Sürücüler Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? sorusu bir çok araç sahibinin merak ettiği ya da olumsuz sonuçlarını bilmediği soruların başında geliyor. Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa neler olur, hangi sonuçlarla karşılaşırsınız sorularının detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Zorunlu olmasına rağmen ‘’bana bir şey olmaz’’ mantığıyla hareket eden pek çok sürücü, trafik sigortasını yaptırmama yolunu seçebiliyor. Bu düşüncenin altında ise kaza yapılmayacağı veya yakalanma gibi durumla karşılaşılmayacağı inancı yatıyor.

Özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu nedeniyle yakalanma riski az gibi görünüyor. Kırmızı ışıkta geçmek gibi kameraya yansıyan bir durum söz konusu olmadığı yakalanma korkusu duyulmuyor. Bir başka nedende zorunlu trafik sigortasının az da olsa bir maliyeti olması.

Kimi sürücüler ise otomobili eski olduğu veya çok az trafiğe çıktığı için araç sigortasını yaptırmamayı tercih ediyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Yani çeşitli sebepleri bahane ederek, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araç sayısı oldukça fazla. Bu durum hem yolculuk güvenliğini riske atıyor, hem de oluşan hasarlarda çok fazla maliyete sebebiyet veriyor.

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Ancak trafik kuralları ihlallerinde veya her hangi bir denetimde çevirmeye yakalanan sürücülerin zorunlu trafik sigortası kontrol ediliyor. Peki trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? Trafik kurallarını hatırlamak için; ”Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik sigortasının yapılmamış veya geciktirilmiş olması her daim suç teşkil ediyor ve bir takım cezalar veriliyordu. Çeşitli cezalara rağmen sigortasız araç sayısında yeterince azalma olmaması, trafik sigortası cezalarını arttırdı. Bu cezaları öğrenmek için; ‘’Trafik Sigortası Gecikme Cezaları’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşte Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Cezalar

Trafik sigortasını ihmal edenleri tespit etmek ve araç sigortasını yaptırmaya teşvik etmek için çok ciddi önlemler alınmış durumda. Yapılan trafik kontrollerinde sürücü ehliyeti ve aracın ruhsatından sonra sorulacak ilk şey zorunlu trafik sigortası poliçesidir. Eğer kişi trafik sigortası yaptırdığını kanıtlayamıyorsa, önce para cezası kesilecektir.

Sonrasında ise araç trafikten men edilerek yoluna devam etmesine engel olunacaktır. Trafik polisleri tarafından ilerlemesine engel olunan araç, anlaşmalı bir park alanı
na çekilir ve aracın park ücreti sürücü tarafından ödenir. Aracın teslimi için trafik sigortasının yaptırılması gerekir.

Eğer araç kırsal bir alanda jandarma tarafından çevrilmişse, sürecin işleme şekli aynı şekilde olacaktır.

Bütün bu can sıkıcı ve maliyetli sürece katlanmak yerine; zorunlu trafik sigortanızı yaptırmak ve zamanı gelince yenilemek çok daha doğru olacaktır.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Sigortam.net bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma formu ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz online, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, trafik poliçenize sahip olun.

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?... karşı tarafın trafik...sigortası yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik...sigortası yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli....Trafik sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.