü, trafik sigortasını yaptırmama yolunu seçebiliyor. Bu düşüncenin altında ise kaza yapılmayacağı veya yakalanma gibi durumla karşılaşılmayacağı inancı yatıyor.

Özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu nedeniyle yakalanma riski az gibi görünüyor. Kırmızı ışıkta geçmek gibi kameraya yansıyan bir durum söz konusu olmadığı yakalanma korkusu duyulmuyor. Bir başka nedendezorunlu trafik sigortasının az da olsa bir maliyeti olması.

Kimi sürücüler ise otomobili eski olduğu veya çok az trafiğe çıktığı için araç sigortasını yaptırmamayı tercih ediyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yani çeşitli sebepleri bahane ederek, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araç sayısı oldukça fazla. Bu durum hem yolculuk güvenliğini riske atıyor, hem de oluşan hasarlarda çok fazla maliyete sebebiyet veriyor.

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Ancak trafik kuralları ihlallerinde veya her hangi bir denetimde çevirmeye yakalanan sürücülerin zorunlu trafik sigortası kontrol ediliyor. Peki trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? Trafik kurallarını hatırlamak için; ”Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik sigortasının yapılmamış veya geciktirilmiş olması her daim suç teşkil ediyor ve bir takım cezalar veriliyordu. Çeşitli cezalara rağmen sigortasız araç sayısında yeterince azalma olmaması, trafik sigortası cezalarını arttırdı. Bu cezaları öğrenmek için; ‘’Trafik Sigortası Gecikme Cezaları’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşte Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Cezalar

Trafik sigortasını ihmal edenleri tespit etmek ve araç sigortasını yaptırmaya teşvik etmek için çok ciddi önlemler alınmış durumda. Yapılan trafik kontrollerinde sürücü ehliyeti ve aracın ruhsatından sonra sorulacak ilk şey zorunlu trafik sigortası poliçesidir. Eğer kişi trafik sigortası yaptırdığını kanıtlayamıyorsa, önce para cezası kesilecektir.

Sonrasında ise araç trafikten men edilerek yoluna devam etmesine engel olunacaktır. Trafik polisleri tarafından ilerlemesine engel olunan araç, anlaşmalı bir park alanı
na çekilir ve aracın park ücreti sürücü tarafından ödenir. Aracın teslimi için trafik sigortasının yaptırılması gerekir.

Eğer araç kırsal bir alanda jandarma tarafından çevrilmişse, sürecin işleme şekli aynı şekilde olacaktır.

Bütün bu can sıkıcı ve maliyetli sürece katlanmak yerine; zorunlu trafik sigortanızı yaptırmak ve zamanı gelince yenilemek çok daha doğru olacaktır.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Sigortam.net bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma formu ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz online, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, trafik poliçenize sahip olun.

Benzer İçerikler

2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve Yaptırımları
2019 trafik cezaları güncel bilgilerine...ulaşmak için tıklayın. 2018 trafik cezaları yeniden zamlandı. 2018 yılında hangi trafik cezalarına zam...geldiğini ve güncel ceza tutarlarını öğrenmek için "2018 Trafik Cezalarına Zam Geldi!" yazımızı...okuyabilirsiniz. 2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve...YaptırımlarıTrafik cezalarının ödenmesi konusunda ise sürücülere önemli bir kolaylık sağlandı. Trafik...cezası kesilen sürücüler, cezalarını ilk 15 gün içerisinde öderlerse tutar üzerinden %25'lik bir indirim kazanıyorlar....Sürücülerin ceza tutarlarını ödeme gününü geciktirmeleri halinde ise %5'lik bir gecikme zammı eklenerek ceza...ağırlaştırılır. Siz de trafik cezanızın olup olmadığını öğrenerek en kısa zamanda ödemenizi yapın ve indirim...seçeneğinden yararlanın. Trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır? içeriğini inceleyebilirsiniz.   [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

2018 Trafik Cezaları ile...İlgili Öne Çıkanlar

  • 2018 yılı için belirlenen trafik cezalarına...yüzde 14,47 oranında zam getirilerek, ceza tutarları yeniden hesaplandı.
  • 2018 için hazırlanan listede, en yüksek ceza...17.065 TL ile ruhsat çıkarmada usulsüzlük olarak belirlenirken, en düşük ceza ise 85 TL ile taşıma sınırı üzerinde yolcu alma...ihlali oldu.
  • Sürücülerin araç kullanırken en dikkat etmeleri gereken temel kurallar, 2018'de arttırılmış cezalarla...birlikte geldi. Ehliyetsiz araç kullananlar 2.018 TL , emniyet kemeri takmayanlar 108 TL ceza alacaklar.
  • Trafik işaretlerine...zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller, 488 TL şeklinde cezalandırılarak güvenliğin...sağlanması ve düzenin bozulmaması amaçlandı
  • Hız sınırı ihlalleri için de yeni düzenlemelere gidildi. Belirlenen hız...sınırlarını %10'dan %30'a kadar aşmak 235 TL, %30'dan fazla aşmak ise 488 TL şeklinde belirlendi.
  • Alkollü araç kullanma...ihlaline ise kademe şeklinde cezalar öngörüldü. Alkollü araç kullanmanın 1. seferinde 1.002 TL, 2. seferinde 1.256 TL ve 3.defa...aynı kural ihlali gerçekleştirildiğinde 2.018 TL olarak belirlenen cezalar uygulandı. Artı olarak Alkolmetreye üflemeyi reddetme...halinde ise 2.869 TL bir ceza kesilerek zorluk çıkarma sıkıntısının da önünün alınması amaçlandı.
Hem bütçenizi...hem kendinizi tehlikeye atmamak için trafik kurallarını uyun ve zorunlu trafik...sigortasıkasko sigortası gibi araç...sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net'ten trafik sigorta sorgulama yapın bütçenize en...uygun sigorta teklifi ile 2018 trafik sigortası...fiyatları listesine 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi trafik...sigortası ile ilgili bilgi alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL